Մշակույթ 09:11 20/10/2016 Հայաստան
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և «ՌեԱնիմանիա» միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի փառատոնի  հրավերով  նոյեմբերի 1-3-ը աշխատանքային այցով Երևան կժամանեն  Եվրոպայի խորհրդի մշակութային աջակցության Եվրիմաժ  (Eurimages) հիմնադրամի գործադիր տնօրենի տեղակալ Իզաբել Կաստրոն  և Եվրիմաժի անիմացիոն և խաղարկային ֆիլմերի գծով փորձագետ Իրիս Կադուն: Այս մասին տեղեկանում ենք «Կինոաշխարհ»-ից:
Եվրիմաժի ներկայացուցիչների հայաստանյան այցը տեղի կունենա «ՌեԱնիմանիա» միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի փառատոնի շրջանակներում:
Աշխատանքային հանդիպման  առաջին օրը՝ նոյեմբերի 1-ին, հյուրերը  կինոարտադրողներին կներկայացնեն  Եվրիմաժի և այլ  կինոհիմնադրամների գործունեության առանձնահատկությունների  և հայտեր ներկայացնելու կարգի մասին: Բացի այդ, նրանք ոլորտի մասնագետներին կծանոթացնեն համատեղ արտադրության և տեղական կինոթատրոնների  աջակցության ծրագրերին։
Նոյեմբերի 2-ին արդեն  տեղի կունենան գործնական աշխատանքային հանդիպումներ տեղական կինոգործիչների հետ, այդ թվում՝ կինոարտադրողների ( պրոդյսերների, ռեժիսորների և  կինոլորորտի այլ  մասնագետների հետ): Հայ կինոգործիչները հնարավորություն կունենան  փորձագետների հետ համատեղ քննարկելու այն կինոնախագծերը, որոնք հետագայում կներկայացվեն Եվրիմաժ հիմնադրամին՝ որոշակի ֆինանսվորում ստանալու նպատակով։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը 2016 թվականին միացավ Եվրիմաժ (Eurimages) հիմնադրամին, որպես 37-րդ անդամ պետություն: Նոյեմբերին կայանալիք այցը՝ Եվրիմաժի ներկայացուցիչների առաջին պաշտոնական այցն է Հայաստան:

Culture 11:34 20/10/2016
At the invitation of the National Cinema Center of Armenian and ReAnimania International Animation Film Festival of Yerevan, Isabel Castro, Deputy Executive Director and Iris Cadoux, Expert of Feature and Animation films of Eurimages Cultural Support fund of the Council of Europe will hold a working visit to Yerevan on November 1-3. Kinoashkharh news agency informs about this.
The representatives of Eurimages will visit Armenia within the framework of ReAnimania International Animation Film Festival.
On the first day of the working visit the guests will present the Armenian filmmakers the peculiarities of the activities carried out by Eurimages and other film funds and the procedure of submitting applications. In addition to this they will introduce the co-production projects as well as the projects of supporting cinemas to the local film experts.
On 2 November working meetings well be held with the local filmmakers, namely producers, directors and other film experts. The Armenian filmmakers will have an opportunity to discuss the film projects to be submitted to Eurimages in order to receive some financial support.
Notably Armenia joined Eurimages in 2016. This is the first official visit paid by the representatives of Eurimages to Armenia.