Տնտեսություն 16:35 03/11/2016 Հայաստան
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Մանրածախ բիզնեսի զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Իվան Տելեգինի հարցազրույցը տրամադրել է բանկի գովազդի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հարց-ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը գործարկել է «Գործի մարդիկ» համալիր փաթեթային առաջարկ: Կխնդրեինք պատմել ծրագրի էության և առավելությունների մասին:
Պատասխան- Մենք մշակել ենք հատուկ ծրագիր մեր առանցքային հաճախորդների համար՝ բյուջետային կազմակերպությունների (նախարարություններ, ուժային կառույցներ եւ այլն), առողջապահության և կրթության ոլորտների, ՏՏ-ընկերությունների և կապի օպերատորների աշխատակիցների համար: Հիմնականում դա պետական ծառայողներն են, բժիշկները, ուսուցիչները, ուժային կառույցների աշխատակիցները, ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչները: Տվյալ ծրագիրը թույլ է տալիս Բանկին շարունակել գործող հաճախորդների սպասարկումը նոր հունով, ինչպես նաև ներգրավել շուկայից այլ հաճախորդների: Իսկ հաճախորդներին ծրագիրը հնարավորություն կտա ստանալ զգալի առավելություններ շուկայի այլ առաջարկների համեմատ: Ծրագրում ընդգրկված ծառայությունների  մեծ մասն անվճար է հաճախորդների համար:
Դժվար է գնահատել հաճախորդների նշված սեգմենտի սոցիալ-տնտեսական ներդրումը երկրի զարգացման գործում, ուստի կարելի է ասել, որ Բանկը ձգտում է խրախուսել այդ հաճախորդներին և զարգացնում է նրանց հետ համագործակցությունը:
Հարց-Մասնավորապես, ի՞նչ է առաջարկում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը:
Պատասխան-Մեր կողմից մշակված համալիր ծրագիրը կոչվում է «Գործի մարդիկ», որն արտացոլում է հաճախորդների տվյալ սեգմենտի գործունեությունը, որոնք ապահովում են երկրի կենսագործունեությունը: Այսպիսով, այս ծրագրի շրջանակներում մենք տրամադրում ենք.
• անվճար քարտեր (ստանդարտ քարտերից մինչև պրեմիում դասի քարտեր);
• սպառողական վարկեր սկսած 14.5% տոկոսադրույքից, ընդ որում, սպառողական վարկերի միջին տոկոսադրույքն այսօր երկրում կազմում է 20-21%: Կարևոր է նշել, որ մենք ազատել ենք բյուջետային աշխատողներին "թղթաբանական քաշքշուկից", այսինքն վարկը ստանալու համար լրացուցիչ փաստաթղթեր չեն պահանջվում;
• ապահովագրության ձևակերպում Բանկի ստանդարտ սակագներից 25%-ով ցածր սակագնով;
• անվճար Ինտերնետ բանկինգ;
• անվճար SMS բանկինգ:
Մենք մշակել են ծրագիրը, հաշվի առնելով այն, որ այսօր այս հաճախորդներն արդեն ինչ-որ տեղ վարկավորվում են, և 20-21% տոկոսադրույքը ստեղծում է վերջիններիս համար լրացուցիչ վարկային ծանրաբեռնվածութուն՝ այդպիսով կրճատելով աշխատավարձի մի մասը, որը կարող էր օգտագործվել այլ նպատակների համար:
«Գործի մարդիկ» ծրագիրը թույլ է տալիս մեզ մեր հաճախորդների հետ պահպանել երկարաժամկետ հարաբերություններ լոյալ պայմաններով` զեղչեր, անվճար սպասարկում, լրացուցիչ ծառայություններ և այլն: Իսկ այլ բանկերից այդպիսի հաճախորդների վարկերի գնման ծրագիրը, փաստորեն, թույլ է տալիս նվազեցնել բանկային սպասարկման վրա հաճախորդների ծախսերը, և, համապատասխանաբար, թողնել ավելի շատ գումար դրամապանակում:
Հարց- Որքա՞ն մարդիկ կարող են դառնալ Ձեր պոտենցիալ հաճախորդները:
Պատասխան-Մոտ 350 հազար պոտենցիալ նոր հաճախորդներ ենք ակնկալում, և մենք հուսով ենք, որ նման թափանցիկ ու հավատարիմ պայմաններով ծրագիրը կգրավի բազմաթիվ հաճախորդների:
Բացի վերը նշված արտոնություններից, մենք հաշվեգրում ենք 3% քարտի դրական մնացորդին (ՀՀ դրամով), ինչը նույնպես հաճելի բոնուս է այն մարդկանց համար, ովքեր անմիջապես չեն օգտագործում  ամբողջ աշխատավարձի գումարը և կուտակում են իրենց աշխատավարձի մի մասը ապագա կարիքների համար: Ինտերնետ բանկինգ, SMS բանկինգ, քարտի սպասարկում, բանկոմատներից միջոցների կանխիկացում, քարտի թողարկում և վերաթողարկում՝ այս ամենը տրամադրվում է անվճար: Շուտով կունենանք նաև ժամանակակից և արդի տեխնոլոգիական լուծումներով հագեցած Մոբայլ Բանկինգ, որը տվյալ սեգմենտի հաճախորդներին կտրամադրվի կրկին անվճար:
Կարևոր է նաև նշել, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բյուջետային ոլորտի աշխատակիցները հիմնականում չեն ունենում ազատ ժամանակ, մենք գործարկել ենք նաև “Bank at work”՝ “Բանկ աշխատավայրում” ծառայությունը: Առաջիկա երկու ամսվա ընթացքում կազմակերպություններին կկցվեն անհատական մենեջերներ, որից հետո այլևս կբացառվի բանկ այցելելու անհրաժեշտությունը, պետք չի լինի հարմարվել մասնաճյուղի աշխատանքային ժամերի հետ, սպասել հերթում: Բավական կլինի պարզապես զանգահարել և ասել, որ, օրինակ, ցանկանում եք ձևակերպել այս կամ այն ծառայությունը կամ հրավիրել Ձեր կազմակերպության անհատական մենեջերին խորհրդատվության:
Հարց-Ինչու՞ է Բանկը հետաքրքրված պետական ծառայողներով:
Պատասխան-Դա պատմականորեն ձևավորված հաճախորդների առանցքային սեգմենտ է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի համար: Նշված սեգմենտի մոտ 100 հազար հաճախորդներ արդեն իսկ մեր հաճախորդներն են, և մեզ համար կարևոր է պահպանել և զարգացնել հարաբերությունները նրանց հետ: Հավանաբար, հարց է առաջանում, թե ինչումն է Բանկի օգուտը, եթե համարյա ամեն ինչ անվճար է կամ մատչելի: Պատասխան կա՝ հաճախորդների այս սեգմենտն առավել հուսալին է Բանկի համար ռիսկերի տեսանկյունից և, ամենահավատարիմներից մեկը, ինչը հնարավորություն է տալիս Բանկին փոխել է իր սակագնային քաղաքականությունը՝ դեպի նվազում: Ամբողջ աշխարհում այս սեգմենտի հաճախորդները հանդիսանում են առավել հուսալի, կայուն հատված, որտեղ գրեթե բացակայում է ոլորտների միջև հոսունությունը, և հենց այդ պատճառով էլ մենք ցանկանում ենք զարգացնել հարաբերությունները նրանց հետ:
Հարց-Արդյո՞ք կարող են օգտվել ծրագրից նաև պետծառայողների ընտանիքների անդամները:
Պատասխան-Ներկայումս մենք ձեռնարկում ենք քայլեր դեպի հաճախորդների համալիր սպասարկում, իսկ դա նշանակում է, որ ապագայում հնարավոր կլինի տրամադրել նույն ծառայությունները նաև վերոհիշյալ սեգմենտի հաճախորդների ընտանիքների անդամներին:

Экономика 17:16 03/11/2016 Армения
Директор Департамента развития розничного бизнеса Банка ВТБ (Армения) Телегин Иван Гаврилович рассказал о плюсах программы льготного обслуживания «Люди Дела». Интервью с Телегиным предоставила пресс-служба банка:
– Банк ВТБ запустил комплексное пакетное предложение “Люди дела”. Расскажите, в чем суть и преимущество программы
– Мы разработали специальную программу для наших ключевых клиентов – сотрудников бюджетных организаций (министерства, силовые структуры и т.д.), сфер здравоохранения и образования, IT компаний и операторов связи. Это государственные служащие, врачи, учителя, сотрудники силовых структур, представители IT компаний. Данная программа позволит Банку продолжить обслуживание действующих клиентов в новом русле, а также привлечь других клиентов с рынка. Клиентам же программа даст возможность получить существенные преимущества по сравнению с иными предложениями рынка. Многие услуги в этой программе будут бесплатными для клиентов.
Сложно оценить социально-экономический вклад перечисленных сегментов в развитие страны, поэтому можно сказать, что Банк стремится поощрить этих клиентов и развивает с ними сотрудничество.
– Что именно предлагает Банк ВТБ (Армения)?
– Разработанная нами комплексная программа называется “Люди дела”, что отражает деятельность данного клиентского сегмента, который обеспечивает жизнедеятельность страны. Итак, в рамках этой программы мы предлагаем:
• бесплатные карты (от стандартных до премиальных),
• потребительские кредиты со ставкой начиная от 14.5%-ов, притом, что средняя ставка потребительских кредитов сегодня в стране 20-21%. Важно отметить, что мы избавили бюджетников от бюрократической волокиты, т.е. для получения кредита не требуются дополнительные документы,
• оформление страховки на 25%-ов дешевле стандартных тарифов Банка,
• бесплатный Интернет банкинг,
• бесплатный СМС банкинг.
Мы разработали программу с учетом того, что сегодня эти клиенты уже кредитуются где-то, и ставки в размере 20-21% создают дополнительную кредитную нагрузку, тем самым сокращая часть зарплаты, которая может быть потрачена на иные нужды.
Программа “Люди дела” позволяет нам поддерживать долгосрочные отношения с нашими клиентами на лояльных условиях: скидки, бесплатное обслуживание, дополнительные услуги и т.д. A программа выкупа кредитов таких клиентов из других банков фактически позволит сократить расходы клиентов на банковское обслуживание, и соответственно, оставить больше денег в кошельке.
– Какое количество людей может стать вашими потенциальными клиентами?
– Потенциально – это 350 тыс. новых клиентов, и мы очень рассчитываем, что программа на таких прозрачных и лояльных условиях привлечёт многочисленных клиентов.
Кроме вышеперечисленных льгот, мы начисляем 3% на положительный остаток карты (в драмах), что также является приятным бонусом для тех, кто не сразу использует всю сумму зарплаты и старается накапливать часть своей зарплаты на будущие нужды. Интернет банкинг, СМС банкинг, обслуживание карты, снятие средств из банкоматов, выпуск и перевыпуск карт – все это предоставляется бесплатно. В ближайшее время у нас появится также современный и высокотехнологичный Мобильный банк, который также будет предоставлен бесплатно для данной категории клиентов.
Немаловажно отметить, что учитывая то, что у сотрудников бюджетной сферы в основном не бывает свободного времени, мы запустили также услугу “Bank at work” – “Банк на работе”. Фактически, в течение ближайших двух месяцев за организациями будет закреплен персональный менеджер, после чего отпадет необходимость посещать банк, подстраиваться под график работы филиала, ожидать в очереди, а достаточно будет просто позвонить и сказать, что, например, хотели бы оформить ту или иную услугу, либо пригласить менеджера для консультации.
– Почему Банк интересуется госслужащими?
– Это исторически сложившийся ключевой клиентский сегмент Банка ВТБ (Армения). 100 тыс. представителей данной категории уже являются нашими клиентами, и для нас важно сохранить и развить отношения с данной категорией клиентов. Наверное, возникает вопрос, а в чем же выгода Банка, раз все бесплатно, дешево? Ответ есть: данный клиентский сегмент оказался самым надежным с точки зрения рисков и при этом одним из самых лояльных, что дает возможность Банку менять свою тарифную политику в сторону снижения.
Во всем мире данная категория клиентов является самым надежным, стабильным сегментом, в котором отсутствует миграция между отраслями, и именно поэтому мы хотим развивать с ним отношения.
– Могут ли пользоваться программой также и члены семей госслужащих?
– Мы как раз идем к тому, чтобы начать обслуживать клиентов комплексно, а это значит, что в будущем станет возможным предоставлять те же услуги также и членам семей представителей указанных категорий граждан.