Քաղաքական 12:15 27/10/2016 Հայաստան
ՀՀ ԶՈՒ-ն ունի բացարձակ առավելություն՝ օպերատիվ մարտավարական ժամանակակից միջոցների առումով. Ս.Մինասյան
«Ապրիլյան իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ցածր կամ միջին աստիճանի էսկալյացիան բացառված չէ, բայց մյուս կողմից  տարածաշրջանում և տարածաշրջանից դուրս ռազմատեխնիկական և ռազմաքաղաքական զարգացումները ցույց են տալիս, որ   այս պահին լայնամասշտաբ պատերազմի  վերսկսման հնարավորությունը թեև մնում է, բայց  այդքան էլ բարձր չէ»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կովկասի ինստիտուտի Քաղաքական հետազոտությունների դեպարտամենտի ղեկավար, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Ըստ նրա, լայնամասշտաբ պատերազմի գինը Ադրբեջանի համար ավելացել է ու ավելի տեսանելի է դարձել:
«Ռազմատեխնիկական այն միջոցները, որոնք Հայաստանը ձեռք էր բերել և շարունակում է  ձեռք բերել վերջին ժամանակները, հնարավորություն չեն տալիս լիովին խուսափել ցածր և միջին մակարդակի էսկալյացիայից: Դա դասական իրավիճակ է, երբ որ  երկրները կարող են ապահովել ռազմավարական զսպումը՝ օգտագործելով և ռազմատեխնիկական, և ռազմաքաղաքական միջոցներ, բայց եթե կողմերից մեկը դժգոհ է այս իրավիճակից, ապա փորձում է ինչ-որ ձևով գնալ ցածր մակարդակի էսկալյացիայի՝ դա օգտագործելով որպես քաղաքական լծակ»,- ասաց քաղաքագետը:
Ս.Մինասյանի խոսքով՝ ռազմատեխնիկական և ռազմաքաղաքական հավասարակշռություն կողմերի միջև գոյություն ունի, այլ բան է, որ այդ բալանսը երբեք չի եղել սիմետրիկ, միշտ եղել է ասիմետրիկ. որոշ զինատեսկաներով ադրբեջանական կողմը միշտ ունեցել է առավելություն՝ ռազմաօդային ուժեր, զրահատեխնիկայի ավելի մեծ քանակ, այն դեպքում, երբ հայկական կողմերն ունեն հակաօդային պաշտպանության միջոցների առավելություն:
«Այս պահին Հայաստանի Զինված ուժերն ունեն բացարձակ առավելություն օպերատիվ մարտավարական ժամանակակից միջոցների առումով: Իրականում ռազմաքաղաքական, ռազմատեխնիկական հավասարակաշտությունը բավական բարդ, բազմաստիճան հասկացողություն է, որն իր մեջ ներառում է ոչ միայն ուղղակի տեխնիկայի քանակ, վիճակ, նաև մարտունակությունը, աշխարհագրական, պաշտպանական գծի առաձնահատկությունները, կառավարման միջոցները, արտաքին դերակատարների ներգրավման հնարավարությունը և այլն»,- ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով՝ այդ բալասնն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է, դրա հետ մեկտեղ վերջին ամիսներին նաև ռազմատեխնիակական բաղադրիչի առումով որոշ զինատեսակներով հայկական կողմերը ստացան որոշ ուժեղացում:
«Դա չի վերաբերում «Իսկանդեր»-ներին, քանի որ դրանք եղել են Հայաստանի ԶՈՒ զինանոցում մինչև ապրիլյան իրադարձությունները: Ապրիլյան իրադարձությունների  բնույթը, որ եղել է չորսօրյա և չի անցել ռազմավարական մասշաբների, մեծամասմաբ պայմանավորված էր նաև «Իսկանդեր»-ի և այլ հեռահար հրթիռային կայանների առկայությամբ»,-ասաց Սերգեյ Մինասյանը:

Политика 20:30 27/10/2016 Армения
Эксперт: ВС Армении обладают абсолютным преимуществом в плане современных оперативно-тактических средств
«Имевшие место в апреле сего года события показали, что возможность эскалации конфликта нельзя исключать. Но с другой стороны, военно-технические и военно-политические  процессы в регионе и за его пределами показывают, что на данный момент вероятность возобновления широкомасштабных военных действий хоть и сохраняется, однако она не так высока», – заявил сегодня на пресс-конференции заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян, комментируя ситуацию вокруг процесса карабахского урегулирования.
По словам эксперта, цена широкомасштабной войны для Азербайджана возросла и стала более очевидной.
«Военно-технические средства, которые Армения приобрела и продолжает приобретать в последний период, не позволяют полностью избежать эскалации среднего и низкого уровня. Это классическая ситуация, когда страны могут обеспечивать стратегическое сдерживание, применяя и военно-технические, и военно-политические средства. Однако если одна из сторон недовольна положением дел, то пытается каким-то образом прибегать к эскалации низкого уровня, используя ее в качестве политического рычага», – сказал Минасян.
Как указал эксперт, между сторонами установлен военно-технический и военно-политический баланс, другое дело, что этот баланс никогда не был симметричным. «По некоторым видам вооружений азербайджанская сторона всегда имела преимущество – это военно-воздушные силы, большее количество бронетехники, тогда как армянская сторона обладала преимуществом в плане средств ПВО», – пояснил он.
«На данный момент ВС Армении обладают абсолютным преимуществом в плане современных оперативно-тактических средств. На самом деле военно-техническое и военно-политическое равновесие – весьма сложное, многоступенчатое понятие, которое включает в себя не просто определенное количество военной техники, но и боеспособность, географические особенности, а также особенности оборонительной линии, средства управления, возможность привлечения внешних акторов и пр.», – заявил политолог.
По словам С.Минасяна, в целом этот баланс сил сохраняется, наряду с этим в течение последних месяцев армянская сторона получила определенное преимущество и в плане военно-технического компонента.
«Речь не идет об „Искандерах”, поскольку они имелись в арсенале ВС Армении еще до апрельских событий. Характер апрельских событий, которые длились 4 дня и не вылились  в стратегические масштабы, в большей степени был обусловлен и наличием „Искандеров” и других ракетных комплексов дальнего радиуса действия», – резюмировал Сергей Минасян.