Մշակույթ 15:26 13/12/2016 Հայաստան
Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի հաստատման 300-ամյակի առիթով Էրմիտաժում ցուցահանդես կկազմակերպվի
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է ՌԴ Պետական Էրմիտաժի տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկուն:
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի հաղորդմամբ, խոսելով Մայր Աթոռի թանգարանների և Պետական Էրմիտաժի միջև ձևավորված սերտ համագործակցության մասին՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը գնահատանքի խոսք է ասել Էրմիտաժի տնօրենին Հայ Եկեղեցու պատմական սրբազան արժեքների վերականգնման և պահպանման գործում Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնին ցուցաբերվող աջակցության, մասնագիտական խորհրդատվության և Մայր Աթոռի թանգարանների աշխատակիցների վերապատրաստման համար:
Մ. Պիոտրովսկին  պատրաստակամություն է հայտնել անհրաժեշտ զորակցությունը ցուցաբերել Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնին ազգային-հոգևոր արժեքների պատշաճ պահպանության գործում:
Զրույցի ընթացքում Գարեգին Բ Վեհափառ Հայրապետը և Մ. Պիոտրովսկին քննարկել են Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի հաստատման 300-ամյակի առիթով 2017 թվականին Էրմիտաժում համատեղ ցուցահանդես կազմակերպելու հարցը: Ընդառաջ ՌԴ Պետական Էրմիտաժի տնօրենի առաջարկին որոշվել է նաև «Էրմիտաժի օրեր Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում մի շարք միջոցառումներ և վարպետության դասեր անցկացնել Ս. Էջմիածնում:
Հանդիպմանը ներկա է եղել Մայր Աթոռի Արխիվի և թանգարանների տնօրեն Արժանապատիվ Տ. Ասողիկ քահանա Կարապետյանը:

Culture 16:02 13/12/2016 Armenia
Russian Hermitage Museum to host exhibition dedicated to the 300th anniversary of the Armenian Diocese of Russia and New Nakhijevan
Russia’s Hermitage Museum will host an exhibition dedicated to the 300th anniversary of the foundation of the Armenian Diocese of Russia and New Nakhijevan in 2017. The matter has been discussed on Tuesday at a meeting between His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and General Director of the State Hermitage Museum Mikhail Piotrovsky on a visit to Armenia.
As the press department of the Mother See of Holy Echmiadzin reported, at the initiative of Piotrovsky, number of events and master classes were planned to hold in in Echmiadzin within “Hermitage days in Armenia”.
The release next says the All-Armeian Catholicos has thanked Mr. Piotrovsky for assistance and recommendations in the restoration works and protection of the historical values of the Armenian Church.