Իրավունք 11:46 07/11/2016 Հայաստան
«ՄԻԵԴ-ում մեկ հայ փասխտականի գործով վճռի կատարումը հանգեցնելու է մյուսների իրավունքների վերականգնմանը». Կոստանյան
Անդրադառնալով եվրոպական դատարանում  «Չիրագովը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն  ընդդեմ Ադրբեջանի» գործերով ՄԻԵԴ Մեծ պալատի կայացրած վճիռների կատարման ընթացիքն՝ ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ Գ. Կոստանյանը «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռ-էվոլյուցիա» հաղորդմանը տված հարցազրույցում ընդգծել է, որ  ԵԽ  Նախարարների կոմիտեի եզրահանգմամբ՝   այս երկու գործերը հավասարազոր չեն՝ առնվազն մեկ պատճառով. եթե Սարգսյանի դեպքում որպես  սուբյեկտ հանդիսանում է միայն Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ապա Չիրագովների դեպքում   առնվազն երկու   սուբյեկտի   մասնակցություն է  անհրաժեշտ:
Այսպիսով` ԼՂՀ,  լինելով միջազգայնորեն չճանաչված պետություն, սակայն համապատասխանելով    պետությանը բնորոշ բոլոր չափանիշներին,  մեխանիկորեն կարող է ստանալ  «միջազգային որոշակի իրավասուբյեկտություն»՝ առնվազն  իր երկրի տարածքում մարդու իրավունքների  պաշտպանության տեսանկյունից:
«Հետևաբար, Չիրագովի վճռի կատարման կամ չկատարման, կատարման եղանակների, չկատարման եղանակների հետ կապված հարցերը բոլոր դեպքերում պետք է քննարկվեն Լեռնային Ղարաբաղի ուղիղ մասնակցությամբ, իսկ  սա շատ կարևոր  է: Սա  այն դեպքերից  մեկն է, երբ ԼՂՀ  միջազգային հարթակում կարող է ներկայացնել իր ինքնուրույն դիրքորոշումը»,- ընդգծել է Գ. Կոստանյանը:
Գ. Կոստանյանը  տեղեկացրել է նաև, որ  ՄԻԵԴ-ում  արդեն քննարկվում է «Սարգսյանը ընդդեմ Ադրբեջանի հանրապետության» գործով վճռի կատարման փուլը: Նախատեսվում է, որ գարնանը Ադրբեջանի կառավարությունը կներկայացնի այն ճանապարհային քարտեզը, որով պատրաստվում է լուծել հայ փախստականի գույքային իրավունքները:
«Եվրոպական դատարանում մենք ունենք   750-800 հայց՝   մեր փախստականների անունից, և այս մեկ որոշման, այս մեկ վճռի կատարումը մեխանիկորեն   հանգեցնելու է   մյուս հայ  փախստականների իրավունքների վերականգնմանը»,-եզրակացրել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը:
Անդրադառնալով Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործին, Գևորգ Կոստանյանը նշել է, որ գործով ՀՀ կառավարությունը ՄԻԵԴ-ում ներգրավվել է որպես 3-րդ կողմ և  սպառիչ   ներկայացրել է իր դիրքորոշումը    թե՛  Հունգարիայի  կառավարության  գործողությունների,   թե՛  Ադրբեջանի կառավարության, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի նախագահի գործողությունների վերաբերյալ:
«Մենք հիմնավորել ենք, որ Հունգարիայի կառավարության գործողություններն ուղղակիորեն հանգեցրել են եվրոպական կոնվենցիոն իրավունքների և  միջազգային փաստաթղթերի խախտմանը: Միաժամանակ հիմնավորել ենք, որ Ադրբեջանի կառավարության, իսկ ավելի շատ՝ Ադրբեջանի նախագահի գործողությունը՝ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը,   ինքնին, որպես առանձին ակտ, խախտել է  եվրոպական ամենակարևոր արժեքը՝ կյանքի իրավունքի  նկատմամբ հարգանքը :
Եվ ես համոզմունք ունեմ, որ մենք առնվազն եկող տարվա մեջ կունենանք վճիռ: Հույս ունեմ, որ այդ վճռով հստակ կարձանագրվի և՛ հունգարական կառավարության, և՛    հատկապես  Ադրբեջանի նախագահի գործողությունների անօրինականությունը և կոնվենցիոն հակասությունը»,- ասել է Գ. Կոստանյանը:

G. Kostanyan: The enforcement of the ECHR verdict regarding the Armenian refugee’s case will lead to the restoration of the rights of others
Turning to the enforcement process of the verdicts issued by ECHR Grand Chamber regarding the cases of Chiragov and Others v. Armenia and Sargsyan v Azerbaijan, during the Armenia TV program “R-Evolution” Gevorg Kostanyan, Republic of Armenia Government Representative before the European Court of Human Rights, stressed that according to the conclusion drawn by Committee of Ministers of the Council of Europe, these two cases are not equal because of a sole reason: if in Sargsyan’s case the only subject is the Republic of Azerbaijan, Chiragovs’ case the participation of at least two subjects is required.
Thus not being internationally recognized as an independent country but being in compliance with all state-specific standards, NKR can mechanically gain “some kind of international legal personality” at least from the human rights defence perspective within its country.
“Consequently all the issues regarding the enforcement or the ways of the enforcement of the verdict regarding Chiragov’s case are to be discussed with direct participation of the NKR, which is very important. This is one of the cases when NKR can present its own position in international platform,” G. Kostanyan stressed.
G. Kostanyan has informed that ECHR is already considering the enforcement process of the verdict of the case Sargsyan v Azerbaijan. In summer Azerbaijan is expected to present the ways of settling the property issue of the Armenian refugee.
“We have filed 750-800 lawsuits to the ECHR on behalf of our refugee and the enforcement of this ruling will lead to the restoration of the rights of other Armenian refugees,” G. Kostanyan concluded.
Touching upon the murder case of Gurgen Margaryan G. Kostanyan noted that The RA government is involved as the third party in this case and has presented its stance in a comprehensive manner regarding both the actions of the Hungarian and Azerbaijani governments.
“We have presented evidence claiming that the activities of the Hungarian government have indirectly led to the violation of the rights stipulated by the European Convention and the international documents. Meanwhile we have stated that by granting pardon to Ramil Safarov the Azerbaijan president has violated the most important value: the respect towards the right of life.
And I believe that a ruling will be issued at least in the coming year. I hope that verdict will clearly state the illegal character of the activities of both the Hungarian government and the Azerbaijani president,” G. Kostanyan said.