Կալիֆորնիայի համալսարանի ուսանողները բոյկոտել են Աթաթուրքի մասին դասախոսությունը
Նորթրիջի Կալիֆորնիայի պետական համալսարանի հայ ուսանողները բոյկոտել են Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր և առաջին նախագահ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի մասին դասախոսությունը:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, դասախոսությունը անցկացվելու էր նոյեմբերի 9-13-ը` «Աթաթուրքի շաբաթվան» նվիրված միջոցառումների շրջանակներում:
Այն պահին, երբ պրոֆ. Ջորջ Գաուրիչը սկսել է դասախոսությունը, ուսանողները ոտքի են կանգնել և մեջքով շրջվել: Այնուհետև ուսանողները սկսել են վանկարկել «Թուրքիան մեղավոր է ցեղասպանության համար», «Դուք հերքում եք ցեղասպանությունը»: Արդյունքում ոստիկանության աշխատակիցների ուղեկցությամբ դասախոսը լքել է լսարանը. դասախոսությունը չի կայացել:
«Մեր ուղերձը հետևյալն էր` դադարեցրեք միլիոնավոր կյանքեր խլած ցեղասպանության ժխտումը: Այս մարդը եկել է այստեղ և պնդում է, թե ցեղասպանություն տեղի չի ունեցել, ինչը կատարյալ աբսուրդ է»,- նշել է ուսանողներից մեկը` Էրիկ Բադիվյանը:

Society 20:23 12/11/2016 Armenia
Over 20 protesters stood up from their seats, turned their backs on Gawrych and repeatedly chanted “Turkey guilty of genocide” and “genocide denialist.”
Gawrych waited briefly as other attendees voiced their opinions to let him speak, until he began walking up and down the aisle trying to get the protestors to face him.
Two police officers who guarded the entrance escorted Gawrych, a Baylor University Boal Ewing chair of military history, out of the library to sounds of chanting protesters.
“Our initial message was to stop the denial of the genocide that cost the lives of millions,” said Eric Badivian, an Armenian protester.