«Հանեցինք տրամվայն այն ժամանակ, երբ Փարիզը վերադարձնում էր այն»
«Զարգացած այն երկրները չեն, որտեղ բոլորը մեքենա ունեն, այլ այն երկրները, որտեղ նույնիսկ հարուստներն օգտվում են հանրային տրանսպորտից»,-բնապահպան Կարինե Դանիելյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հիշեց Միջազգային կազմակերպության մանիֆեստի տողերը:
Կ. Դանիելյանը հիշեց, որ Երևանում տրամվայը հանեցին այն ժամանակ, երբ Փարիզում այն վերադարձնում էին, իսկ մյուս երկրներում ձեռմաուխ էին եղել մետրոյի ընդլայնմանը:
«Ինձ համար շատ հետաքրքիր էր, երբ միջազգային գիտաժողովի ժամանակ Տալինի քաղաքապետը ներկայացնում էր, թե ինչ են արել քաղաքի համար էկոլոգիական տեսանկյունից: Նա ասաց, որ հանրային տրանսպորտը դարձրել ենք անվճար, որպեսզի մարդիկ իրենց մեքենաները չհանեն քաղաք»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է անվտանգության խնդրին, ապա Կ. Դանիելյանն ընդգծեց, որ բենզա- և գազալցակայանները հատկապես կենտրոնում մեծամասամբ կառուցված են նորմերի խախտումներով:
«Աստված հեռու տանի, եթե խցանման ժամանակ մի մեքենայի գազաբալոն պայթի: Խնդիրներն ու ռիսկերը կան, որոնք լուծման կարիք ունեն»,-ասաց նա:
«Հանուն մարդկային կայուն զարգացման» ՀԿ ղեկավար Կարինե Դանիելյանը, Սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը և գազալցակայանների սարքավորումներ արտադրող ընկերության տնօրեն Հմայակ Աբաջյանն այսօր քննարկում էին հանրապետությունում բենզա- և գազալցակայաններում ստուգումների արդյունքները, դրանց անվտագությունն ու այլ հարցեր:

A developed country is not a place where the poor have cars, its where the rich use public transportation, environmentalist Karine Danielyan, head of the “For Human Sustainable Development” NGO, recalled the message from the manifest of an international organization.
At a press conference held on Saturday and devoted to the street security measures in Yerevan, Danielyan referred to the removal of the tramway rails from Yerevan streets, saying the move came in a time when Paris brought them back.
“It was quite interesting to hear Tallinn Mayor speaking at an international scientific conference and presenting what they have done for the ecology of the city. He said public transportation was made free of charge to keep people from driving their cars,” Danielyan said.
The speaker also spoke of the security measures in the streets, suggesting gas and petrol stations, especially in downtown Yerevan, are built with numerous violations of the construction norms.
“God forbid, if a gas cylinder installed in a car explodes during a traffic jam. There are certain issues and risks that require solutions,” the environmentalist said.