Հասարակություն 19:17 31/10/2016 Աշխարհում
«Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մրցույթին, որն անցկացվելու է Կիևում, 43 պետություն հաստատել է իր մասնակցությունը:  Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը:
««Եվրատեսիլ-2017»-ին մասնակցելու է ռեկորդային թվով երկրներ»,- հայտնել են կազմակերպիչները:
Մասնակից երկրներն են՝ Հայաստան, Ալբանիա, Ավստրիա, Ավստրալիա, Ադրբեջան, Բելառուս, Բելգիա, Բուլղարիա, Խորվաթիա, Կիպրոս, Չեխիա, Դանիա, Էստոնիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Վրաստան, Հունաստան, Հունգարիա, Իսլանդիա, Իռլանդիա, Իսրայել, Իտալիա, Լատվիա, Լիտվա, Մակեդոնիա, Մալթա, Մոլդովա, Մոնտենեգրո, Նիդեռլանդներ, Նորվեգիա, Լեհաստան, Պորտուգալիա, Ռումինիա, Ռուսաստան, Սան Մարինո, Սերբիա, Սլովենիա, Իսպանիա, Շվեդիա, Շվեյցարիա, Ուկրաինա, Մեծ Բրիտանիա:  Նշվում է, որ Ռումինիան և Պորտուգալիան անցած տարի չեն մասնակցել մրցույթին:
Մրցույթի կիսաեզրափակիչ փուլերը կայանալու են մայիսի 9-ին և 11-ին, եզրափակիչը՝ մայիսի 13-ին:
Ուկրաինայի մշակույթի նախարարը հայտարարել է, որ Ուկրաինան թույլ չի տալու «Եվրատեսիլ»-ին մասնակցեն այն ռուս արտիստները, ովքեր ընդգրկված են «սև ցուցակում»: Այդտեղ արդեն ներառված է մշակութային 80 գործչի անուն, այդ թվում Վալերիա, Ստաս Պիեխա, Օլեգ Գազմանով: Նրա խոսքով՝ եթե այդ ցուցակում ընդգրկված արտիստներից որևէ մեկը հաղթի ազգային մրցույթում, դա  «կլինի միտումնավոր սադրանք»:
Ներկա պահին մրցույթի կազմակերպիչ Եվրոպական հեռարձակողների միությունը բանակցում է Ուկրաինայի  իշխանությունների հետ «սև ցուցակում» ընդգրկված ռուս արտիստների այցի հետ կապված:

Society 14:01 01/11/2016 World
A record high 43 countries will participate in the 2017 Eurovision Song Contest to be held in Kyiv. The official page of Eurovision Song Contest reports.
The following countries are represented in the contest: Albania, Armenia, Austria, Australia, Azerbaijan, Belarus, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Georgia, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Israel, Italy, Latvia, Lithuania, Macedonia, Malta, Moldova, Montenegro, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russia, San Marino, Serbia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Ukraine and United Kingdom. The list includes Romania and Portugal who are returning to the competition after a year’s absence.
The Semi-Finals of the Eurovision Song Contest 2017 will take place on Tuesday 9th and Thursday 11th May, with the Grand Final on Saturday 13th May.
The Minister of Culture of Ukraine has announced that the country will not allow those Russian artists, who are included in the “black list” to participate in the contest. 80 names of the Russian artist are included in the list, including the names of Valeria, Stas Piekha and Oleg Gazmanov. According to his if one of this artists wins in the national level of the contest it will be considered as a “deliberate provocation”.
Currently the European Broadcasting Union, which is one of the organizers of the song contest, is conducting talks with the Ukrainian authorities regarding the visit of those artist included in the “black list”.