Կրթություն, գիտություն 12:34 02/12/2016 Հայաստան
Պետական քննությունները լուրջ կոռուպցիոն ռիսկ են պարունակում, պետք է այդ համակարգից ձերբազատվել. նախարար
«Մենք դիմել ենք և խնդրել բուհերի ռեկտորներին վարձավճարները հնարավորինս պահել այն ձևաչափով` ինչ որ մեր երկրի սոցիալական վիճակն է»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը` պատասխանելով հարցին, թե արդյոք բուհերի վարձավճարները հաջորդ տարի ավելանալու միտում ունեն:
Նախարարի խոսքով՝ քանի որ բուհն ամբողջությամբ կախված է վարձավճարից, շահագրգռված չի լինում որևէ երեխայի առաջադիմության պատճառով հեռացնել. «Նույնիսկ 4-5 անգամ անբավարար ստացած ուսանողին նորից հնարավորություն է տրվում քննության մտնել: Մեկ այլ կարևոր սկզբունք կա` պիտի հասնենք նրան, որ ՀՀ-ում քննությունների վերահանձնումներն արգելվեն, ինչպես եվրոպական լավագույն բուհերում: Այսինքն` վերահանձնման գործընթաց աշխարհում այլևս չկա` ուսանողը բաց թողեց քննությունը, պետք է մյուս տարի գա: Քննությունների վերահանձնումն մեր կրթության որակի վրա է շատ ուժեղ հարվածող ձևաչափերից մեկն է: Աստիճանաբար մեր քաղաքականությունը պետք է գնա նրան, որ սահմանափակեն վերահանձնումները, ինչպես խորհրդային միության ժամանակ, երբ վերահանձնումը մեկ, ծայարհեղ դեպքում երկրորդից ավելի չէր թույլատրվում»:
Ինչ վերաբերում է պետական քննությունների ձևաչափին՝ Լևոն Մկրտչյանն ասաց, որ այդ քննությունները լուրջ կոռուպցիոն ռիսկ են պարունակում. «Ամեն ինչ անելու ենք, որ ՀՀ-ում պետական քննությունները վերացնենք: Եթե կրեդիտային համակարգ է աշխատում և դրանով տվյալ ուղղությամբ արդեն ուսանողը 4-5 տարի կրեդիտ է հավաքում, նա պետք է ավարտական քննությունը հանձնի թեզի, դիպլոմայինի ձևաչափի մեջ»:
Նախարարի դիտարկմաբ՝ ճիշտ ճանապարհն այն է, որ կրեդիտային համակարգն արագ կայանա և այդ համակարգը սարքել այնպես, ինչպես ընդունված է աշխարհում. «Ինչու չորս տարի սովորած նույն առարկան մի հատ էլ գնան պետական քննություն տան, ի՞նչ է դա տալու:  Այս տարի պետական քննությունից 250 հոգի անվաբարար էին ստացել: Սա նշանակում է, որ նրանք այդ կամ տարիների ընթացքում չեն սովորել, կամ այդ տարիների կուրսն է անորակ եղել, կամ էլ քննությունը ոչ օբյեկտիվ: Կփորձենք այս տարի այդ պետական քննության մոդելից ձերբազատվել»:

Образование 16:13 02/12/2016 Армения
Глава Минобрнауки Армении: Госэкзамены необходимо отменить, они содержат серьезные коррупционные риски
Министерство образования и науки Армении намерено ограничить возможность пересдачи экзаменов в вузах. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции глава Минобрнауки РА Левон Мкртчян.
На вопрос, наблюдается ли тенденция к увеличению платы за обучение в вузах в следующем году, глава Минобрнауки ответил: «Мы обратились к ректорам вузов и попросили по возможности сохранить формат платы за обучение в соответствии с социальной ситуацией в нашей стране. Поскольку высшие учебные заведения полностью зависят от оплаты студентов за обучение, то они не заинтересованы в том, чтобы исключать их из-за уровня успеваемости. Студентам, которые  по нескольку раз получают неудовлетворительную оценку, вновь и вновь предоставляют возможность пересдать экзамен».
«Мы должны добиться того, чтобы пересдача экзаменов в вузах в Армении была запрещена, как это установлено в европейских высших учебных заведениях. Другими словами, процессов по пересдаче экзаменов в мире больше нет, если студент не сдает экзамен, то он должен прийти в следующем году. Возможность пересдачи экзаменов наносит сильный удар по системе образования РА. Постепенно наша политика должна перейти к тому, чтобы ограничить возможность пересдачи, как это было во времена СССР, когда пересдать экзамен можно было один или в крайнем случае два раза», – отметил глава Минобразования РА.
Что касается формата сдачи государственных экзаменов, то Л. Мкртчян сказал: «Подобные экзамены содержат серьезные коррупционные риски. Мы сделаем все, чтобы отменить проведение госэкзаменов. Если в вузе работает кредитная система и на ее основе студент в течение 4-5 лет собирал необходимые кредиты, то он должен сдать выпускной экзамен в виде защиты диссертации, дипломной работы».
«Правильный путь заключается в том, чтобы добиться быстрого становления кредитной системы и наладить ее работу в соответствии с международным опытом. Зачем студенту на госэкзамене сдавать предмет, который он сдавал в течение четырех лет обучения, что ему это даст? В этом году на государственных экзаменах 250 студентов получили неудовлетворительную оценку. Это значит, что они либо не выучили тот или иной предмет за годы обучения в вузе, либо проводимый в университете курс преподавался на низком уровне, либо это была необъективная оценка. Мы попытаемся избавиться от модели проведения государственных экзаменов», – подчеркнул Левон Мкртчян.