Մշակույթ 18:37 01/12/2016 Տարածաշրջան
Վրաստանի մշակութային ժառանգության պաշտպանության Ազգային գործակալությունը հայտնում է, որ օրեր առաջ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցու կենտրոնական մուտքի այրված դուռը նույնությամբ կվերականգնվի: jnews.ge կայքը գրում է, որ Վրաստանի մշակութային ժառանգության պաշտպանության Ազգային գործակալությունից տեղեկացրել են. «Հատուկ աշխատանքային խումբ է ստեղծվել և կատարվել է համապատասխան ուսումնասիրություն: Մթածմինդայի գամգեբելին խոստացել է եկեղեցու դռան վերականգնման աշխատանքներ իրականացնել: Առաջին հերթին դռան դիմացից պետք է հեռացվի երկաթյա տնակը, որը խոչընդոտում է աշխատանքներին: Չափումներ են կատարվել և ճշտվում է կրակի պատճառած վնասի չափը: Այրված դռնից մնացած դետալները հավաքելով՝ կվերականգնեն հին դուռը նույնությամբ»:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 27-ի լույս 26–ի գիշերը Թբիլիսիի 14-րդ դարի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցում հրդեհ էր բռնկվել, որի հետևանքով այրվել է եկեղեցու միակ կանգուն պատի երբեմնի կենտրոնական մուտքի դուռը: Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ Վրաստանի ՔՕ 118-րդ հոդվածի համաձայն, ինչը ենթադրում է գույքի վնասում կամ անուշադրության պատճառով գույքի ոչնչացում:
Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցին Վրաստանի հայտարարած վիճահարույց եկեղեցիների թվում է: 2009 թվականից կիսախարխուլ է և գտնվում է Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարության հաշվեկշռում:
Մուղնու Սբ Գևորգ եկեղեցին հիմնադրվել է 1356 թ., վերակառուցվել է 1756 թ., իսկ 1852-93 թթ. մասնակի նորոգվել է: Այն կառուցված է թրծած աղյուսից, կրաշաղախով ներսից սվաղված է: Վրաստանում խորհրդային կարգեր հաստատվելուց հետո եկեղեցին չի գործել: Այնտեղ մինչև 1980-ական թթ. վերջը գործել է ազգագրության թանգարանը, որը տեղափոխվել է կառույցում ճաքերի առաջացման պատճառով: 1990-ական թթ. սկզբից կառույցը համարվել է վթարային և ժամանակավոր ամրացման աշխատանքներ չիրականացնելու հետևանքով, բնական գործոնների ազդեցությունից (բնահողի նստվածք, եղանակային գործոններ, երկրաշարժ և այլն) շարունակվել է քայքայվել, մեծացել են ճաքերը, պատերի որոշ հատվածներ թեքվել են և եկեղեցին 2009 թվականի նոյեմբերի 19-ին փլուզվել է:

Культура 20:46 01/12/2016 Регион
В Грузии пострадавшая от пожара старинная армянская церковь Св. Геворг Мугнецоц будет отреставрирована
Агентство охраны культурного наследия министерства культуры Грузии сообщило, что пострадавшая от пожара дверь центрального входа церкви Св. Геворг Мугнецоц в Тбилиси будет восстановлена. Как передает JNEWS.ge, соответствующая информация была опубликована на странице Агентства охраны культурного наследия Грузии в социальной сети Facebook.
«Была создана специальная рабочая группа, которая провела необходимые исследования. Гамгеоба Мтацминды пообещала осуществить работы по восстановлению входной двери церкви. В первую очередь необходимо убрать металлический вагончик, мешающий проведению работ. Также были проведены расчеты, чтобы определить степень повреждений от пожара. Части, оставшиеся от сгоревшей двери, будут собраны. Прежний облик двери будет полностью восстановлен», – говорится в распространенном сообщении.
СМИ напоминает, что в ночь на 27 ноября в Тбилиси в церкви ХIV века Св. Геворг Мугнецоц случился пожар, в результате которого сгорела дверь центрального входа на единственной стойкой стене. Пресс-секретарь Грузинской епархии Армянской апостольской церкви Сусанна Хачатрян сообщила: «Глава епархии рано утром отправился в церковь, чтобы лично ознакомиться со сложившейся ситуацией. По всей вероятности, причиной пожара является халатное отношение бездомных людей, живущих на территории церкви. Дело будет рассмотрено». С. Хачатрян добавила, что церковь была огорожена, но бездомные смогли каким-то образом найти лазейку и проникнуть внутрь.
Возбуждено дело по ст.118 Уголовного кодекса Грузии по факту причинения ущерба имуществу или уничтожение имущества по невнимательности.
Церковь Св. Геворга Мугнецоц была построена в 1356 году. Она представляла собой купольное строение, по трем сторонам которого были возведены меньшие купола. Один из них служил колокольней. В 1763 году церковь упоминалась как одна из семи армянских церквей Грузии, входящих в Ахпатскую епархию. В 1789 году в западной части церкви была воздвигнута колокольня. В 1795 году храм подвергся варварскому грабежу со стороны персов, однако благодаря иеромонаху Григору Тер-Шмавоняну удалось сохранить часть церковной утвари. В 1852-93гг. церковь частично реконструировали. Во дворе церкви находятся могилы видных армянских деятелей: педагога и редактора Никогаёса Хоторяна, благодетеля Барсега Овсепяна-Ходжаянца, а также священнослужителей церкви. В годы советской власти церковь закрыли, а ее здание превратили в этнографический музей. Потом оно стало использоваться в качестве слада, а в 1990 году как аварийное было окончательно закрыто для любого вида пользования.