Հասարակություն 12:04 03/12/2016 Հայաստան
Հայաստանում 2009թ. տվյալներով համացանցից օգտվում էր 191000 բնակիչ, 2016թ. երրորդ եռամսյակի դրությամբ ինտերնետ կապին միացած է Հայաստանի բնակչության գրեթե 60 տոկոսը:
ՀՀ տրանսպորտի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության կապի և  տեղեկատվայնացման վարչության գլխավոր մասնագետ Արման Գալստյանը նշել է, որ  ցանցի շարունակական բարելավման և նոր տեխնոլոգիաների տարածման արդյունքում  վերջին 3 տարիներին  մեր երկրում ինտերնետ օգտագործողների կայուն աճ է գրանցվում` տարեկան մոտ 5 տոկոս:
Գլոբալ տնտեսական ֆորումի ցեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը ցանցային  պատրաստվածության ինդեքսի զգալի աճ է գրանցել. 144 երկրների ցանկում 2013թ. 82-րդ տեղից 2016-ին բարձրանալով 56-րդ հորիզոնական:
Ինտերնետի զարգացմանը զուգահեռ, առաջանում են նաև նոր մարտահրավերներ. ինչպե՛ս և ի՞նչ գործիքներով պայքարել համացանցում վտանգավոր բովանդակության, իբերտարածության մեջ կատարվող հանցագործությունների, անձնական տվյալների պահպանության իրավունքի ոտնահարման դեմ:
Ցանցը զարգանում է ավելի արագ, քան օրենսդիր մարմինները հասցնում են համապատասխան օրենսդրական ակտեր մշակել։ Դրանից էլ առաջանում է անհրաժեշտություն՝ ունենալ ինտերնետ կառավարման մարմին:
ՀՀ տրանսպորտի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, Հայաստանում որոշվել է առաջնորդվել աշխարհում ընդունված բազմաշահառու  ինտերնետ կառավարման մոդելով:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության գխավորությամբ  2014 թվականին ստեղծվել է Ինտերնետ կառավարման համաժողովը:
Այստեղ ներկայացված են ինչպես պետական մարմիններից ու հասարակական  կազմակերպություններից, այնպես էլ մասնավոր ընկերություններից  ներկայացուցիչներ, ինտերնետ պրովայդերներ: Միջգերատեսչական այս  հանձնաժողովի նպատակը կիբերտիրույթում առաջացող խնդիրներն ի հայտ բերելը, քննարկելն ու լուծումներ առաջարկելն է:
«Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ ղեկավար Գրիգոր Սաղյանը, ով նաև Ինտերնետ  կառավարման հանձնաժողովի քարտուղարն է, նշում է, որ հանձնաժողովի  գործառույթը խորհրդատվական է: Սակայն հանձնաժողովի առաջարկությամբ և  նախարարության միջնորդությամբ ընդունվեց DDos հարձակումներին վերաբերող  որոշում:
«Կառավարությունն ընդունեց որոշում, որով ինտերնետ պրովայդերները պարտավորվում են պետական գերատեսչություններին տրամադրել DDos հարձակումներից պաշտպանված ինտերնետ կապ»,- նշել է Գրիգորի Սաղյանը:
Ինտերնետ կառավարման հանձնաժողովի անդամ Սամվել Մարտիրոսյանն էլ նշել է,  երեխաներն առաջին դասարանից պլանշետներով գնում են դպրոց, բայց ոչ ոք նրանց չի սովորեցնում, թե ցանցում ինչպես է պետք աշխատել։
«Ցանցային էթիկետի խնդիրը արդիական է նաև մեծահասակների համար»,- ասել է նա՝ խորհուրդ տալով չբացել անծանոթներից ստացված նամակները, պատահական շփումներ չհաստատել սոցիալական ցանցերում, խուսափել կասկածելի բովանդակությամբ կայքերից. այս ու բազմաթիվ այլ կանոններ նախարարությունն առաջարկում է սովորեցնել երեխաններին հենց դպրոցում: Մտահոգությունները ներկայացվել են նաև Կրթության և գիտության նախարարությանը:

Общество 16:31 03/12/2016 Армения
По данным 2009 года в Армении Интернетом пользовались 191 000 жителей, а по состоянию на третий квартал 2016 года к Сети подключены почти 60% населения РА. Об этом говорится в докладе Всемирного экономического форума.
Как передает пресс-служба министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении, ведущий специалист Управления информатизации ведомства  Арман Галстян сообщил, что в результате последовательного улучшения качества Сети и распространения новых технологий в РА  в течение последних 3 лет регистрируется стабильный рост Интернет-пользователей, примерно 5% в год.
Отмечается также, что Армения зафиксировала значительный рост индекса Сетевой готовности (Networked Readiness Index – комплексный показатель, характеризующий уровень развития информационно-коммуникационных технологий в странах мира. – Прим. ред.). «В 2013 году среди 144 стран по данному показателю РА занимала 82 строчку, а в 2016-м – 56-ю», – говорится в заявлении ведомства.
Как сообщают из министерства, в Армении принято решение руководствоваться многосторонним подходом по управлению Интернетом.
Руководитель общественной организации «Общество Интернет» Григор Сагиян, который также является секретарем Совета по управлению Интернетом (СУИ) РА, сообщает, что данная структура выполняет  консультационную функцию, однако по предложению СУИ и при посредничестве министерства транспорта, связи и информационных технологий РА было принято решение относительно DDoS-атак (Distributed Denial of Service).
«Правительство Армении приняло решение, в соответствии с которым Интернет-провайдеры обязуются предоставлять государственным ведомствам защищенное от DDoS-атак подключение к Интернету», – отметил Г. Сагиян.
Как передает пресс-служба министерства транспорта, связи и информационных технологий, член Совета по управлению Интернетом, эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян сообщил: «Дети с первого класса идут в школу с планшетами, однако никто их не учит тому, как работать в Сети. Проблема Сетевого этикета также актуальна среди взрослых людей».
С. Мартиросян также порекомендовал не открывать писем от незнакомых пользователей, не налаживать случайные контакты в социальных сетях и избегать веб-сайтов с подозрительным содержанием.