Մաքսայինում փորձում են բարձրացնե՞լ կաշառքների «ստավկաները». ՀԺ
Տխուր տեղեկություններ են ստացվում ՀՀ մաքսային ծառայության գործունեության նոր ոճի մասին։ Հայաստան ներմուծվող այն ապրանքները, որոնք ենթակա են մաքսային զննման, ենթարկվում են այնպիսի «զննման», որ ապրանքների մի զգալի մասը վնասվում է։ Այս մասին գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը:
«Խոսքը վերաբերվում է հատկապես «փոքր» ներկրողներին, որոնց ներկրած բեռներով արկղերը դեսուդեն են շպրտվում ու եթե դրանց մեջ կան ջարդվող ապրանքներ, դրանք վնասվում են։ Ինչպես ահազանգում են տնտեսվարողները, դա արվում է սահմանին «խիստ վերահսկողություն» սահմանելու անվան տակ։
Թե ինչ նպատակ է հետապնդում մաքսայինի նոր աշխատաոճը, տնտեսվարողները դեռ չեն հասկացել։ Նրանց կարծիքով, մաքսավորները կամ փորձում են բարձրացնել կաշառքների «ստավկաները» կամ ուզում են արհեստական դժգոհություն առաջացնել ՊԵԿ նոր ղեկավարի նկատմամբ»-գրել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: В таможенной службе пытаются поднять «ставки» взяток
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что о новом стиле работы Таможенной службы Республики Армения поступают грустные сведения. Импортируемые в Армению товары, которые подлежат таможенному досмотру, подвергаются такому «осмотру», что значительная часть товаров повреждается.
«Речь касается особенно "малых" импортеров, ящики с товарами которых бросают как попало, и если в них содержатся бьющиеся предметы, – они повреждаются. Как сообщают хозяйствующие субъекты, это делается под предлогом установления "строгого контроля" на границе.
Какую цель преследует новый стиль работы таможенной службы, хозяйствующие субъекты пока понять не могут. По их мнению, таможенники или пытаются повысить "ставки" взяток, или хотят искусственно вызвать недовольство новым руководителем Комитета государственных доходов», - пишет газета.