Քաղաքական 15:52 31/10/2016
Հայաստանի և Արցախի հասարակությունների ու իշխանությունների կարծիքը Արցախի հարցի լուծման բանալիների շուրջ միևնույնն է՝ Արցախըւ պետք է ապահովված լինի անվտանգ ապագայով և Արցախը որևէ կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ներկայացնելով Արցախ կատարած երկօրյա այցի արդյունքները, ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրեց, որ եղել են առաջնագծում, Թալիշում, խոսել զինվորականների հետ, հանդիպել Արցախի նախագահին, խորհրդարանի անդամներին:
«Սա և զինծառայողների համոզմոնքն է, և Արցախի նախագահի, և խորհրդարանի բոլոր ֆրակցիաների համոզմունքը», -հավելեց Հայաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչը:
Շարմազանովն ասաց, որ ապրիլյան պատերազմից հետո երրորդ անգամն է առաջնագծում և, ի տարբերություն նախորդ այցերի, այս անգամ նկատել է՝ «առաջնագիծն ամբողջությամբ ապահովված է ռազմատեխնիկական սարքավորումներով»:
Այդուհանդերձ, նրա խոսքով, մտահոգիչ է Թալիշի խնդիրը, որտեղ պատերազմից հետո դեռևս բնակչություն չկա և վերաբնակեցման խնդիր կա:
«Այդ հարցը քննարկել ենք թալիշցիների, նախագահ Բակո Սահակյանի հետ, Վիտալի Բալասանյանի հետ և բոլորս միասին եկել ենք այն համոզման, որ պետք է քայլեր ձեռնարկենք Թալիշի և վերականգնման, և վերաբնակեցման ուղղությամբ», -ասաց Շարմազանովը և տեղեկացրեց, որ արդեն իսկ կա առաջարկ բացել հիմնադրամ ու պատգամավորների կողմից կատարվեն նվիրատվություններ այդ հիմնադրամին:
Այդ հիմնադրամին ուղղված գումարները կփոխանցվեն Թալիշի դպրոցի ու մանկապարտեզի վերականգնմանը՝ կարճ ժամանակում, ինչպես նաև կվերանորոգվեն մարդկանց տները, որպեսզի թալիշցիների վերադառնան իրենց տներ:
Նա տեղեկացրեց, որ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպման ընթացքում իրենց է ներկայացվել Թալիշը վերաբնակեցնելու ծրագիրը, որի համաձայն մինչև գարուն ու դրանից հետո այնպես անեն, որ մարդիկ վերադառնան իրենց հայրենի տներ:
«Եթե մտածենք, որ սահմանամերձ բնակավայրերը ադրբեջանցիների կրակի տակ են ու կարող են թեկուզ տեսականորեն կրակել, ապա մենք մեր տարածքի 1/3-րդը կարող է չբնակեցնենք: Նման բանչի կարող լինել: Մեր նպատակն է, որ առաջին հերթին անվտանգությունն ապահովենք և որ մեր քույրերն ու եղբայրները վերադառնան ու ապրեն ապահով: Կապ չունի՝ 10 դրամ կտա՞ն, հազար դրամ կտա՞ն, թե ինչքան: Ամեն մեկն իր ունեցածի սուրբ բաժինը պետք է հատկացնի Թալիշի դպրոցի և մանկապարտեզի վերականգնմանը», -հայտարարեց ԱԺ իշխանական մեծամասնության ներկայացուցիչը:
Հարցին, թե վերջին շրջանում պարբերական բնույթ կրող դիվերսիաների դեպքում մարդիկ կվերադառնա՞ն Թալիշ, Շարմազանովը պատասխանեց. «Եթե մենք դիվերսիաներին նայենք, ապա բնակչության, կոնկրետ Տավուշի շրջանի բնակչության 80 տոկոսին պետք է տարհանենք Երևան: Ըտենց չի լինի»:

Политика 20:43 31/10/2016 Армения
Вице-спикер НС Армении: НКР ни в каком статусе не может быть в составе Азербайджана, а село Талыш будет восстановлено
Подходы общественности и властей как Армении, так и Нагорно-Карабахской Республики относительно ключей урегулирования карабахского конфликта одни и те же – необходимость обеспечения безопасного будущего Арцаха. Об этом заявил сегодня на брифинге вице-спикер Национального Собрания РА Эдуард Шармазанов.
Представляя результаты двухдневного рабочего визита в НКР, Э. Шармазанов сообщил, что возглавляемая им делегация побывала на боевых позициях на передовой, побеседовала с военнослужащими, а также встретилась с президентом Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном и депутатами НС НКР.
«Арцах ни в каком статусе не может быть в составе Азербайджана. В этом убеждены как армянские военнослужащие, так и президент Арцаха и члены всех парламентских фракций», – отметил вице-спикер НС РА.
При этом Э. Шармазанов подчеркнул, что после военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. он посещает передовую уже в третий раз, и в отличие от предыдущих визитов, в этот раз заметил, что «передовая линия полностью обеспечена военно-техническим оборудованием».
Однако, по словам вице-спикера НС Армении, вызывает обеспокоенность то, что село Талиш (Талыш) Мартакертского района НКР пустует после апрельских событий и налицо проблема переселения жителей.
«Этот вопрос мы обсудили с талишцами, а также президентом Бако Саакяном и депутатом НС НКР, генералом Виталием Баласаняном, в результате чего пришли к выводу, что необходимо предпринимать шаги, направленные как на заселение Талиша, так и восстановление данного села», – сказал Э. Шармазанов, добавив, что уже сделано предложение открыть фонд, в который от депутатов будут поступать пожертвования.
По словам вице-спикера НС Армении, направленные в данный фонд средства будут переданы на восстановление талишской школы и детского сада. «Также будут отремонтированы дома жителей села, чтобы талишцы смогли вернуться», – добавил он.
Э. Шармазанов также сообщил, что в ходе встречи с президентом НКР Б. Саакяном делегации из Армении была представлена программа по заселению Талиша.
«Если думать, что приграничные населенные пункты теоретически могут подвергаться обстрелам со стороны вооруженных сил Азербайджана, то 1/3 наших территорий не должна быть заселена. Не может быть ничего подобного. Наша цель заключается в первую очередь в том, чтобы обеспечить безопасность и вернуть наших братьев и сестер. Неважно, сколько денег будет передано, каждый должен сделать свой вклад в дело восстановления школы и детсада Талиша», – отметил вице-спикер Национального Собрания Армении.