Հասարակություն 11:06 05/11/2016 Աշխարհում
Այսօր ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը հաղորդել է, որ իրաքյան Մոսուլ քաղաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները պատանդ են վերցրել 1600 քաղաքացիական անձանց և նրանց որպես կենդանի վահան են օգտագործում օդային հարձակումների ժամանակ։
Աղբյուրը գրում է, որ ահաբեկիչական խմբավորումը գերի են վերցրել քրդական, եզդիական և շիա մուսուլմանների համայնքից 400 կանանց։ Այս մասին Ժնևում ճեպազրույցի ժամանակ պատմել է Մարդու իրավունքներով գերագույն հանձնակատարի վարչության մամուլի քարտուղար Ռավինա Շամդասանին։
Նա հայտնել է, որ  ԻՊ զինյալները շարունակում են պատանդների զանգվածային մահապատիժները։ Այսպիսով՝ ՄԱԿ-ը տեղեկություն է ստացել մի քանի օր առաջ Մոսուլի արվարձանում 180 նախկին պետծառայողների սպանության մասին։ Մտավախություն կա, որ բուն Մոսուլում ահաբեկիչները մոտ 200 մարդու են սպանել։ Հիմա Գրասենյակը փորձում է ստուգել այդ տեղեկությունը։
Նաև հաղորդագրություններ են ստացվել, որ ԻՊ բեռատարները Համմամ ալ Ալիլ քաղաքի բնակիչներին Թալ Աֆար են տանում։ Որոշ ընտանիքների ասել են, որ նրանց Սիրիա են տանում։
Ռավինա Շամդասանին հայտնել է, որ ահաբեկիչները բռնի հավաքագրում են 9-10 տարեկան երեխաների ու նրանց զինյալ դարձնում Մոսուլում։

Общество 11:05 05/11/2016 В мире
Боевики из террористической группировки «Исламское государство» (ИГ, запрещена в ряде стран, в том числе и в РФ) взяли в заложники 1600 мирных жителей, которых используют в качестве живого щита во время воздушных атак на Мосул. Как передает Deutsche Welle, об этом в пятницу, 4 ноября, сообщила пресс-секретарь Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Равина Шамдасани.
Согласно информации организации, джихадисты захватили в плен 400 женщин из общин курдов, езидов и мусульман-шиитов. По данным ООН, заложников привозят на грузовиках из окрестных районов. Экстремисты приказывают местным жителям выходить из домов с вещами, угрожая расправой тем, кто не подчинится.
В ООН также поступила информация, что 2 ноября ИГ казнило 180 бывших государственных служащих в восточном пригороде Мосула. В настоящий момент в организации проверяют информацию о возможном убийстве в самом городе около 200 человек.
4 ноября солдаты иракской армии продолжили наступление на позиции террористов на востоке Мосула. Согласно последним данным, им удалось отбить у боевиков шесть районов города, террористы несут серьезные потери.
Наступление на иракский город, занятый ИГ в 2014 году, началось 17 октября 2016 года. В операции участвуют иракские правительственные войска, курдские солдаты из формирования пешмерга, а также суннитское и шиитское ополчение при поддержке авиации США, указывает Deutsche Welle.