Հրանտ Բագրատյան. «Պետք է լինի գազի միասնական սակագին».«168 ժամ»
«Այսօր Հայաստանում ժողովրդին գազը վաճառում են 300 դոլարով, մինչդեռ արդարացված գինը 150-180 դոլար է։ Միաժամանակ, կարծում եմ, 40 տոկոս ստվերային տնտեսության պայմաններում պետք է լինի գազի միասնական սակագին ինչպես՝ արդյունաբերության, արտադրողների, այնպես էլ՝ սպառողների համար, անկախ դրա ինքնարժեքից, անկախ խողովակի ճնշման աստիճանից»,-այս մասին «168 ժամ»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀ նախկին վարչապետ, ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը՝ մեկնաբանելով գազի սակագնի իջեցումը։
Ըստ նրա՝ սոցիալական խոցված շերտերին օգնելը գեղեցիկ է հնչում, բայց հնարավոր չի դեֆինացնել այդ սոցիալական շերտերը 40-45 տոկոս ստվերի պայմաններում. «Երկար ժամանակի համար դա կառաջացնի լուրջ բացասական էֆեկտ»։

Пресса дня 11:29 10/11/2016 Армения
«Сегодня народу Армении газ продается по цене 300 долларов, в то время как оправданная цена – 150-180 долларов. Одновременно считаю, что в условиях 40% теневой доли экономики должен быть установлен единый тариф на газ как для промышленности, производителей, так и потребителей, независимо от себестоимости, уровня давления в трубопроводе», - заявил в беседе с корреспондентом газеты «168 жам» экс-премьер Армении, депутата парламента Грант Багратян, комментируя снижения цены на газ.
По его словам, помощь социально необеспеченным слоям населения – звучит красиво, но в условиях 40-45% теневой экономики дифференцировать эти социальные слои невозможно: «В долгосрочной перспективе это вызовет серьезный негативный эффект».