Հասարակություն 19:13 16/11/2016
Հնդկաստանը առաջ է անցել Չինաստանից օդի աղտոտվածության հետևանքով մահացության ցուցանիշով: Այդ մասին տվյալը հրապարակել է «Greenpeace»-ը, գրում է «РИА Новости» գործակալությունը::
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Հնդկաստանում 1990 թվականից սկսած վաղաժամ մահերի թիվն անընդհատ աճում է: Վերջին տվվյալները ցույց են տվել, որ 2015 թվականին Հնդկաստանում գրանցվել է օրական 1640 վաղաժամ մահ, այն դեպքում, երբ Չինաստանում այդ թիվը 1620 է», -աղբյուրի փոխանցմամբ, նշվում է ուսումնասիրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի, խոսքը ազոտից, ծանր մետաղներից օդի աղտոտվածության հետևանքով մահվան դեպքերի մասին է: 1990-ին Հնդկաստանում օրական այդ մահերի քանակը կազմել է 1070:  Նշվում է, որ Չինաստանում այդ ժամանակաընթացքում մահացության ցուցանիշը մշտապես եղել է բարձր, բայց 2011-ին հասնելով մաքսիմումի՝ սկսել է նվազել:
«Դա ցույց է տալիս, որ Չինաստանի իշխանությունները գնացին վճռական քայլերի օդի աղտոտվածության դեմ պայքարում, ինչի հետևանքով վիճակագրությունը զգալիորեն բարելավվել է: Այնինչ Հնդկաստանում այդ վիճակը ծանր է: Այս հետազոտությունը պետք է որ լուրջ ընդունվի Հնդկաստանի իշխանությունների կողմից և պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկվեն», -ասել է Greenpeace-ի ներկայացուցիչ Սունիլա Դահին:

India overtake China in number of deaths due to air pollution
India had more people dying every day as a result of outdoor air pollution in 2015 than China – a first since 1990. The Hindu reports.
According to a Greenpeace India report released on Wednesday, India overtook China in the number of deaths caused by air pollution last year. The report found that in 2015 India had 1640 premature deaths due to ambient air pollution every day, as opposed to China’s 1620 per day.
"After toxic levels of particulate matter between 2005 and 2011, China implemented some harsh measures to curb air pollution. While, on the other hand, India’s pollution levels have been increasing every year, making 2015 the worst," Sunil Dahiya, a campaigner with Greenpeace India, noted.
"It clearly indicates that China’s strong measures to tackle pollution have contributed to the year-on- year air quality improvement on record, while in contrast, India’s pollution levels have increased over the past decade,” he said adding that the authorities in India must take immediate steps to halt this upward trend.