«Անահիտ» կինոմրցանակաբաշխությունն ուժեղ մրցութային ծրագիր է ունենալու. Րաֆֆի Մովսիսյան
Հայկական ազգային կինոակադեմիան նախաձեռնել է ազգային արտադրության ֆիլմերի «Անահիտ» առաջին մրցանակաբաշխությունը: Հայտերի ընդունումն ավարտվում է նոյեմբերի 26-ին: Panorama.am-ի հետ զրույցում ակադեմիայի գլխավոր քարտուղար, կինոգետ Րաֆֆի Մովսիսյանն ասաց, որ բավականին ուժեղ մրցութային ծրագիր է լինելու:
Նա տեղեկացրեց, որ 11 անվանակարգում՝ լավագույն խաղարկային ֆիլմ, վավերագրական ֆիլմ, կարճամետրաժ ֆիլմ, անիմացիոն ֆիլմ, լավագույն ռեժիսոր, օպերատոր, սցենարիստ, դերասան, դերասանուհի, նկարիչ, կոմպոզիտոր, ընդունվում են հայտեր, կինոակադեմիայի 35-ից ավելի անդամի կողմից ամեն անվանակարգի համար ընտրվելու է երեք առաջադրված թեկնածու, որից էլ արդեն ընտրվելու են լավագույնները: Մինչև դեկտեմբերի 10-15-ը կինոակադեմիայի անդամները կդիտեն ֆիլմերը: Մրցանակաբաշխությունը նախատեսված է դեկտեմբերի 28-ին:
Մրցանակաբաշխությանը կարող են մասնակցել 2015թ. նոյեմբերից մինչև 2016թ-ի հոկտեմբերն արտադրված այն ֆիլմերը, որոնք հանդիսանում են ՀՀ պետական կամ մասնավոր ստուդիաների արտադրանք կամ այն համատեղ արտադրությունները, որոնք հայկական կողմից ունեն 20 տոկոսից ավելի ֆինանսական մասնակցություն, և որոնց ստեղծագործական հիմնական կազմի ներկայացուցիչների մեծամասնությունը ՀՀ քաղաքացիներ են:
Ր. Մովսիսյանի ներկայացմամբ՝ «Անահիտ» մրցանակաբաշխության նպատակն է մշակել հայկական ժամանակակից կինոյի գնահատման չափանիշները, նպաստել նոր անունների բացահայտմանը:
Պատասխանելով հարցին, թե «Անահիտ» մրցանակաբաշխությունն ինչո՞վ է տարբերվում «Հայակ» հայկական ազգային կինոյի մրցանակաբաշխությունից, նա ասաց, որ «Հայակ»-ը կազմակերպում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, իսկ «Անահիտը»՝ Հայկական ազգային կինոակադեմիան. «Եթե «Հայակ»-ի ժամանակ լինում է ժյուրիի նախագահ, ժյուրին հավիրում է մասնագետների, ում հետ աշխատում է, «Անահիտ»-ի դեպքում ակադեմիայի 35 անդամն են որոշում լավագույններին: Յուրաքանչյուր երկրում ազգային կինոմրցանակաբաշխությունները կազմակերպում են միայն կիոակադեմիայի կողմից, «Անահիտը» կազմակերպվում է մեր կինոակադեմիայի կողմից, որը ոչ թե պետական կառույց է, մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչ, այլ հասարակական կազմակերպություն, որի նպատակն է ձևավորել, գնահատել հայկական կինոյի չափանիշները»:
Նշենք, որ Հայկական ազգային կինոակադեմիան հիմնադրվել է 2011 թվականին: Սա հասարակական կազմակերպություն է, որը միավորում է հայկական կինոարվեստում, ֆիլմարտադրության և կինոգիտության բնագավառներում նկատելի ավանդ ունեցող գործիչների: Կինոակադեմիայի հիմնական նպատակն է հայկական կինոյի մասին գիտելիքներ տարածելը, նրա հարուստ ժառանգությունը ներկայացնելը և ժամանակակից ձեռքբերումներն արժևորելը:

Culture 18:11 21/11/2016 Armenia
Armenian National Film Academy has initiated “Anahit” Film Awards ceremony for the first time. The deadline for submissions is November 26, Secretary General at the Film Academy Raffi Movsisyan told Panorama.am, adding the Awards ceremony will have a rich program.
Movsisyan informed that the films will be competing in 11 main competition sections: Feature, Documentary, Short film, Animation, Director, Operator, Scriptwriter Actor, Actress, Composer, Designer. Submissions are accepted from the 35 members of the Film Academy - three for each nomination. The members of the Academy will watch the films until December 10-15, while the awards –giving ceremony is scheduled on December 28.
The Armenian films produced by state or private studios as well as joint productions with at least 20 percent of Armenian financing and with a staff of mostly Armenian citizens created from November 2016 to October 2016 can participate in the competition.
In Movsisyan’s words, “Anahit” Film Awards ceremony is aimed at developing the assessment criteria for Armenian modern films as well as reveal new names.
Asked what is the difference between “Hayak” Awards ceremony and “Anahit”, Movsisyan pointed out to the organizer.
While “Hayak” is organized by National Cinema Center of Armenia, “Anahit” is organized by Armenian National Film Academy. “Hayak” Film Awards ceremony is chaired by the Jury that invites film critics, while the winners in “Anahit” Awards are selected by 35 members of the Film Academy. He next indicated to the fact that Film Academy is neither a state, nor a private organization, but NGO.
To note, Armenian National Film Academy was established in 2011. The academy unites specialist with distinguished input in Armenian cinematography and film production The main aim of the Academy is to disseminate knowledge about Armenian films, its heritage, traditions as well as value the current day achievements.