Իրանական աղբյուր նշել է իրենց իրավունքներն իրացնելու հարցում ադրբեջանցի կանանց անկարողության պատճառը
Ադրբեջանում կանանց նկատմամբ բռնությունները կանխելուն ուղղված քայլեր չեն կատարվում,-այս մասին նշված է իրանական «Անաջ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում:
Իրանական աղբյուրը, անդրադառնալով Ադրբեջանում կանանց նկատմամբ կիրառվող բռնություններին, ներկայացնում է հոկտեմբերի 24-ից 30-ը ընկած ժամանակահատվածում կանանց սպանության դեպքերը և նշում. «Այդ ընթացքում մի դեպքում ամուսինը կացնով սպանել է կնոջը, մի դեպքում ամուսինը նախկին կնոջը բենզինով այրել է, իսկ մյուս դեպքում՝ ամուսինը խեղդամահ է արել կնոջը»:
Շարունակելով միտքը՝ իրանական աղբյուրի մեկնաբանը հավելում է. «Ադրբեջանում կանանց նկատմամբ կիրառվող նման սարսափելի բռնությունները քաղաքացիական հասարակության և համապատասխան ոլորտի պատասխանատու պաշտոնյաների կողմից անտարբերության են արժանանում»:
Իրանական աղբյուրը, վերլուծելով Ադրբեջանում կանանց իրավունքների հետ կապված խնդիրները, նշում է. «Իրենց իրավունքներն իրացնելու հարցում ադրբեջանցի կանանց անկարողության պատճառն այն է, որ նրանք զրկված են հայրական ժառանգությունից ու «մեհրիե»-ից (երբ ամուսինը պարտավորվում է ամուսնանալիս սահմանված չափով ֆինանսական կարողություն գրանցել կնոջ անվանը), որն իսլամական ամուսնության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկն է»:

Общество 17:43 31/10/2016 Регион
В Азербайджане не предпринимается мер по предотвращению насилия в отношении женщин. Об этом говорится в статье, опубликованной на сайте иранского информационного агентства АНАДЖ
Обратившись к теме применения насилия в отношении женщины в Азербайджане, иранский источник рассказывает о случаях убийств женщин в этой стране в период с 24 по 30 октября.
«За это время мужчина убил супругу топором. Другой случай связан с тем, как мужчина облил бывшую жену бензином и сжег ее. Зарегистрирован также случай, когда мужчина задушил супругу», – пишет иранское информагентство АНАДЖ.
При этом в материале отмечается: «В Азербайджане подобные ужасающие случаи применения насилия в отношении женщин игнорируются гражданским обществом и должностными ответственными лицами, работающими в соответствующих сферах».
Анализируя проблемы, связанные с защитой прав женщин в Азербайджане, иранский источник пишет: «Причина невозможности азербайджанских женщин реализовать свои права заключается в том, что они лишены отцовского наследства и “мехрие” (когда муж обязуется перечислить на имя супруги определенную сумму денежных средств), что является одной из важнейших составляющих брака по исламским традициям».