Մշակույթ 14:38 01/11/2016 Հայաստան
2016 թվականին Ֆրանկֆուրտի գրքի միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառն անցկացվել է հոկտեմբերի 19-23-ը: Ցուցահանդեսի այս տարվա պատվավոր հյուրն էր Նիդերլանդները:
Հայկական տաղավարը ձևավորված էր բացառապես ազգային զարդանախշերի տարրերով և նվիրված էր ՀՀ անկախության 25-ամյակին: Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության պատվիրակության հետ ցուցահանդեսին մասնակցել են նաև «Անտարես», «Զանգակ», «ԵՊՀ» հրատարակչությունները, «Առաջին», «Արի» գրական գործակալությունները, «Գրքի ինստիտուտը»:  Ներկայացվել է վերջին 2-3 տարիների հրատարակությունները. Հայաստանի պատմությանը նվիրված` ալբոմային, թարգմանական, հայ դասական, ժամանակակից, մանկապատանեկան, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի նախաձեռնությամբ լույս տեսած գրքեր: Պատվիրակության անդամ հրատարակիչների արտադրանքը ներկայացված էր առանձին հատվածներով:
Մշակույթի նախարարության աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, հայկական տաղավարում տեղի է ունեցել Զավեն Խաչիկյանի «Սև, սպիտակ, եռագույն» լուսանկարչական ալբոմի շնորհանդեսը:
Ռուսական տաղավարում անցկացվել է Օսիպ Մանդելշտամի 125-ամյակին նվիրված գրական ծանոթություն, որի ժամանակ ծավալուն ներկայացվել է նաև Հայաստանի պատմության թանգարանի հրատարակած «Հայաստանն ըստ Մանդելշտամի» պատկերագիրքը:
Հայկական տաղավարին անակնկալ էին պատրաստել նաև ուկրաինացիները՝  նվիրելով «Մոռացված նախնիների ստվերները» ստեղծագործության ուկրաիներեն հրատարակությունը, իսկ լեհական պատվիրակությունը նվիրել է Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների մատյանը» վեպի լեհերեն հրատարակությունը: Վ. Ոսկանյանի այս վեպը հրատարակվել է ավելի քան 25 լեզուներով:
Նախարարության պատվիրակությունը լեհական տաղավարում հանդիպել է նաև Յանուշ Վիշնևսկու հետ, քննարկել 2017 թվականին` «Գրական տապան» միջազգային փառատոնին նրա մասնակցության հարցը:
Գրական գործակալները, հրատարակիչները և նախարարության պատվիրակությունը հանդիպումներ են ունեցել արտերկրի գործընկերների հետ՝ գրողների հեղինակային իրավունքների ձեռքբերման բանակցությունների վարման և հայ հեղինակներին արտերկրի հրատարակիչներին ներկայացնելու նպատակով:

Culture 15:31 01/11/2016 Armenia
68th Frankfurt Book Fair was held in 19-23 October. The Netherlands was the honorary guest of this year's exhibition.
The Armenian Pavilion was exclusively decorated with the elements of national ornaments and was dedicated to the 25th anniversary of the independence of Armenia. The delegation of the RA Ministry of Culture was accompanied by “Antares”, “Zhangak” and “YSU” publishing houses, “First" and "Come" literary agencies and the “Book Institute”. The publications of the recent years were presented, namely the books on the Armenian history, contemporary and classic literary works, as well as the books the publications of which were initiated by the private sector.
As Public Relations Department of the RA Ministry of Culture reports the presentation of Zaven Khachikyan’s book entitled “Black, White, Tricolor" was held in the Armenia Pavilion.
The Russian Pavilion presented works dedicated to 125 anniversary of Osip Mandelstam. During the presentation “Mandelstam's Armenia” pictogram was thoroughly presented.
The Ukrainians had also prepared a surprise for Armenians by presenting the Ukrainian translation of “Shadows of Forgotten Ancestors” drama, and the Polish delegation presented the polish translation of “The Book of Whispers” by Varuzhan Voskanyan. Varuzhan Voskanyan’s novel has been translated into more than 25 languages.
Literary agents, publishers and the delegation of the ministry have had meetings with the foreign agents in connection with conducting talks regarding the acquisition of copyrights as well as presenting the Armenian authors to the foreign publishers.