Իրավունք 15:28 15/11/2016 Հայաստան
Ոստիկանության ՊՊԾ գունդը գրավելու համար մեղադրվող «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներից Սմբատ Բարսեղյանին առաջադրված մեղադրանքը լրացվել է: Այդ մասին Panorama.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացնում են Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Գլխավոր դատախազության ուղարկած պատասխանում նշվում է. «Կազմակերպված խմբի կողմից, զենքի գործադրմամբ 2016 թվականի հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակետային ծառայության գնդի տարածք մուտք գործելու, նշված ստորաբաժանման վարչական շենքը, հարակից տարածքը զավթելու և պահելու դեպքի առթիվ հարուցված, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա՝ մինչդատական վարույթն իրականացնող մարմնի 2016 թվականի նոյեմբերի 10-ի որոշմամբ Սմբատ Բարսեղյանին առաջադրված մեղադրանքը լրացվել է»:
Մասնավորապես, ըստ աղբյուրի, 2016 թվականի նոյեմբերի 11-ին Սմբատ Բարսեղյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (Կազմակերպված խմբի կողմից պատանդ վերցնելը), 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի զենք պահելը), 238-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին ու 2-րդ կետերով (կազմակերպված խմբի կողմից զենք հափշտակելը) և 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ և 11-րդ կետերով` (հասարակական պարտքի կատարման համար երկու կամ ավելի անձանց զուգորդված՝ մարդուն առևանգելով կամ պատանդ վերցնելով սպանությունը):
Բարսեղյանի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը լրացվել է սպանության հոդվածով, հավանաբար ոստիկաններից մեկին սպանելու համար: Գլխավոր դատախազության լրատվական ծառայությունից, սակայն, մեր այդ հարցին չպատասխանեցին:
Հուլիսի 17-ին ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ մահացել էր ոստիկանության փոխգնդապետ Արթուր Վանոյանը, իսկ հետո՝ Գագիկ Մկրտչյանը և Յուրի Տեփանոսյանը: Վերջինը, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, մահացել էր դիպոկահարի կրակոցից:

Право 17:37 15/11/2016 Армения
Генпрокуратура Армении: Обвинение участнику группы «Сасна црер» Смбату Барсегяну дополнено новой статьей – «Убийство»
Участнику группы «Сасна црер», захватившей 17 июля полк Патрульно-постовой службы  Полиции Армении в Ереване и 31 июля сдавшейся властям, – Смбату Барсегяну – дополнили обвинения. Об этом в ответ на запрос сайта Panorama.am сообщили в пресс-службе генпрокуратуры РА.
В соответствии с решением осуществляющего предварительное следствие органа предъявленные Смбату Барсегяну обвинения были дополнены 10 ноября.
В частности, согласно источнику, 11 ноября 2016 года, Смбату Барсегяну были предъявлены обвинения по п.1 ч.3 ст. 218 (Захват заложника организованной группой), ч.3 ст.235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств – совершенные организованной группой), пунктами 1 и 2 ч.4 ст. 238 (Хищение или вымогательство оружия организованной группой) и пунктами 1,2,3 и 11 ч.2 ст. 104 (Убийство двух или более лиц в связи с осуществлением этим лицом служебной деятельности или выполнением общественного долга, сопряженное с похищением человека или захватом заложника) Уголовного кодекса РА.
Предъявленные Смбату Барсегяну обвинения дополнены статьей «Убийство», по всей вероятности, за убийство сотрудника Полиции РА. В пресс-службе генпрокуратуры, однако, эту информацию не прокомментировали.
Вследствие захвата 17 июля вооруженной группой «Сасна црер» полка ППС Полиции в Ереване, а также последовавших за этим развитий погибли полковник Артур Ваноян, старший сержант Гагик Мкртчян и служащий войск Полиции РА Юрий Тепаносян. Последний, по данным пресс-службы Полиции РА, погиб от выстрела снайпера с территории захваченного полка ППС.