Հասարակություն 12:04 03/12/2016 Հայաստան
Հայաստանում 2009թ. տվյալներով համացանցից օգտվում էր 191000 բնակիչ, 2016թ. երրորդ եռամսյակի դրությամբ ինտերնետ կապին միացած է Հայաստանի բնակչության գրեթե 60 տոկոսը:
ՀՀ տրանսպորտի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության կապի և  տեղեկատվայնացման վարչության գլխավոր մասնագետ Արման Գալստյանը նշել է, որ  ցանցի շարունակական բարելավման և նոր տեխնոլոգիաների տարածման արդյունքում  վերջին 3 տարիներին  մեր երկրում ինտերնետ օգտագործողների կայուն աճ է գրանցվում` տարեկան մոտ 5 տոկոս:
Գլոբալ տնտեսական ֆորումի ցեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը ցանցային  պատրաստվածության ինդեքսի զգալի աճ է գրանցել. 144 երկրների ցանկում 2013թ. 82-րդ տեղից 2016-ին բարձրանալով 56-րդ հորիզոնական:
Ինտերնետի զարգացմանը զուգահեռ, առաջանում են նաև նոր մարտահրավերներ. ինչպե՛ս և ի՞նչ գործիքներով պայքարել համացանցում վտանգավոր բովանդակության, իբերտարածության մեջ կատարվող հանցագործությունների, անձնական տվյալների պահպանության իրավունքի ոտնահարման դեմ:
Ցանցը զարգանում է ավելի արագ, քան օրենսդիր մարմինները հասցնում են համապատասխան օրենսդրական ակտեր մշակել։ Դրանից էլ առաջանում է անհրաժեշտություն՝ ունենալ ինտերնետ կառավարման մարմին:
ՀՀ տրանսպորտի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, Հայաստանում որոշվել է առաջնորդվել աշխարհում ընդունված բազմաշահառու  ինտերնետ կառավարման մոդելով:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության գխավորությամբ  2014 թվականին ստեղծվել է Ինտերնետ կառավարման համաժողովը:
Այստեղ ներկայացված են ինչպես պետական մարմիններից ու հասարակական  կազմակերպություններից, այնպես էլ մասնավոր ընկերություններից  ներկայացուցիչներ, ինտերնետ պրովայդերներ: Միջգերատեսչական այս  հանձնաժողովի նպատակը կիբերտիրույթում առաջացող խնդիրներն ի հայտ բերելը, քննարկելն ու լուծումներ առաջարկելն է:
«Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ ղեկավար Գրիգոր Սաղյանը, ով նաև Ինտերնետ  կառավարման հանձնաժողովի քարտուղարն է, նշում է, որ հանձնաժողովի  գործառույթը խորհրդատվական է: Սակայն հանձնաժողովի առաջարկությամբ և  նախարարության միջնորդությամբ ընդունվեց DDos հարձակումներին վերաբերող  որոշում:
«Կառավարությունն ընդունեց որոշում, որով ինտերնետ պրովայդերները պարտավորվում են պետական գերատեսչություններին տրամադրել DDos հարձակումներից պաշտպանված ինտերնետ կապ»,- նշել է Գրիգորի Սաղյանը:
Ինտերնետ կառավարման հանձնաժողովի անդամ Սամվել Մարտիրոսյանն էլ նշել է,  երեխաներն առաջին դասարանից պլանշետներով գնում են դպրոց, բայց ոչ ոք նրանց չի սովորեցնում, թե ցանցում ինչպես է պետք աշխատել։
«Ցանցային էթիկետի խնդիրը արդիական է նաև մեծահասակների համար»,- ասել է նա՝ խորհուրդ տալով չբացել անծանոթներից ստացված նամակները, պատահական շփումներ չհաստատել սոցիալական ցանցերում, խուսափել կասկածելի բովանդակությամբ կայքերից. այս ու բազմաթիվ այլ կանոններ նախարարությունն առաջարկում է սովորեցնել երեխաններին հենց դպրոցում: Մտահոգությունները ներկայացվել են նաև Կրթության և գիտության նախարարությանը:

Society 13:07 03/12/2016 Armenia
According to the 2009 data, 191000 citizens made use of the internet in Armenia. As of the third quarter of 2016 over 60 percent of the Armenian population has internet connection.
Arman Galstyan, Chief Specialist of Communication and Informatization Department of the RA Ministry of Transport, Communication and Information Technologies, has noted that due to the constant development of the internet connection and the spread of new technologies the number of internet users in our country continues to increase by over 5 percent annually.
According to the report issued by World Economic Forum Armenia has improved its position in the Networked Readiness Index ranking 56th among 139 countries to compare with the 82th position in 2013.
The development of the internet brings forth new challenges, like how to fight the harmful content and the crimes committed in the cyber space, as well as the violation of the right of protecting personal data.
The internet grows so fast that the legislative bodies do not manage to adopt appropriate laws. Whereby there is a need of establishing a body of internet governance.
Under the supervision of the RA Ministry of Transport, Communication and Information Technologies, in 2014 Internet Governance Forum was established in Armenia. The form has brought together members not only from the state bodies and NGOs, but also members from private companies and internet providers. This interdepartmental forum aims at revealing the issues in the cyber sphere, discussing and tackling them.
Head of Internet Society of Armenia NGO Grigor Saghyan, who is also Secretary of Internet Governance Forum, has noted that the forum has a consulting function. However based on the offer of the forum and with the mediation of the ministry a decision has been made regarding DDos attacks.
“The government made a decision according to which the internet providers undertake commitment to provide an internet connection safe from DDos attacks to state departments,” Saghyan noted.
Member of Internet Governance Forum Samvel Martirosyan has added that children attend schools with tablets from the first grade and no one teaches them how to make use of the internet network.