Քաղաքական 13:45 13/12/2016 Տարածաշրջան
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում 47 անդամ երկրների ներկայացուցչները դեկտեմբերի 7-ից 9-ը «Մարդու իրավունքների» հանդիպման ժամանակ ուսումնասիրել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման ընթացքը։
Այս հանդիպման ժամանակ ևս ԵԽ-ն անդրադարձել է «Իլգար Մամմադովն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործին ու քննադատել Ադրբեջանին՝ Իլգար Մամմադովի վերաբերյալ ՄԻԵԴ վճիռը չկատարելու համար։
Ընդունված որոշման մեջ «առավելագույն մտահոգությամբ» նշվում  է, որ ՄԻԵԴ վերջնական վճռի հրապարակումից 2 տարի անց  և ԵԽ նախարարների կոմիտեի ու գլխավոր քարտուղարի բազմիցս արված կոչերին՝ անմիջապես ազատ արձակել Մամմադովին, չեն կատարվում ու նա շարունակում է ձերբակալված մնալ։
ԵԽ-ն վերահաստատում է, որ անընդունելի է անձին զրկել ազատությունից՝ Եվրոպական կոնվենցիայի խախտումներով, որպեսզի պատժեն նրան կառավարությանը քննադատելու համար։
«Արդյունքում, Իլգար Մամմադովի կալանքի կամայական շարունակումը հանդիսանում է Կոնվենցիայի 46-րդ հոդվածի 1-ին կետի կոպիտ խախտում»,-ասվում է ընդունված տեքստում։
ԵԽ-ն հաստատում է իր վճռականությունը՝ ապահովելու ՄԻԵԴ վճռի կատարումը՝ կազմակերպության տրամադրության տակ եղած բոլոր հնարավոր միջոցներով։
ԵԽ-ն խորին մտահոգություն է հայտնում, որ Ադրբեջանի իշխանությունները չեն տրամադրում անհրաժեշտ տեղեկատվություն, թե ինչպիսի ընդհանուր միջոցներ են ձեռնարկվում կամ նախատեսվում՝ կանխելու օրենքի իշխանության խախտումները իշխանության չարաշահման միջոցով՝ հաստատված ՄԻԵԴ վճռում։ Այս առումով, Ադրբեջանին խրախուսում են բովանդակալից երկխոսության մեջ ներգրավվել ԵԽ նախարարների կոմիտեի հետ։
Հիշեցնենք, որ  2014թ․-ի հոկտեմբերին կայարած վերջնական վճռով ՄԻԵԴ-ը գտել էր, որ Մամմադովի ձերբակալությունը պայմանավորված է եղել քաղաքական դրդապատճառներով և Ադրբեջանին կոչ էր արել անհապաղ ազատ արձակել Իլգար Մամմադովին։
Նշենք, որ ՄԻԵԴ որոշումների իրականացման վերահսկողությունը կատարում է ԵԽ նախարարների կոմիտեն և այս ձևաչափով քննարկումներն իրականացվում են տարին 4 անգամ։

Politics 14:49 13/12/2016 Region
During the Human Rights meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe held on 7-9 December the representative of the 47 countries studied the process of the implementation of ECHR (European Court of Human Rights) verdicts.
During this meeting CE has again turned to the case “Ilgar Mammadov v. Azerbaijan” once more criticizing Azerbaijan for failing to implement the ECHE verdict issued on this case.
The representatives expressed grave concerns in the taken decision stating that 2 years on the issuing of the ECHR verdict and in spite of all the numerous calls made by CE Committee of Ministers and the Secretary General Azerbaijan still fails to release Mammadov who continues to be in detention.
CE restates that it is unacceptable to deprive a person from liberty in order to punish him for having criticized the government.
“Continuing to keep Ilgar Mammadov under arbitrary detention Azerbaijan makes a gross violation of Point 1 of Article 46 of the Convention,” the decision reads.
CE restates its determination to enforce the implementation of the ECHR verdict using all the available means.
CE has also expressed deep concerns regarding the fact that the Azerbaijani authorities fail to provide the necessary information on the general measures undertaken or intended to be undertaken to prevent the violations by the state authorities through exceeding the power. In this regard Azerbaijan is encouraged to engage in meaningful dialogue with the Committee of Ministers of the Council of Europe.
Notably pursuant to the final verdict issued by the ECHR Mammadov’s detention was ruled out to have political bases and it called on Azerbaijan to immediately release Ilgar Mammadov.
The supervision over the implementation of ECHE verdicts is carried out by the Committee of Ministers of the Council of Europe and the discussions in this format are held 4 times a year.