Օրվա մամուլ 09:03 15/12/2016
«Փաստի» տվյալներով` վերջին ամիսներին ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարների հետ տարբեր հանդիպումների ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դժգոհել է բենզինի շուկայում տիրող իրավիճակից:
«Որոշել են եկող տարվա մարտ–ապրիլ ամիսներից ԵԱՏՄ երկրներում սահմանել նույն գները: Որոշվել է նաև բենզին ներկրել ՌԴ–ից: Ի դեպ, ռուսական բենզինն ավելի որակյալ է, քան մեզ մոտ վաճառվողը: Արդյունքում ժողովուրդը կշահի, որովհետև մեր հաշվարկներով բենզինը կէժանանա մոտ 45–46 դրամով: Նավթամթերք արտադրող ռուսական խոշոր մի ձեռնարկություն արդեն քայլեր է անում: Քանի որ ռուսական բենզինը շատ էժան է, նույնիսկ տրանսֆերի գումարն ավելանալով գինն անհամեմատ ցածր կլինի»,-գրել է թերթը:

«Паст»: Бензин может значительно подешеветь
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что в течение последних месяцев президент РФ Владимир Путин во время встреч с главами различных государств – членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС) выразил недовольство в связи с ситуацией на рынке бензина.
«Решено в апреле-марте будущего года установить в странах ЕАЭС одинаковые цены. Решено также импортировать бензин из России. Кстати, российский бензин более качественный, чем продаваемый в Армении. В результате выиграет народ, поскольку по нашим подсчетам, бензин подешевеет примерно на 45-46 драмов. Одна из крупных российских компаний, производящих нефтепродукты, уже предпринимает шаги в этом направлении. Поскольку российский бензин очень дешевый, даже с увеличением сумм трансфера, цена будет несравнимо низкой», - отмечает издание.