Իրավունք 11:29 08/11/2016
«Հուլիսի 27-ին առավոտյան Մերի Մարգարյանը ամուսնու հետ մտավ իմ սենյակ, ասաց՝ շունչը կտրվում է», -այսօր ծննդկան Մերի Մարգարյանի մահվան գործով դատական նիստում իր ցոցմունքում հայտարարեց «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի սրտաբան Անուշ Թադևոսյանը։
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում սրտաբանը նաև հայտարարեց, որ էլեկտրասրտագրության սարքով ստուգել է Մերիին, պարզել, որ նրա մոտ առկա է հաճախասրտություն, ինչը բնորոշ է հղիությանը և վիրուսային հիվանդությանը։ Տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչ-փաստաբան Մարինե Թովմասյանը հետաքրքրվեց՝ եթե Մերիի մոտ լիներ թոքաբորբ, սարքը կֆիքսե՞ր, ինչին սրտաբանը բացասական պատասխան տվեց։  Հաջորդ հարցին, թե հնարավո՞ր էր մի քանի ժամի ընթացքում նրա մոտ առաջանար թոքաբորբ, սրտաբանը դրական պատասխան տվեց։
Շենգավիթ վարչական շրջանի դատարանի դատավոր Դավիթ Բալայանը նկատեց, որ վկայի ցուցմունքը տարբերվում է նախաքննական ցուցմունքից և ներկայացրեց Հարությունյանի նախաքննական ցուցմունքը, որտեղ սրտաբանն ասել էր, թե Մերի Մարգարյանի ձախ կողմի թոքը կոշտացած է եղել։
Այս գործով, հիշեցնենք, ամբաստանյալներ են «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի մանկաբարձ-գինեկոլոգներ Շուշանիկ Բախշյանն ու Անի Բաբելյանը, որոնք մեղադրվում են հղի Մերի Մարգարյանին ոչ պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերելու համար (ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 130 հոդված)։

Law 13:02 08/11/2016 Armenia
Mary Margaryan entered my cabinet and told me that she had shortness of breath: testimony of the cardiologist
"In the morning of 27 July Mary Margaryan entered my cabinet and told me that she had breathing difficulties," Anush Tadevosyan, cardiologist at Shengavit Medical Center told while testifying during the court setting regarding the death case of pregnant Mary Margaryan.
During the court hearing held at the General Jurisdiction Court of Shengavit Adminitrative District the cardiologist also announced that she had examined Mary with electrocardiogram which revealed tachycardia characteristic to pregnanat women and cases of viral diseases. The representative of the victim's successor Marine Tovmasyan wanted to know whether the equipment would show any sign of pneumonia in Mary. But the cardiologist gave a negative response. In response to the next question whether Mary could acquire pneumonia in a few hours the doctor gave a positive reply.
Davit Balayan, Judge of the court of Shengavit Adminitrative District, noticed that the testimony provided by the witness was different from the one given during the preliminary examination stating that the cardiologist had said that Mary's left lung had become coarse.
Notably defendants Shushanik Bakhshyan and Ani Babelyan, obstetrician-gynecologists at Shengavit Medical Center, are accused of not providing an appropriate treatment to pregnant Mary Margaryan (Article 130 of the RA Criminal Code).