Մշակույթ 19:35 26/11/2016 Հայաստան
Կանադայում ՀՀ դեսպանությունում կայացել է  ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկված Անի քաղաքին վերաբերող «Ճանապարհորդություն դեպի Անի` միջնադարյան Հայաստանի մայրաքաղաք» թեմայով լուսանկարների շնորհանդես:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, երեկոյին մասնակցում էին հայ և կանադացի արվեստագետներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, լրագրողներ, բազմաթիվ կանադահայեր:
Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը շնորհակալություն է հայտնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Տորոնտոյի մասնաճյուղի ղեկավար Մկրտիչ Մկրտչյանին շնորհանդեսի իրականացման համար և ընդգծել է վերջինիս երկարատև տարիների անձնվեր գործունեությունը ի նպաստ Հայաստանի և Արցախի զարգացման: ՀՀ դեսպանը հանգամանալից անդրադարձել է Անի քաղաքի մեծագույն մշակութային ժառանգությանը:
Շնորհանդեսի ընթացքում Մկրտիչ Մկրտչյանը ներկայացրել է  Անի քաղաքի պատմությունն ու ճարտարապետությունը` լուսանկարների միջոցով ցուցադրելով Անիի եկեղեցիների և այլ ճարտարապետական կոթողների` իր այցելությունների ժամանակ իր կողմից նկարահանված համայնապատկերները:

Society 20:16 26/11/2016
Photo exhibition entitled “Voyage to Ani - Medieval Capital of Armenia” was held in the Embassy of Armenia to Canada, featuring the photos of the historic archaeological site of Ani, included in UNESCO's list of World Heritage Sites.
As the Ministry of Foreign Affairs reports, the exhibition was attended by Armenian and Canadian art, public, political figures as well as diplomats, reporters and representatives of the local Armenian community.
Armenian Ambassador to Canada Armen Yeganyan expressed gratitude to Mkrtich Mkrtchyan, chairman at Toronto affiliate of Hayastan All-Armenian Fund for the realization of the exhibition, highlighting his years-long activity and commitment for Armenia’s and Artsakh development.
Ambassador Yeganyan next reflected on the rich cultural heritage of Ani city, while Mkrtich Mkrtchyan presented the city history and architecture, churches and the panorama photos taken during his numerous visits to the city.