Տնտեսություն 10:49 18/11/2016 Հայաստան
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում  հանձնարարեց ՀՀ օրենքով նախատեսված տեսչական ստուգումներ իրականացնելիս, այդ թվում նոր ստեղծված Տեսչական մարմնի կողմից, առաջնորդվել տեսուչ-տնտեսվարող սուբյեկտ  համագործակցության սկզբունքով, որի արդյունքում տեսուչն առավելապես պետք է դիտարկվի ոչ թե որպես վերահսկող, այլ աջակցող:
Հանձնարարականը վերաբերում էր Արդարադատության, Ֆինանսների, Արտակարգ իրավիճակների, Առողջապահության, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների, Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, Կրթության և գիտության, Բնապահպանության, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների նախարարներին, Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին, Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահին:
«Յուրաքանչյուրն իր մասով ՀՀ-ում ստուգումների կազմակերպման և անցկացման մասին ՀՀ օրենքով նախատեսված տեսչական ստուգումներ իրականացնելիս, այդ թվում՝ նոր ստեղծված տեսչական մարմնի կողմից, պետք է առաջնորդվի տեսուչ-տնտեսվարող սուբյեկտ  համագործակցության սկզբունքով, որի արդյունքում տեսուչն առավելապես պետք է դիտարկվի ոչ թե որպես վերահսկող, այլ աջակցող, պետք է խորհրդատվություն և կանխարգելիչ միջոցառումներ առաջարկել, խրախուսել և օգնել տնտեսվարող սուբյեկտին իր գործունեությունը սահմանված պահանջներին համապատասխանեցնելու հարցում»,- ասաց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանի խոսքերով՝  համագործակցության ձևավորման համար պետք է մշակել և ներդնել հետադարձ կապի ապահովման մեխանիզմներ:
Ըստ վարչապետի՝  տեսուչն իր գործունեությունը կատարելու ժամանակ չպետք է ընդունվի որպես պատժող, տույժ ու տուգանք դնող և այլն: «Առաջին այցերը պետք է կազմակերպեն մեր տեսչական մարմինները: Ինչի ենք հատուկ հնչեցնում, որպեսզի պոտենցիալ ստուգողները լսեն, լինելու է առաջարկություն՝ ինչ պետք է իրենք անեն, որպեսզի համապատասխանեն այն նորմերին, որոնք դրված են: Իրենց՝ տնտեսվարողներին, տրվում է ժամկետ, որպեսզի իրենք իրենց բացթողումները լրացնեն, եթե չեն լրացնում, նոր մենք կիրառում ենք օրենքի համապատասխան կետերը»,- նշեց Կարեն Կարապետյանը:

Экономика 17:24 18/11/2016 Армения
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе сегодняшнего заседания правительства республики поручил при проведении предусмотренных соответствующим Законом РА инспекторских проверок руководствоваться принципом сотрудничества между инспектором и хозяйствующим субъектом, в результате чего инспектор, главным образом, будет рассматриваться не в качестве контролирующего лица, а оказывающего содействие.
Данное поручение было дано министру юстиции РА Арпине Ованнисян, министру по чрезвычайным ситуациям Армену Ерицяну, министру здравоохранения Армении Левону Алтуняну, министру экономического развития и инвестиций республики Сурену Караяну, министру транспорта, связи и информационных технологий Вагану Мартиросяну, министру образования и науки Левону Мкртчяну, министру охраны природы РА Арцвику Минасяну, министру энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашоту Манукяну, председателю Государственного комитета по градостроительству Нареку Саркисяну, председателю Комитета государственных доходов РА Вардану Арутюняну, а также председателю Государственного комитета кадастра недвижимости Мартину Саркисяну.
«Каждый в своем секторе при проведении предусмотренных Законом РА “Об организации и проведении проверок в организациях, действующих на территории Республики Армения” инспекторских проверок, в том числе тех, что осуществляются созданным недавно Инспекторским органом, должен руководствоваться принципом сотрудничества между инспектором и хозяйствующим субъектом, в результате чего инспектор, главным образом, будет рассматриваться не в качестве контролирующего лица, а оказывающего содействие. Необходимо давать рекомендации и предлагать профилактические меры, а также стимулировать и помогать хозяйствующим субъектам в вопросе приведения их деятельности в соответствие с установленными требованиями», – отметил глава кабмина Армении.
При этом К. Карапетян подчеркнул, что с целью формирования подобного сотрудничества необходимо разработать и внедрить механизмы по обеспечению обратной связи.
По словам премьера РА, «инспектор при выполнении своих функций не должен восприниматься в качестве карателя и лица, устанавливающего штрафы».