Հասարակություն 15:39 12/11/2016
Նոյեմբերի 11-ին մեկնարկել է  «Արևորդի» 6-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը։ Չորս օրերի ընթացքում, բազմատարր փառատոնի շրջանակում ֆիլմդիտումներ, ցուցահանդեսներ, աշխատարաններ տեղի կունենան «Մոսկվա» կինոթատրոնում, Էօն-ում, Մասս մեդիա կենտրոնում, ՀԲԸՄ-ում, Թումոյում, Ալյանս Ֆրանսեզում, Հոդված 3 ակումբում, «Իլիկ» ձեռագործ իրերի խանութ-սրճարանում: Փառատոնն իրականացվում է FPWC-ի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից հայտնում են՝ բացման արարողությանը հաջորդել է «Ծովախորշը» ֆիլմի օսկարակիր ռեժիսոր Լուի Փսիոյոյի հեղինակած «Ոչնչացման մրցավազք» ֆիլմի բացառիկ ցուցադրությունը։ Ֆիլմը հավաքել է արտիստների և ակտիվիստների մի խումբ, որպեսզի աշխարհին ցույց տա ոչնչացման եզրին գտնվող կենդանատեսակների և նրանց զանգվածային ոչնչացման մասին պատմող երբևէ չցուցադրված պատկերներ։ Թափանցելով տխրահռչակ սև շուկաներ, թե հետազոտելով մեր ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, «Ոչնչացման մրցավազքը» կոչված է փոխելու մեր աշխարհայացքը:
Նոյեմբերի 11-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնի II հարկի նախասրահում բացվել է նաև աշխարհահռչակ լուսանկարիչ և ռեժիսոր Յան Արթյուս-Բերտրանի «Կայուն զարգացում, ինչու՞» ֆոտոցուցահանդեսի բացումը։ Ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև նոյեմբերի 14-ը։
Բնապահպանական կարևոր խնդիրների անդրադարձող «Արևորդի» միջազգային փառատոնի այս տարվա ծրագիրն առավել հագեցած է և խորհրդանշական: 2016թ-ին լրանում է «Արևորդի» էկո-ակումբների հիմնադրման և FPWC–ՎիվաՍել-ՄՏՍ համագործակցության 10-ամյակը: Մեկնարկում է նաև նոր՝ «Կանաչ շարժունակություն» նախագիծը:
Ամեն տարի փառատոնն անդրադառնում է կարևոր բնապահպանական խնդիրների։ Փառատոնի ծրագիրը մեկտեղում է վայրի բնության, շրջակա միջավայրի և դրանց խնդիրների մասին լավագույն ֆիլմերի ցուցադրություն, աշխատարաններ, ցուցահանդեսներ, մեդիա քարոզարշավներ և այլ միջոցառումներ, որոնք կոչված են հանրության տարբեր հատվածներին իրազեկելու բնության պահպանության՝ գնալով ահագնացող հրամայականի մասին:
Այս տարի փառատոնի շրջանակում ցուցադրվելու են 38 ֆիլմ ամբողջ աշխարհից՝ մրցութային և տեղեկատվական ծրագրերում։
Փառատոնի փակման արարողությունը տեղի կունենա նույեմբերի 14-ին, 18։00, «Մոսկվա» կինոթատրոնի կապույտ դահլիճում։ Արարողությանը կհաջորդի Գրահամ Թովնսլիի հեղինակած «Աղբանոցի մեղեդիներ» ֆիլմի ցուցադրությունը։
Ֆիլմը նոտաներով ներշնչված երազանքի մասին է: Հուզական ու սրտառուչ պատմություն այն մասին, թե ինչպես են թափոններից պատրաստված երաժշտական գործիքները հույս ու արժանապատվություն բերում երեխաներին:
Ֆիլմ «Վերամշակված նվագախմբի»՝ Պարագվայի ետնախորշերում ապրող մի խումբ երեխաների մասին, որոնք նվագում են ամբողջությամբ թափոններից պատրաստված գործիքներով: Սա երաժշտության փոխակերպող ուժն արտացոլող գեղեցիկ պատմություն է, որը նաև բարձրաձայնում է մեր ժամանակների երկու կենսական խնդիրների՝ աղքատության և թափոնային աղտոտվածության մասին:

Society 15:57 12/11/2016 Armenia
On November 11, The Sunchild 6th International Environmental Festival kicked off in Yerevan. During the next 4 days film screenings and discussions, exhibitions and workshops will be held in AEON, Mass Media Center, AGBU, TUMO, Alliance Française, Article 3 Club, Ilik Handmade crafts store and cafe.
The grand opening ceremony followed by the exclusive screening of “Racing Extinction”, a film from the Oscar-winner director of “The Cove” Louie Psihoyo.
The director assembles a team of artists and activists to show the world never-before-seen images that expose issues around endangered species and mass extinction. Whether infiltrating notorious black markets or exploring our affect on the environment, RACING EXTINCTION will change the way we see the world.
Before the opening ceremony, the French photographer Yann Arthus-Bertrand’s exhibition titled “Sustainable development: why?” photo-exhibition took place in the Moscow Cinema 2-nd floor lobby. The exhibition is open until November 14.
The program of Sunchild International Environmental Festival 2016 is rich and symbolic as it marks the 10th anniversary of partnership between FPWC and VivaCell-MTS and the 10th anniversary of SunChild Eco Clubs. This year the festival also features a new project - the Green Mobility.
Each year the festival strives to address important environmental issues. The festival program includes screenings of wildlife and environmental films from all over the world, workshops, exhibitions, media campaigns and other events designed to raise awareness about the growing global challenge of nature conservation.
This year the festival will feature 38 films from around the world in competition and non-competition programs.
The closing event will be held on November 14, 18:00 in Moscow Cinema. The event will be followed by the screening of Graham Townsley's Landfill Harmonic. The  film is about inspiring dreams one note at a time! A heartfelt and moving story of how musical instruments made from trash bring hope and dignity to children whose future is otherwise spiritless. A film about “The Recycled Orchestra”, a group of children from a Paraguayan slum who play instruments made entirely of garbage. It is a beautiful story about the transformative power of music, which also highlights two vital issues of our times: poverty and waste pollution. The world generates about a billion tons of garbage a year. Those who live with it and from it are the poor - like the people of Cateura, Paraguay. And here they are transforming it into beauty.