Հասարակություն 10:50 24/10/2016 Հայաստան
Մարդկությունը թևակոխել է կայունության դարաշրջան՝ «Կայուն զարգացման օրակարգ - 2030»-ի մեծ պարտավորությունն իրականացնելու համաշխարհային հանձնառությամբ: Եվ ահա, կազմակերպության 71-րդ տարում մենք ունենք 17 նպատակ, որոնք մեզ մղելու են դեպի ավելի լավ ապագա բոլորի համար՝ առողջ մոլորակի վրա:
Աշխարհն, ի վերջո, հաղթահարում է այն մտակերտվածքը, որի համաձայն բարգավաճման տանող ուղին էներգակիրների այրումն է: Ռեկորդային բարձր ջերմաստիճանի պայմաններում անդամ երկրները ռեկորդային ժամանակահատվածում ընդունել են կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ Փարիզի համաձայնագիրը: Այս շրջադարձային միջոցն ուժի մեջ կմտնի նոյեմբերի 4-ին:  Այդ պատմական մեկնակետն ամփոփում է ավելի կանաչ, մաքուր և սակավ ածխածնային զարգացման մեր լավագույն հնարավորությունը:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ևս անցումային փուլում է. ութերորդ գլխավոր քարտուղարին փոխարինելու է գալիս իններորդը: Ես պատիվ եմ ունեցել վերջին 10 տարիներին ծառայելու ՄԱԿ-ի ժողովուրդներին: Մենք միասին դրել ենք համատեղ առաջընթացի լուրջ հիմք: Եվ այդ հիմքի վրա պետք է կառուցենք՝ ավելի ջանասիրաբար աշխատելով կանանց զորացման, երիտասարդների ներգրավման ու բոլորի մարդու իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ: Բայց մենք նաև ահռելի հիասթափություններ ենք ունեցել, այդ թվում՝ չլուծված հակամարտությունները, որոնք անսահման տառապանքների պատճառ են փոթորկված Մերձավոր Արևելքում, Հարավային Սուդանում, Սահելում և այլուր:
Բռնության ու աղետի այս և այլ առաջնագծերում ՄԱԿ-ի խիզախ անձնակազմը շարունակում է լինել իրավիճակի կիզակետում ու արձագանքել խոցելի վիճակում գտնվողների ծանր կացությանը:
Շնորհակալ եմ աշխարհի բոլոր մարդկանց իրենց աջակցության համար և հորդորում եմ անմնացորդ սատարել նորանշանակ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ շարունակելու համաշխարհային խաղաղությանը, կայուն զարգացմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված մեր առաքելությունը»:

Политика 11:17 24/10/2016 В мире
Пан Ги Мун: Организация Объединенных Наций также стоит на перепутье – ее восьмого Генерального секретаря сменяет девятый
Послание по случаю отмечаемого 24 октября Дня Организации Объединенных Наций направил генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун. Текст послания приводится на веб-сайте генерального секретаря:
«В этом году празднование Дня Организации Объединенных Наций происходит в переходный период для всего мира и для Организации Объединенных Наций.
Человечество вступило в эру устойчивости – по всему миру провозглашена приверженность реализации важнейших перспектив Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года. В нынешнем, 71-м для Организации году мы прилагаем усилия по достижению 17 целей, призванных обеспечить лучшее будущее для всех на здоровой планете.
Мир также, наконец-то, выходит за рамки мышления, которое рассматривало сжигание ископаемого топлива в качестве пути к процветанию. В эпоху рекордно высоких температур государства-члены в рекордно короткие сроки приняли Парижское соглашение об изменении климата. Этот эпохальный договор вступит в силу 4 ноября. Достижение этого исторического рубежа сулит нам наилучшую перспективу более экологичного, чистого, низкоуглеродного роста.
Организация Объединенных Наций также стоит на перепутье – ее восьмого Генерального секретаря сменяет девятый. Я имел честь служить тем, кого именуют «мы, народы», на протяжении последних десяти лет. Сообща мы заложили прочную основу для общего прогресса, который мы должны развивать еще более активно, чтобы обеспечить расширение прав и возможностей женщин, участие молодежи и соблюдение прав человека для всех. Вместе с тем мы столкнулись и с большими разочарованиями, включая неурегулированные конфликты, которые причиняют неизмеримые страдания в самых разных неспокойных районах Ближнего Востока, Южного Судана, Сахеля и других регионов. На этих и других рубежах насилия и стихийных бедствий мужественные сотрудники Организации Объединенных Наций неизменно оказываются на высоте и помогают уязвимым группам населения.
Я благодарю людей во всем мире за их поддержку и настоятельно призываю всех оказать всемерное содействие новому Генеральному секретарю Антониу Гутерришу в дальнейшей реализации нашей глобальной миссии мира, устойчивого развития и прав человека».