Քաղաքական 17:48 08/11/2016 Հայաստան
«Վերջին շրջանում Հայաստան-Իրան համագործակցության շրջանակում զգալի քայլեր են իրականացվել, որոնք տվել են իրենց արդյունքները»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
Նրա խոսքով՝ ժամանակն է այդ արդյունքներն ամփոփելու և նոր ծրագրեր նախանշելու:
«Արդյունքները հիﬓականում տնտեսական հարթությունում են, որովհետև քաղաքական հարթությունում երկու երկրների հարաբերություններն այնպիսի բարձր մակարդակի վրա են, որ ավելի լավացնելու տեղ, կարծես թե, չկա»,-նշեց իրանագետը:
Տնտեսական հարթությունում հարաբերությունների ուղղություններից Ոսկանյանն առանձնացրեց էներգետիկ և գազային ոլորտները. «Անﬕջապես պատժաﬕջոցների վերացուﬕց հետո Իրանը պատրաստակամություն հայտնեց սկսել երրորդ բարձրավոլտ գծի կառուցման աշխատանքները, որոնք ընթացքի ﬔջ են: Նոր զարգացուﬓեր են գրանցվում նաև գազի ոլորտում: Հայաստանը ստեղծել է պետական ընկերություն, որը պետք է զբաղվի իրանական գազը Հայաստանով դեպի երրորդ երկիր` Վրաստան, արտահանելու հարցերով»:
Հայաստան-Իրան հարաբերությունների արդյունքներից Վարդան Ոսկանյանն առանձանցրեց  Իրանի հետ վիզային ռեժիﬕ չեղարկումը. «Հայաստանի ու Իրանի հարաբերություններն այնպիսի վստահելի մակարդակի վրա են, որ առանց մուտքի արտոնագրի կարող են փոխադարձ այցելություններ կատարել, ինչն էլ զգալիորեն ազդել է զբոսաշրջիկների հոսքի վրա»:
Իրանագետի խոսքով՝ Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող ծրագրի շրջանակում Հայաստանը շարունակում է Իրանի համար հետաքրքիր երկիր ﬓալ. «Հայաստանը Իրանի համար դիտարկվում է որպես դեպի հյուսիս ելք ապահովող օղակ, սակայն այստեղ խնդիրն այն է, որ Հայաստանի ներսում հաղորդակցման հարցերը բարձիթողի վիճակում են: Հետևաբար պետք է արագացվեն Հյուսիս-հարավ ճանապարհի աշխատանքները: Թուրքիայի արևելքում առկա անկայունությունը հաշվի առնելով՝ Հայաստանը կարող է նեգրավել իրանական բեռնափոխադրուﬓերի հոսքերը դեպի ﬔր երկիր»:
Նրա կարծիքով՝ Իրանի, ինչպես նաև Վրաստանի հետ  յուրաքանչյուր ոլորտում հարաբերության խորացմամբ, Հայաստանը ճեղքում է ադրբեջանաթուրքական շրջափակումը:
«Հատուկ ուշադրություն պետք է դարձվի նաև Հայաստան-Իրան մշակութային հարաբերությունների զարգացմանը: Այս տարի իրանցիները Հայաստանում ազատորեն նշեցին Աշուրան, ինչը լուրջ ցուցիչ է մեր երկրի համար՝ որպես հանդուրժողական երկիր: Յուրքանչյուր հայամետ տրամադրված անձ Իրանում մեզ համար չափազանց կարևոր է՝ հայանպաստ գործունեություն ծավալելու տեսանկյունից: Մենք ունենք հնարավորություններ մշակութային և կրթության ոլորտում հարաբերությունները զարգացնելու»,-ասաց Ոսկանյանը:
Անդրադառնալով Իրանի նախագահի այցին Հայաստան, նրա կանխատեսմամբ՝  այն կկայանա ﬕնչև տարեվերջ. «Դատելով իրանական լրատվական դաշտի ակտիվությունից և կողﬓակի ազդակներից՝ այդ այցը կկայանա ﬕնչև Նոր տարի, հավանաբար դեկտեմբերի երկրորդ կեսին»:

Politics 19:59 08/11/2016 Region
“Major steps have been taken aimed at activating the Iranian-Armenia relations, resulted in certain benefits,” expert in Iran Vardan Voskanyan told a press conference on Tuesday, adding the time has come to recap the results and set new programs.
“The results are mainly on the economic domain, since the political relations between the states appear to be at the highest level possible,” Voskanyan said.
The expert indicated to the energy and gas spheres among the directions in the economic sector. “After lifting of the sanctions, Iran expressed readiness the to construct the third energy transfer line. New perspectives are coming in the gas sphere. Armenia has established a state company to deal with the gas transit from Iran to a third country – Georgia,” Voskanyan noted.
The expert also referred to the abolishment of the visa regime between the states, seeing that as having a positive impact on the tourism growth.
“Iran views Armenia as a route to the north, yet the main problem here is the bad conditions of the domestic infrastructure in Armenia. Consequently, the construction works of the North-South highway should be accelerated. Considering the ongoing instability in Eastern Turkey, Armenia could serve as route for Iranian cargo transportation,” suggested the expert.
Through deepening relations with both Iran and Georgia, Armenia will break the Azerbaijani-Turkish blockade, according to the speaker.
“Iranian-Armenian cultural relations should be paid special attention. The Iranians freely marked Ashura this year in Armenia which is another indication of Armenia’s positioning as a tolerant state. Every pro-Armenian resident of the Islamic Republic is important for us in terms of conducting a pro-Armenian activity. Furthermore, we have the opportunity to boost our relations further in the education and culture,” Voskanyan said.
The expert expects the Iranian President to visit Armenia by the end of the year. “Judging from the Iranian media reports and messages, the visit will be conducted by the New Year, most probably in late December,” Voskanyan said.