Իրավունք 11:42 03/11/2016
Վարչապետը հանձնարարականներ տվեց արագաչափերից ու տեսախցիկներից առաջացող ֆինանսական հոսքերը պետական կառույցների կառավարմանը հանձնելու վերաբերյալ
«Բանակցել «Սիքյուրիթի դրիմ» ՍՊ ընկերության հետ և մեկ շաբաթում ներկայացնել իրավական լուծումներ, որպեսզի այդ ընկերության գործառույթները, այդ թվում ֆիանսական հոսքերի կառավարումն ամբողջությամբ անցնի պետական կառույցներին»,-Կառավարության ընթացող նիստում ՀՀ ոստիկանապետին նման հանձնարարական տվեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Ոստիկանապետն անհրաժեշտության դեպքում կարող է  բանակցություններում ներգրավել արդարադատության ու ֆինանսների նախարարությունների ներկայացուցիչներին:
Վարչապետի հաջորդ հանձնարարականի հասցեատերերը ֆինանսների ու արդարադատության նախարարներն էին. «Աջակցել Երևանի քաղաքապետին  «Փարկինք սիթի սերվիս» և «Լոկատոր» ՓԲԸ կոնսորցիումի հետ բանակցություններին, մեկշաբթյա ժամկետում ներկայացնելով իրավական լուծումներ, որպեսզի սեփականության ձևով պայմանավորված նրանց գործառույթները, այդ թվում  ֆինանսական հոսքերի ամբողջական կառավարումն ու տնօրինումն անցնեն համայնքային կառույցներին»:
Կառավարության ղեկավարի երրորդ հանձնարարականն ուղղված էր ոստիկնապետին. «Մինչև նոյեմբերի 30-ը ներկայացնել ճանապարհային ոստիկանության համակարգի բարեփոխումների հայեցակարգ՝ սահմանելով հստակ ժամկետներ և չափելի, էական արդյունքներ: Շահագրիգիռ պետական ու համայնքային մարմիների հետ համատեղ ուսումնասիրել և ներկայացնել առաջարկություններ երթևեկության կանոնների նկատմամբ վերահսկողության ու վճարովի ավտոկայանատեղիների կանոնակարգման ծառայությունների մատուցման ոլորտում անհրաժեշտ որակական նոր չափանիշների ներդրման անհրաժեշտության վերաբերյալ»:
Այս փուլի չորրորդ հանձնարարականն ուղղված էր արդարադատության նախարարին. «Քննարկել և 20-օրյա ժամկետում ներկայացնել առաջարկություն վարչական տույժերի  հարկադիր կատարման հետ կապված արգելանք դնելու մասին պատշաճ ծանուցումն ապահովելու անհրաժեշտ գործիքակազմի ներդրման ուղղությամբ և ՀՀ ԿԱ ոստիկանության պետի հետ համատեղ ներկայացնել առաջարկությւոն վարչական տույժերի նշանակման վերաբերյալ քաղաքացիներին պատշաճ իրազեկման գործում մեխանիզմների կատարելագործման ուղղությամբ»:
Կարեն Կարապետյանը կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին ասաց, որ հանձնարարականների կատարման համար պետք է ներգրավել մաքսիմալ անձնակազմ:
Հիշեցնենք, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երեկ խորհրդակցություն էր  հրավիրել ճանապարհային երթևեկության կանոնների նկատմամբ վերահսկողական համակարգերի և վճարովի ավտոկայանատեղերի կազմակերպման ծրագրի վերաբերյալ հարցերի քննարկման նպատակով:

Политика 12:21 03/11/2016 Армения
Премьер Армении К. Карапетян поручил начальнику Полиции представить концепцию реформ системы дорожной полиции
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе сегодняшнего заседания правительства дал ряд поручений относительно организации работы систем контроля за соблюдением правил дорожного движения.
В частности начальнику Полиции Армении поручено провести переговоры с ООО «Секьюрити дрим» и в течение недели представить правовые механизмы, чтобы функции данной компании, в том числе управление финансовыми потоками, полностью перешли государственным структурам. При необходимости в переговоры могут быть вовлечены представители министерств юстиции и финансов Армении.
Премьер Карен Карапетян дал поручения и министрам финансов и юстиции Армении: «Оказать содействие мэру Еревана в переговорах с консорциумом ЗАО „Паркинг Сити Сервис” и „Локатор”, в недельный срок представить правовые механизмы, чтобы обусловленные видом собственности их функции, в том числе управление и распоряжение финансовыми потоками, полностью перешли к общинным структурам».
Кроме того, глава правительства поручил начальнику Полиции Армении до 30 ноября представить концепцию реформ системы дорожной полиции, установив четкие сроки и измеряемые, ощутимые результаты. Начальнику Полиции РА поручено также совместно с заинтересованными государственными и общинными структурами изучить необходимость внедрения качественно новых критериев в сфере оказания услуг по контролю за соблюдением правил дорожного движения и регулированию платных автостоянок, представить соответствующие предложения.
Еще одно поручение премьер дал министру юстиции Армении: «Обсудить и в 20-дневный срок представить предложение в направлении внедрения необходимых механизмов по обеспечению надлежащего оповещения о наложении ареста на имущество в связи с принудительным исполнением административных штрафов; представить предложение по совершенствованию действующих механизмов надлежащего оповещения граждан о назначении административных штрафов».
Карен Карапетян поручил министру-руководителю аппарата правительства Армении Давиду Арутюняну привлечь к исполнению поручений максимально большой персонал.
Напомним, президент Армении Серж Саргсян накануне, 2 ноября, созвал совещание для обсуждения вопросов, касающихся программы организации систем контроля соблюдения правил дорожного движения и платных автостоянок.