Մշակույթ 09:15 05/12/2016 Հայաստան
Գրող, հրապարակող Դերենիկ Դեմիրճյանի (1877-1956 թթ.) ծննդյան 140-ամյա հոբեյանին ընդառաջ Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանը Դերենիկ Դեմիրճյանի տուն-թանգարանի հետ համատեղ հրատարակել են «Դերենիկ Դեմիրճյանի հարկի ներքո» գիրքը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում Գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանն ասաց, որ գրքում հիմնականում ներկայացված են գրականագիտական հոդվածներ, որոնք հնչել են տուն-թանգարանում կազմակերպված միջոցառումների  ժամանակ:  Գրքում զետեղված են Դ. Դեմիրճյանի տուն-թանգարանի վարիչ Կարինե Ռաֆայելյանի, գրականագետներ Ավիկ Իսահակյանի, Աելիտա Դոլուխանյանի, Մարգարիտ Խաչատրյանի, Սուսաննա Հովհանիսյանի, Անի Փաշայանի, Ռոբերտ Դավթյանի հոդվածները:
Կ. Վարդանյանը նաև նշեց, որ գրքում ներկայացված է Դ. Դեմիրճյանի «Դատողություններ Ղարաբաղի և նախիջևանի հարցի շուրջ» խոհագրությունը:
«Կարծում էինք, թե Դերենիկ Դեմիրճյանից ամեն ինչ հրատարակված է, հատկապես որ 10 հատորով ակադեմիական հրատարակություն կա: Բայց երկու-երեք տարի առաջ իր արխիվը վերանայելիս՝ մենք գտանք անտիպ մի նյութ՝ գրողի խոհերն են Ղարաբաղի, Նախիջևանի հարցի մասին: 1950-ականներին է գրել ինքն իր համար: Այդ հարցը մեր բոլոր մեծերի համար էլ ցավ էր, ժամանակներն այնպիսին էին, որ այդ մասին չէին կարող մտածել, ուր մնաց գրավոր կամ բանավոր հրապարակումներով հանդես գային: Կարող ենք եզրակացնել, որ նույնիսկ այդ թվականներին Իսահակյանը, Դեմիրճյանը, մեր մյուս մեծերն իրենց նեղ շրջանակներում միշտ էլ խորհում էին այդ հարցի շուրջ:
Մեր այն ժամանակվա գիտաշխատողների խիզախության, մասնագիտական պարտքի շնորհիվ պահպանվել են Դեմիրճյանի խոհերը: Ուշագրավ դատողություններ են հատկապես Ղարաբաղի վերաբերյալ, քանի որ Նախիջևանն այդ ժամանակ արդեն հիմնականում հայաթափվել էր, մի քանի գյուղ էր մնացել»,- ասաց թանգարանի տնօրենը:
Նա նշեց, որ երկու տարի առաջ առանձին գրքույկով լույս են ընծայել, սակայն այս  անգամ հարկ համարեցին ընդգրկել նոր հրատարակված ժողովածուում:
Դերենիկ Դեմիրճյանի 140-ամյակին նվիրված 2017-ին կազմակերպվելու են մի շարք միջոցառումներ: Կ. Վարդանյանն ասաց, որ շուտով կավարտվի Դ. Դեմիրճյանի տուն-թանգարանի հիմնանորոգումը, կնախապատրաստվեն նոր ցուցադրության կազմակերպմանը:
«Հենց պատրաստ լինի ցուցադրությունը՝ հանդիսավոր կբացենք հիմնանորոգված թանգարանը, որտեղ կկազմակերպվեն մի շարք հանդիսություններ: Նաև մեր թանգարանում կլինեն միջոցառումներ՝ նվիրված Դերենիկ Դեմիրճյանին»,- ասաց Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրենը:

Культура 20:00 05/12/2016 Армения
К 140-летию Дереника Демирчяна издана уникальная книга – размышления писателя о карабахском и нахичеванском вопросах
К 140-летию со дня рождения армянского советского писателя, публициста Дереника Демирчяна (1877-1956гг.) Музей литературы и искусства имени Егише Чаренца совместно с  Домом-музеем Дереника Демирчяна издали книгу «Под кровом Дереника Демирчяна» («Դերենիկ Դեմիրճյանի հարկի ներքո»).
В интервью Panorama.am директор Музея литературы и искусства им. Егише Чаренца Каро Варданян сообщил, что в данной книге в основном представлены литературные статьи, которые зачитывались во время мероприятий, организуемых в Доме-музее Дереника Демирчяна.
По словам К. Варданяна, в книге опубликованы статьи заведующей Домом-музеем Дереника Демирчяна Карине Рафаелян, а также таких литературоведов, как Авик Исаакян, Аэлита Долуханян, Маргарита Хачатрян, Сусанна Ованнисян, Ани Пашаян и Роберт Давтян.
Директор Музея литературы и искусства им. Егише Чаренца также отметил, что в изданной книге представлена работа Дереника Демирчяна под названием «Размышления вокруг нахичеванского и карабахского вопросов».
«Нам казалось, что все труды Дереника Демирчяна уже опубликованы, тем более, что существует десятитомное академическое издание. Однако два-три года назад мы пересматривали архив писателя и обнаружили неопубликованный материал, в котором были изложены мысли Дереника Демирчяна вокруг нахичеванского и карабахского вопроса», – сказал К. Варданян.
По его словам, в 2017 году будет организован ряд мероприятий, посвященных 140-летию со дня рождения писателя. «В ближайшее время будет завершена реконструкция Дома-музея Дереника Демирчяна, тогда начнется подготовка к организации новой выставки. Как только будет готова новая выставка, мы устроим торжественную церемонию открытия обновленного Дома-музея», – отметил директор Музея литературы и искусства им. Егише Чаренца.