Իրավունք 12:45 01/12/2016 Տարածաշրջան
Նախորդ տարի ապրիլի 9-ին Ստոկհոլմի կենտրոնական Սերգելս  Տորյ հրապարակում ադրբեջանա-թուրքական ցույցի ժամանակ հակահայկանան արտահայտություններ հնչեցրած թուրք գործիչը կանգնել է դատարանի առաջ: Հայտնում է «Էրմենիհաբեր»-ը՝ վկայակոչելով «ANF» գործակալությանը:
Շվեդիայում լեգալ գործունեություն իրականացնող թուրքական ազգային ասոցիացիայի արդեն նախկին փոխնախագահ Բարբարոս Լեյլանին, ով հանրահավաքի ընթացքում  օգտագործել էր «շուն հայերը պետք է զգուշանան, մահ` հայ շներին» արտահայտությունը, նախօրեին դատարանում ցուցմունք է տվել:
Լեյլանին, մեկնաբանելով իր այդ հայտարարությունները, ասել է, թե իբր հանրահավաքի օրը «վատ ինքազգացողություն է ունեցել, հոգեբանական  ծանր վիճակում է եղել և ելույթ է ունեցել առանց նախապես պատրաստված տեքստի»: Փորձելով արդարանալ՝ Լեյլանին պնդել է, թե իբր «շուն» բառը ասել է, ոչ թե «խաղաղասեր, այլ ահաբեկչությանը սատարող» հայերին մեղադրելու նպատակով:
Իսկ ցուցմունքի վերջում դատավարի այն հարցին, թե մեղադրյալը ավելացնելու բան ունի, թուրք գործիչը ասել է. «Ներողություն եմ խնդրում»:
Դատախազը, նշելով, որ Լեյլանիի օգտագործած արտահայտությունը էթնիկ խմբի նկատմամբ ատելություն հրահրող հանցագործություն է, վերջինիս համար պահանջել է պայմանական ազատազրկում և տուգանք:
Դատավճիռը կհրապարակվի դեկտեմբերի 14-ին:
2015 թվականի ապրիլի 9-ին  Ստոկհոլմում տեղի ունեցած ցույցի տեսանյութը հեռարձակվել էր շվեդական հեռուստալիքներից մեկով և մեծ քննադատության էր արժանացել, ինչից հետո Լեյլանին նշել էր, որ այդ ամենն ասել էր պահի ազդեցության տակ, և դրանք չի կարելի դիտարկել որպես սպառնալիքներ:
Սակայն նրա արդարացումը, միևնույն է, չէր ընդունվել: Բարբարոս Լեյլանին  ստիպված է եղել հրաժարական տալ իր զբաղեցրած պաշտոնից:
Բացի այդ դեպքից հետո Ստոկհոլմում գործող շուրջ 50 հայկական, քրդական և շվեդական կազմակերպություններ դիմել էին դատախազություն՝ պահանջելով պատժել Լեյլանիին:

Law 14:06 01/12/2016 Region
The Turkish politician, who made insulting remarks about Armenians during last year’s anti-Armenian demonstration organized by Azerbaijani and Turkish population at Sergels Square in the center of the Swedish capital, had to stand in front of the court. Ermenihaber reports referring to ANF agency.
Already former Vice Chairman of Turkish National Association Barbaros Leylani, who called for the death of “Armenian dogs” during the protest, has recently testified in the court.
Leylani has commented on his statements claiming that “being in a bad psychological state, he delivered his speech on the spot without preparing it previously”. Turning to the word “dog” he has noted that he used the remark to accuse those Armenians who support terrorism, and it did not refer to the peaceful citizens.
At the end of his testimony he said “I apologize” in response to the judge’s question whether the defendant has anything to add.
Noting that the statements made by Leylani incite hatred towards an ethnic group, the Prosecutor has asked to impose a suspended sentence and a fine. The verdict will be issued on 14 December.
One of the Swedish TV channels broadcast the video of the anti-Armenian speech, which was followed by heavy criticism. Afterwards Leylani said that he made the remarks driven out of impulses and they should not be considered threats.
However his justifications were not accepted and he had to resign from the position of the Vice Chairman. In addition to this, over 50 Armenian, Kurdish and Swedish organizations operating in Stockholm submitted applications to the Prosecutor’s Office demanding to punish Leylani.