Հասարակություն 10:26 08/11/2016 Հայաստան
Ախուրյանի 3 բազմաբնակարանների արտաքին շինաշխատանքներն արդեն ավարտված են, ընթացքի մեջ են ներքին հարդարման աշխատանքները: Այս մասին տեղեկանում ենք Շիրակի մարզպետարանի պաշտոնական կայքից
Շիրակի մարզպետ Հովսեփ Սիմոնյանն աշխատանքային այցով եղել է Ախուրյանում: «Ես կարևորում եմ, որ շինաշխատանքները որակյալ և ժամանակին ավարտվեն, քանզի, ինքներդ էլ գիտեք, որ մեր մարզում եղանակներն այս շրջանում այնքան էլ բարենպաստ չեն: Ուրախալին այն է, որ արտաքին կառուցապատման աշխատանքներն ավարտված են, իսկ ներքին հարդարումը կհասցնենք մինչև դեկտեմբերի 20-ը: Վստահեցնում եմ` որակի մասին անգամ չպետք է անհանգստանալ, բոլոր պատասխանատուները գիտեն, որ թերությունների մասին խոսք լինել չի կարող, բոլորս աչալրջորեն հեևում ենք» ,- լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հովսեփ Սիմոնյանը:
Մարզպետը տեղեկացրել է, որ 2017 թվականի հունվարի մեկը բնակիչները կդիմավորեն նոր բնակարաններում, իսկ ներքին հարդարումից զատ նրանց համար կգնվեն գազօջախներ:
Կառավարության որոշմամբ նախատեսվում է պետբյուջեով ՀՀ Շիրակի մարզպետարանին հատկացված գումարներից կապալառու կազմակերպությունների ընտրության մրցույթների գնումների գործընթացում տնտեսված 44,485.2 հազ. դրամ գումարը տրամադրել «Ախուրյանում բնակարանային շինարարության իրականացում» ծրագրի իրականացմանը:
Կայքից նաև տեղեկանում ենք, որ 2016թվականի պետական բյուջեով Շիրակի մարզին հատկացվել էր 798մլն դրամ գումար` Ախուրյանի 3 անավարտ կիսակառույց շենքերի շինարարական աշխատանքներն ավարտին հասցնելու նպատակով, որի արդյունքում բնակարանատեր կդառնա 104 ընտանիք: Ինչ վերաբերում է անօթևանի կարգավիճակ ունեցող ախուրյանցի մյուս 36 ընտանիքներին, ապա նրանք արդեն ընդգրկվել են բգվ ծրագրում, 33 ընտանիքներ բնակարաններ են ձեռք բերել, ևս երկուսն էլ գտել են անհարաժեշտ բնարակարններն ու այժմ գնման գործընթացն են իրականացնում, մնում է մեկ ընտանիք, որը դեռևս 15 օր ժամանակ ունի նոր բնակարան գնելու համար:

Homeless families of Akhuryan to celebrate New Year in new apartments
The external consturction works of the three block of flats in Akuryan are already completed and the interior decorations are in process. The official website of Shirak's Governer's Office reports.
Shirak Marz Governer Hovsep Simonyan has paid a working to Akhuryan. "it is important that the construction works are completed in time as you might be aware that the weather is not favourable in our region in this period. The good thing is that the external works are already over and the interior decorations will have been completed by 20 December. I can assure that there will be no flaws as we all follow the process very carefully," Hovsep Simonyan told the reporters.
The governer has informed that the residents will celebrate the New Year in the new apartments and after the inner design building is compeleted gas stoves will be bought for them.
According to the government's decision 44.485.2 thousand AMD, which has been saved during the procurement process of the selection of contractor organizations by Shirak Governer's Office, will be directed to the impelemtation of "Apatment building Program" in Akhuryan under state budget.
The website also informs that 798 million AMD has been allocated to Shirak region under 2016 state budget to complete the construction works of three unfinished buildings in Akhuryan, due to which 104 homeless families will have new apartments.