Հասարակություն 11:19 03/12/2016 Հայաստան
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն ուղերձ է հղել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրվա կապակցությամբ: Նախարարության տարածած ուղերձում ասված է.
«Հարգելի հայրենակիցնե՛ր,
Դեկտեմբերի 3-ը ողջ աշխարհը նշում է որպես Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օր: Այսօր յուրաքանչյուրս պետք է գիտակցենք, որ մեր ամենօրյա աշխատանքով  պետք է ապահովենք այդ մարդկանց  իրավունքների իրացման հնարավորությունը:
Հաշմանդամություն ունեցող անձինք  այսօր արդեն ապացուցում են, որ չկան անհաղթահարելի խնդիրներ, և բարդություններն ընդամենը մարդկային էությունը կոփող գործոններ են, և չկա ոչ մի խոչընդոտ, որ կարող է հաշմանդամություն ունեցող անձին զրկել լիարժեք ապրելու, երկրի հասարակական, քաղաքական, մշակութային կյանքին մասնակցելու իրավունքից:
Սոցիալական ներառում և մատչելիության ապահովում, ահա այն բանաձևը, որն առաջին հերթին պետք է ներմուծել հաշմանդամության խնդիրներով զբաղվողների ամենօրյա աշխատանքում և հոգեբանության մեջ:
Այս ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետությունը թեև երկար ճանապարհ է անցել, սակայն արդյունքները բավարար համարել չի կարելի: Այս պատճառով էլ ՀՀ կառավարությունը 2016թ. հայտարարել էր Հավասար հնարավորությունների տարի, և անհրաժեշտ է համարում երկրում մի շարք միջոցառումների ու ծրագրերի միջոցով մշտապես խթանել հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հավասար հնարավորությունների ապահովումը:
Միևնույն ժամանակ պետք է գիտակցենք նաև, որ պետությունը միայնակ չի կարող լուծել նշված խնդիրը, քանզի այն պահանջում է արժևորում ու գիտակցում հասարակության յուրաքանչյուր անդամի կողմից: Դա է պատճառը, որ մեծապես կարևորվում է նաև ոլորտում գործող հասարակական կազմակերպությունների հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
Վստահ եմ, որ այդ համագործակցությունն առաջիկայում էլ ավելի կխորանա, և մենք հնարավորություն կունենանք որոշումներ կայացնելիս առաջնորդվել շահառուների հստակ ձևակերպված կարիքներով:
Առաջնորդվելով օրվա խորհրդով՝ կոչ եմ անում յուրաքանչյուրին գործադրել հնարավոր բոլոր ջանքերը, որոնք ուղղված կլինեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հավասար հնարավորությունների ապահովմանը»:

Общество 14:11 03/12/2016 Армения
Артем Асатрян призвал приложить максимум усилий по обеспечению равных возможностей для людей с инвалидностью
Министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян направил послание по случаю отмечаемого сегодня, 3 декабря, Международного дня инвалидов. Текст послания приводит пресс-служба ведомства.
«Уважаемые соотечественники,  3 декабря во всем мире отмечают Международный день людей с инвалидностью. Сегодня каждый из нас должен осознать, что мы своей ежедневной работой должны обеспечить возможность реализации прав людей с инвалидностью.
Люди с инвалидностью уже сегодня доказывают, что нет непреодолимых проблем, а трудности – всего лишь факторы, которые делают человека сильнее, что нет каких-либо препятствий, которые могут лишить их возможности полноценно жить, лишить права на участие в общественной, политической и культурной жизни.
Социальная инклюзия и обеспечение доступности – вот формула, которую необходимо, в первую очередь, внедрить в ежедневную работу и психологию лиц, занимающихся проблемами людей с ограниченными возможностями.
Хотя Армения и прошла долгий путь в этом направлении, но результаты нельзя считать достаточными. По этой причине правительство Армении провозгласило 2016 год годом равных возможностей, и считает необходимым посредством ряда мероприятий и программ стимулировать обеспечение равных возможностей для людей с инвалидностью», – говорится в послании.
При этом министр, отметив важность сотрудничества государства в данном вопросе с действующими в сфере общественными организациями, призвал всех приложить все возможные усилия, нацеленные на обеспечение равных возможностей для людей с инвалидностью.