Մշակույթ 09:11 20/10/2016 Հայաստան
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և «ՌեԱնիմանիա» միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի փառատոնի  հրավերով  նոյեմբերի 1-3-ը աշխատանքային այցով Երևան կժամանեն  Եվրոպայի խորհրդի մշակութային աջակցության Եվրիմաժ  (Eurimages) հիմնադրամի գործադիր տնօրենի տեղակալ Իզաբել Կաստրոն  և Եվրիմաժի անիմացիոն և խաղարկային ֆիլմերի գծով փորձագետ Իրիս Կադուն: Այս մասին տեղեկանում ենք «Կինոաշխարհ»-ից:
Եվրիմաժի ներկայացուցիչների հայաստանյան այցը տեղի կունենա «ՌեԱնիմանիա» միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի փառատոնի շրջանակներում:
Աշխատանքային հանդիպման  առաջին օրը՝ նոյեմբերի 1-ին, հյուրերը  կինոարտադրողներին կներկայացնեն  Եվրիմաժի և այլ  կինոհիմնադրամների գործունեության առանձնահատկությունների  և հայտեր ներկայացնելու կարգի մասին: Բացի այդ, նրանք ոլորտի մասնագետներին կծանոթացնեն համատեղ արտադրության և տեղական կինոթատրոնների  աջակցության ծրագրերին։
Նոյեմբերի 2-ին արդեն  տեղի կունենան գործնական աշխատանքային հանդիպումներ տեղական կինոգործիչների հետ, այդ թվում՝ կինոարտադրողների ( պրոդյսերների, ռեժիսորների և  կինոլորորտի այլ  մասնագետների հետ): Հայ կինոգործիչները հնարավորություն կունենան  փորձագետների հետ համատեղ քննարկելու այն կինոնախագծերը, որոնք հետագայում կներկայացվեն Եվրիմաժ հիմնադրամին՝ որոշակի ֆինանսվորում ստանալու նպատակով։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը 2016 թվականին միացավ Եվրիմաժ (Eurimages) հիմնադրամին, որպես 37-րդ անդամ պետություն: Նոյեմբերին կայանալիք այցը՝ Եվրիմաժի ներկայացուցիչների առաջին պաշտոնական այցն է Հայաստան:

Культура 10:44 20/10/2016 Армения
По приглашению ГНКО «Национальный киноцентр Армении» и организаторов международного фестиваля анимационных фильмов ReAnimania 1-3 ноября с рабочим визитом в Ереван прибудут исполнительный директор фонда поддержки европейского кино Eurimages Изабель Кастро и эксперт Eurimages по линии анимационных и игровых фильмов Ирис Каду. Об этом сообщает сайт kinoashkharh.am.
Визит представителей фонда Eurimages в Армению пройдет в рамках международного фестиваля анимационных фильмов ReAnimania.
В первый день визита, 1 ноября, гости представят кинопроизводителям особенности деятельности Eurimages и других фондов поддержки кино, а также порядок подачи заявок. Кроме того, они ознакомят специалистов сферы с программами содействия кинотеатрам.
А уже 2 ноября состоятся рабочие встречи с местными кинодеятелями, в том числе с кинопроизводителями. У армянских кинодеятелей будет возможность обсудить с экспертами кинопроекты, которые в дальнейшем будут представлены фонду – с целью получения определенного финансирования.
Фонд «Евримаж» (Eurimages) был создан Советом Европы в 1988 году в целях повышения конкурентоспособности европейской киноиндустрии путем поддержки совместного производства и проката фильмов в европейском пространстве. Армения с 1 января 2016 года присоединилась к европейскому кинофонду. Предстоящий в ноябре визит – первый официальный визит представителей Eurimages в Армению.