Հասարակություն 16:21 19/11/2016
Հազարավոր մարդիկ բողոքի ցույցի են դուրս եկել Արգենտինայում՝ երկրի իշխանություններից պահանջելով հավանության արժանացնել աղքատության դեմ մշակված նոր օրինագիծը:
washingtonpost-ը  տեղեկացնում է, որ ցուցարարները շարժվել են դեպի Կոնգրեսի շենքը՝ վանկարկելով օրենքի նախագծի ընդունումը պահանջող կարգախոսեր:
Օրինագիծը, որով նախատեսվում է երկրում մեկ միլիոն աշխատատեղեր ստեղծել և երեխաների նպաստը 15 տոկոսով բարձրացնել,  ներկայացվել է ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից: Այն սպասում է Ստորին պալատի հավանությանը,  սակայն երկրի իշխանությունները պնդում են, որ նմանատիպ քայլերը հարված կհասցնեն երկրի բյուջեին:
Նախագահ Մաուրիսիո Մակրի իշխանության գալուց ի վեր երկրի տնտեսությունում մի շարք բարեփոխումներ են իրականացվել, սակայն դրանց հետևանքով երկրում գրանցվել է պեսոյի արժեզրկման ամենաբարձր ցուցանիշը, որը հանգեցրել է աղքատության մակարդակի բարձրացմանը:

Society 16:14 19/11/2016 World
Tens of thousands of Argentinians protested Friday to pressure lawmakers into backing a measure intended to address rising poverty in the South American nation. The Washington Post reports.
Demonstrators flooded the streets of Buenos Aries and marched to the Congress building waving flags representing some of Argentina’s most powerful unions and chanting slogans demanding passage of the “social emergency law.”
Supporters of the stimulus measure say it would create a million jobs and it also would raise child welfare payments 15 percent. The bill introduced by opposition lawmakers recently passed in the Senate but has yet to be considered by the lower house.
Argentina’s conservative government says the measure would strain the budget.
Since taking office in December, President Mauricio Macri’s market-friendly reforms have been praised by international investors. But his hiking of utility rates, a sharp devaluation of the peso and other measures have fanned one of the world’s highest inflation rates and spiked poverty levels, causing social unrest.