Սահմանամերձ Վազաշեն գյուղի դպրոցում բացվելու է «Հավեսին սենյակ»
Երևանում` The Club սրճարանում, նախօրեին կայացել է հուշ-երեկո` նվիրված նկարչուհի, անիմատոր Սևան Նագաշյանի ծննդյան տարեդարձին: Համերգի հասույթը` 210 հազար դրամ, կտրամադրվի Սևանի անկատար մնացած ծրագրերից մեկը կյանքի կոչելուն. Տավուշի մարզի սահմանամերձ Վազաշեն գյուղի դպրոցում կկահավորվի գեղարվեստի կաբինետ, որը կկրի տաղանդաշատ նկարչուհի Սևան Նագաշյանի անունը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում «Հայ ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արմինե Պետրոսյանն ասաց, որ դեռ երկու տարի առաջ սահմանամերձ Վազաշենում որևէ ծրագիր իրականացնելու համար Սևանի, մի խումբ նկարիչների հետ նախաձեռնել էին «Արվեստը՝ սահմանին» ցուցահանդես:
«Այդ ժամանակ նկարներն բավարար չափով չվաճառվեցին: Այս տարի ծրագրել էինք կրկին ցուցահանդես կազմակերպել՝ մեր նպատակն իրականացնելու համար: Սևանի անսպասելի, վաղաժամ մահվանից հետո այս ծրագիրը կիսատ մնաց: Ընկերներն առաջարկեցին Սևանի ծննդյան օրը կազմակերպել համերգ, նշել ծնունդը, հիշել նրան, իսկ հավաքված գումարն ուղղել սահմանամերձ Վազաշեն գյուղի դպրոցում, Սևանի ասած, «Հավեսին սենյակի» բացմանը: Այն կլինի գեղարվեստի կաբինետ, կամ մշակույթի կենտրոն: Գումարն ուղղելու ենք կահավորման համար անհրաժեշտ իրերը գնելուն: Անիմատոր Նաիրա Մուրադյանը և Սևանի մյուս ընկերները պարտավորվել են օն-լայն դասընթացներ կազմակերպել՝ գեղանկարչության, մուլտիպլիկացիայի ուսուցման և այլ, հաճախ այցելել Վազաշենի երեխաներին և վարպետության դասեր անցկացնել»,- պատմեց Ա. Պետրոսյանը:
Նա նաև ասաց, որ Նաիրա Մուրադյանը, ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի այրին՝ Սեդա Մելքոնյանը, 100-ական դոլար ներդրում են կատարել ծրագրի իրականացման համար:
Ա. Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ 20 օր առաջ «Հավեսին սենյակի» գաղափարը ներկայացրել է նաև «Awesome» հիմնադրամին, ստացել 1000 դոլարի դրամաշնորհ, որը, համերգից ստացված հասույթի հետ, ուղղվելուն են սենյակի կահավորմանը՝ մոլբերտներ, աթոռներ, նաև ներկեր, վրձիններ, թուղթ, մատիտներ և այլ պարագաներ ձեռք բերելուն:
Խոսելով Սևան Նագաշյանի մասին, Ա. Պետրոսյանն ասաց. «Սևանն այնպիսինն էր, ինչպիսին իր նկարները՝ շատ խորունկ, շիտակ, անկեղծ: Հատուկ օժտված էր ոչ միայն գեղանկարչի տաղանդով, այլև միանգամից կարողանում էր զանազանել իրականն ու կեղծը, մեծ էներգիա էր ներդնում իրեն իրական, հետևողական թվացող գործերի մեջ: Իմ տեսած ամենալավ երևանցին էր, թեև չէր ծնվել ու մեծացել այստեղ, բայց սովորելով այստեղ՝ սիրահարվել էր Երևանին: Պայքարում էր Երևանի դեմքի համար, արժանապատվության, առողջ ապրելակերպի, մշակութային ճիշտ ներդրումների համար: Սևանը ոնց որ մերան լիներ, ինքը երևանյան մտավորականների տարբեր խմբեր իրար էր կապում»:

Society 18:49 28/11/2016 Armenia
Memorial evening devoted to artist, animator Sevan Naghashyan’s birthday anniversary was held on The Club café in Yerevan on Sunday. AMD 210 thousand collected from the concert will be donated to bring one of Sevan’s much desired and unfulfilled projects to life – furnishing the cabinet of fine arts in the school of Vazashen border village in Tavush region. The room will be named after Sevan Naghashyan.
Armine Petrosyan, Director at “Hay Dzmer Pap” (Armenian Santa Claus) foundation informed in an interview with Panorama.am that Sevan with a group of artists initiated an exhibition entitled “Art on the border” in Vazashen village.
“No many paintings were sold at the exhibition sale then. We planned another exhibition this year to reach our goal. After the early death of Sevan the project remained unfinished. Her friends suggested organizing a concert marking her birthday anniversary with the received donations to be directed to the completion of the project in Vazashen village – the so-called “Havesov Room”, as Sevan used to call it.
“It will serve as cabinet of fine arts and culture center. The sum will be used for furnishing it. Animator Naira Muradyan and other friends of Sevan have committed to hold online courses in fine art, animation, as well as visit Vazashen children to conduct master classes,” Armine Petrosyan informed, adding Seda Melkonyan, widow of national hero Monte Melkonyan, was among the donators, contributing USD 100 to the initiative.
Additionally, the idea of creating the cabinet of fine arts was submitted to Awesome Foundation, receiving a grant amounting USD 1, 000 to obtain stationery, and other accessories.