ՀՔԾ. Մաքսային ծառայողների չարաշահումների արդյունքում պետությանը պատճառվել է շուրջ 110 մլն դրամի վնաս
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելու և մաքսանենգություն կատարելու դեպքերի վերաբերյալ քրեական գործերի ուսումնասիրությամբ բացահայտվել են ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախաբացթողումային հսկողության վարչության Գուգարքի տարածաշրջանային բաժնի պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման դեպքեր:
Մասնավորապես՝ ուսումնասիրությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախաբացթողումային հսկողության վարչության Գուգարքի տարածաշրջանային բաժնի պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք «ՍԵՄ ՏՐԱՆՍ» ՍՊ ընկերության կողմից 2015թ. օգոստոսի 24-ին ՀՀ ներմուծված ապրանքների մաքսային հսկողության իրենց պարտականությունը պատշաճ չեն կատարել, ինչի արդյունքում հիշյալ ՍՊ ընկերությունը ՀՀ է ներմուծել մաքսային հայտարարագրում չներառված մի շարք ապրանքներ՝ պակաս վճարելով շուրջ 71 մլն 326 հազ ՀՀ դրամ մաքսատուրք և 14 մլն 265 հազ ՀՀ դրամ ավելացված արժեքի հարկ, որով պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Մեկ այլ քրեական գործի ուսումնասիրությամբ էլ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ նույն՝ Գուգարքի տարածաշրջանային բաժնի պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք «Թրեյդինգ» ՍՊ ընկերության կողմից 2015թ. հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ ներմուծված ապրանքների մաքսային հսկողության իրենց պարտականությունները պատշաճ չեն կատարել, ինչի արդյունքում հիշյալ ՍՊ ընկերությունը ՀՀ է ներմուծել մաքսային հայտարարագրում չներառված մի շարք ապրանքներ՝ պակաս վճարելով շուրջ 19 մլն 947 հազ. ՀՀ դրամ մաքսատուրք և 3 մլն 990 հազ ՀՀ դրամ ավելացված արժեքի հարկ, որով պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերը նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր:

Special Investigative Service: Power abuses by customs officials cost the country 110 million AMD
The RA Special Investigative Service informs that the investigation of the criminal cases launched regarding the evasion of paying taxes or making other mandatory payments, as well as smuggling, revealed cases of abuse of power by the customs officials of Gugark regional division of the RA SRC (State Revenue Committee) Preclearance Control Department.
Namely according to the acquired evidence the customs officials of Gugark regional division of the RA SRC Preclearance Control Department have not properly carried out their duties of customs control of the products imported to the RA by "SEM TRANS" Ltd on 24 Augost 2015, as a result of which the above mentioned company imported a number of products not included in the customs declaration. Thus the company didn't pay 71 million 326 thousand AMD customs paymenat and 14 million 265 thousand value added tax causing the country significant loss.
The investigation of another criminal case acquired evidence stating that the customs officals of Gugark regional division have not properly carried out their duties of customs control of the products imported to the RA by "Trading" Ltd on 12 October due to which the company imported a number of products not included in the customs declaration failing to pay customs paymenat totallying to 19 million 947 thousand AMD and value added tax making up 3 million 990 thousand AMD.
Criminal cases were launched by the RA Special Investigative Service regarding the above mentioned cases of abuse of power by the customs officials of the RA State Revenue Committee under the requirement of Part 1 of Article 308 of the RA Criminal Code.
Preliminary investigation if underway.
Notice: The person suspected in or accused of an alleged crime is presumed innocent unless proven guilty in the manner prescribed by the RA Criminal Procedure Code in accordance with the Court’s verdict made effective.