Տնտեսություն 15:15 12/11/2016
Տավուշի մարզում զբոսաշրջության զարգացման մեծ ներուժ կա, և անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ: Դիլիջան քաղաքում Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանի և համայնքների ղեկավարների հետ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը քննարկել է մարզում առկա խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները:
«Զբոսաշրջության հետ կապված մենք իրականում ցանկանում ենք մեծ ծրագիր իրականացնել: Կարծում ենք՝ Հայաստանը թերագնահատված է որպես տուրիզմի երկիր: Մոտ ժամանակներս էժան ավիաընկերության ծառայությունը, Ռուսաստանի քաղաքացիներին որոշակի արտոնությունների տրամադրումը նպաստելու են ոլորտի աճին, բայց մենք պետք է նաև որակյալ ծառայություններ մատուցենք», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, նա հորդորել է բիզնես ծրագրեր ներկայացնել Զբոսաշրջության պետական կոմիտե:
Քննարկվել են նաև մարզի պատմամշակութային հուշարձանների, վանքերի վիճակին, պահպանությանն ու բարեկարգմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետն առաջարկել է մտածել մարզերում հիմնադրամ ստեղծելու հեռանկարների շուրջ՝ այդ գործում ներգրավելով տեղացի բարերարների ներուժը:
Գործադիրի ղեկավարը ողջունել և կարևորել է մի շարք համայնքների ղեկավարների ներկայացրած՝ կրթության որակի բարձրացմանը միտված և ժամանակակից տեխնոլոգիաների վրա հիմնված առաջադեմ ծրագրերը:
Խոսելով սահմանամերձ համայնքներում ճանապարհային ենթակառուցվածքների վիճակի մասին՝ վարչապետը նշել է, որ այս ոլորտում բազմաթիվ խնդիրներ կան, և կառավարությունն ըստ առաջնահերթության բարեկարգելու է այդ ճանապարհները:
«Սահմանամերձ գյուղի նկատմամբ մենք հատուկ վերաբերմունք ունենք և բիզնեսի լեզվով չենք խոսում: Մենք այնտեղ պարտադիր անելիքներ ունենք», - շեշտել է գործադիրի ղեկավարը:

Economy 17:10 12/11/2016 Armenia
There is a great potential for tourism development in Tavush Province and steps are to be taken in that respect. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan discussed regional issues and development prospects with Tavush Governer Hovik Abovyan and the community leaders in in Dilijan town of the province.
"We truly intend to implement a major project regarding the tourism. We believe that Armenia's potential in the sphere of tourism is underestimated. In the nearest future the cheap airline services and the privileges to be granted to Russian citizens will contribute to the development of the sector, but we also need to provide quality services," Karen Karapetyan noted.
As Public Relations Department of the government informs he called upon the officials to submit business programs to State Committee on Tourism.
Issues regarding the preservation and maintenance of the historical and cultural monuments and monasteries in Tavush Province have also been discussed.
The PM have also welcomed and underscored the progressive plans aimd at improving the quality of education and based on modern technology, presented by the heads of several communities
Turning to the state of road infrastructures of bordering communities the Premier noted that there are numerous issues in that sphere and the government will repair the roads by priority.
"We have special attitude towards bordering villages and we are not speaking in the language of business. We have mandatory actions to carry out there," the PM stressed.