Քաղաքական 11:51 10/12/2016
ԱՄՆ նախկին դեսպան. Հայերին չէի մեղադրի, եթե բանակցությունները վերսկսելու նախապայման դրվեր Ղարաբաղի մասնակցությունը
Հայաստանը, որպես ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալու նախապայման, կարող է պահանջել բանակցություններում Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությունը: «Ամերիկայի ձայն»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Կոնգրեսի հայ-ամերիկյան բարեկամության խմբի միջոցառման ընթացքում հայտարարել է Հայաստանում Միացյալ Նահանգների նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը:
«Ես օրինակ հայերին չէի մեղադրի, եթե բանակցությունները վերսկսելու նախապայման դրվեր սեղանի շուրջ Ղարաբաղի մասնակցությունը»,-ասել է նա:
Աղբյուրը նշում է, որ պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը, այլև հրաժարվում է բանակցություններ վարել Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ, պնդելով, որ հակամարտությունը Հայաստանի և  Ադրբեջանի միջև է: Էվանսի խոսքով սակայն, Ղարաբաղը վաղուց պատրաստ է դուրս գալ Հայաստանի հովանու տակից և ինքնությույն քաղաքականություն վարել.
«Ղարաբաղը մեծանում է: Եվ Ղարաբաղը որոշակիորեն Հայաստանից անջատվում է: Ոչ թե բացասական իմաստով, այլ անկախ լինելու իմաստով»:
Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Միացյալ Նահանգների դերի մասին «Ամերիկայի Ձայն»-ին տված հարցազրույցում խոսել է նաև Կոնգրեսի հայ-ամերիկյան բարեկամության խմբի համանախագահ կոնգրեսական Ֆրանք Փալոնը: Նրա խոսքով, կոնգրեսականները նախատեսում են մոտ ապագայում այս հարցերը քննարկել նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ.
«Մենք նախատեսում ենք հանդիպել Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաների հետ, որպեսզի համոզված լինենք, որ նրանք պատշաճ ուշադրություն են դարձնելու Մինսկի խմբում ամերիկյան համանախագահությանը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, որն Արցախը հայաշատ կպահի»:
Կենգրեսական Փալոնն ընդգծել է, որ Կոնգրեսի հայ-ամերիկյան բարեկամության խումբը երկկուսակցական է և շարունակելու է արդյունավետ կերպով գործել անկախ նրանից, թե ում կողմում է Կոնգրեսի մեծամասնությունը՝ դեմոկրատների թե, ինչպես այժմ` հանրապետականների:

Politics 12:46 10/12/2016 World
Former US Ambassador to Armenia: I would not blame Armenia if Nagorno Karabakh’s participation were put as a precondition to resume the peace talks
Armenia can demand Nagorno Karabakh’s participation in the talks as a precondition to return to the negotiation table regarding the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict. Former US Ambassador to Armenia Jon Evans made such a statement during event of the Congressional Caucus on Armenian Issues. The Voce of Armenia reports about this.
“For Instance I would not blame Armenia if Nagorno Karabakh’s participation in the negotiations were put as a precondition to resume the peace talks of the NKR conflict,” he said.
The source has noted that the official Baku does not only recognize Nagorno Karabakh, but also refuses to hold talks with the representative of Karabakh claiming that this conflict is between Armenia and Azerbaijan. However as Evans noted, NKR is ready to run a policy by its own.
Co-Chairman of the Congressional Caucus on Armenian Issues Frank Pallone has also talked about the peaceful settlement of the NKR conflict and the role of the US during the interview with the Voice of Armenia. In his words the Congressmen intend to discuss these issues with the high ranking officials of the administration of US President-elect Donald Trump.
“We plan to meet with the officials of Trump’s administration to make sure that they will pay a special attention to the US Co-Chairmanship in the Minsk Group and the peaceful settlement of the NKR conflict, which will keep the majority of the Armenian population in Artsakh,” Pallone said.
Pallone underscored that the Congressional Caucus on Armenian Issues pursues bipartism policy and will continue operating effectively regardless of the fact who the majority of the congress supports: Democrats or Republicans.