Տնտեսություն 16:28 15/12/2016 Հայաստան
Կառավարության որոշմամբ նախատեսվում է «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ը և «Տրանսպորտի ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկը վերակազմակերպել և ստեղծել «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ: Վերոնշյալ կազմակերպություններն իրականացնում են ՀՀ-ում տրանսպորտի ոլորտի ծրագրերը ու աշխատանքները: Արդյունքում ֆինանսական միջոցները կօգտագործվեն հնարավորինս արդյունավետ. կկրճատվեն 3 մեքենա, 9 աշխատատեղ, կտնտեսվի մոտ 106.9 մլն ՀՀ դրամ:
Կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշում, որով առաջարկվում է ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Թափոնների ուսումնասիրության կենտրոն», «Հիդրոերկրաբանական մոնիթորինգի կենտրոն», «Շրջակա միջավայրի վրա ներգործության մոնիտորինգի կենտրոն» և «Տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ները միաձուլման ձևով վերակազմակերպել` ստեղծելով «Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ: Արդյունքում կբարձրանա գործունեության արդյունավետությունը, կապահովվի պետբյուջեի միջոցների արդյունավետ օգտագործումը. կկրճատվի 21 հաստիք, կտնտեսվի 20 մլն ՀՀ դրամ:
Ի կատարումն ՀՀ վարչապետի համապատասխան հանձնարարականի հանձնարարականի` ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն առաջարկում է «Ուսումնամեթոդական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը միացման ձևով վերակազմակերպել «Գեոդեզիա և քարտեզագրություն» ՊՈԱԿ-ի՝ դրանց գործառույթների պահպանման ու օպտիմալացման նպատակով: Արդյունքում կկրճատվի 20 հաստիք և կտնտեսվի տարեկան մոտ 30 մլն ՀՀ դրամ:

Экономика 19:29 15/12/2016 Армения
Исполнены поручения премьера Армении: реорганизация ряда ГНКО сэкономит существенные бюджетные средства
Решением правительства Армении планируется расформировать ГНКО «Организация по реализации инвестиционной программы транспортного коридора Север-Юг» и государственное учреждение «офис реализации транспортных программ» и создать на их основе ГНКО «Организация по реализации транспортных программ».
В результате финансовые средства будут использованы максимально эффективно, будут сокращены 3 служебных автомобиля, 9 рабочих мест, будет сэкономлено порядка 106.9 млн. драмов.
Кроме того, в ходе сегодняшнего заседания правительства Армении принято решение, в соответствии с которым предлагается расформировать ряд ГНКО при министерстве охраны природы РА, создав ГНКО «Центр мониторинга окружающей среды и информации». В результате повысится эффективность деятельности, будет обеспечено эффективное использование средств госбюджета: планируется сократить 21 штат, сэкономить 20 млн. драмов.
В исполнение соответствующего поручения премьер-министра Армении, Государственный комитет кадастра недвижимости предлагает ГНКО «Учебно-методический центр» путем объединения реорганизовать в ГНКО «Геодезия и картография». В результате будет сокращено 20 штатов и сэкономлено порядка 30 млн. драмов.