«Ծրագրավորման ժամ 2016»՝ կոդավորումից մինչև կիբերանվտանգություն
«Այբ» դպրոցի և «Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստան» կազմակերպության նախաձեռնությամբ` «Այբ» ավագ դպրոցում տեղի է ունեցել «Ծրագրավորման ժամ» (Hour of Code) միջոցառումը: Միջոցառման գլխավոր գործընկերն էր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
Ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Հայաստանում արդեն 3-րդ անգամ կազմակերպվող այս միջոցառման նպատակն է նոր տեխնոլոգիաներով և ծրագրավորմամբ հետաքրքրված բոլոր մարդկանց՝ անկախ տարիքից, սովորեցնել ծրագրավորման տարատեսակ լեզուներ, զարգացնել տրամաբանությունը և խնդիրների լուծման հմտությունները: Եվ այս ամենը մասնակիցները սովորում են խաղերի միջոցով ընդամենը մի քանի ժամում:
Այս տարի միջոցառմանը զուգահեռ անցկացվել են նաև վարպետության դասեր՝ ՏՏ ոլորտի առաջատար մասնագետների կողմից: Նրանք սովորեցրել են մասնակիցներին, թե ինչպես ստեղծել մեծ համակարգեր, ինչպես նախագծել խաղեր և որքանով է կարևոր անվտանգ գաղտնաբառերի կիրառությունը:
«Ծրագրավորումը զիլ գործ է: Տարեցտարի ավելի և ավելի շատ մարդիկ են ոգևորվում ծրագրավորմամբ: Ծրագրավորում սովորելու համար չկա տարիքային սահմանափակում, ամեն մեկը ցանկացած պահի կարող է սկսել սովորել: Այսօր առանց զգալի ծախսի ծրագրավորում սովորելու բազմաթիվ միջոցներ կան: Hour of Code-ի միջոցով ցանկանում ենք, որ այդ ոգևորիչ ճանապարհը մարդիկ սկսեն մեզ հետ»,- ընդգծեց «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը:
«Ապրելով տեխնոլոգիաներով հագեցած հազարամյակում՝ շատ կարևոր է երեխաներին տեխնոլոգիաներ սպառող հասարակությունից դարձնել տեխնոլոգիաներ ստեղծող։ Այն, ինչ մենք սպառում ենք առցանց տիրույթում, կարող ենք նաև ստեղծել։ Նմանատիպ միջոցառումները խթան են ծառայում դպրոցականների շրջանում ծրագրավորմամբ հետաքրքրվելու, նոր գաղափարներով հանդես գալու և հետագայում նորարար լուծումներ ստեղծելու համար», - նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Արտաշես Վարդանյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակաբար աջակցում է «Ծրագրավորման ժամ» միջոցառման կազմակերպմանը՝ ելնելով երիտասարդության շրջանում տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների հանդեպ հետաքրքրություն առաջացնելու և խթանելու, հեռանկարում այդ ոլորտը Հայաստանի մրցակցային առավելություններից մեկը դարձնելու հրամայականից», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Ծրագրավորման ժամ»-ի իրականացման համար տրամադրել է 150 Մբիթ/վրկ արագությամբ ինտերնետ հասանելիություն ներբեռնման և վերբեռնման համար՝ Wi-Fi ցանցի միջոցով, ինչը հնարավորություն է տվել ապահովել միջոցառման 300 մասնակիցների համաժամանակյա միացումը համացանցին: Արդյունքում՝ յուրաքանչյուր մասնակից միջինում ապահովվել է 3 Մբիթ/վրկ արագությամբ ինտերնետ հասանելիությամբ:
Միջոցառման պաշտոնական հեշթեգն էր #HourofCodeEVN: Միջոցառման համեղ գործընկերն էր menu.am-ը:
Hour of Code-ը համախմբում է ավելի քան 280 մլն մասնակցի` աշխարհի 180 երկրներից: Հետաքրքրությունն այս միջոցառման նկատմամբ գնալով մեծանում է: Եթե «Ծրագրավորման ժամ 2015»-ին մասնակիցների թիվը գերազանցում էր 250-ը, ապա այս տարի միջոցառումը համախմբեց ավելի քան 300 մասնակցի:

Society 19:18 19/12/2016 Armenia
On the initiative of Ayb School and MIC Armenia (Microsoft Innovation Center Armenia), Ayb High School hosted the third Hour of Code event. The general partner of the event was VivaCell-MTS.
The event organized already for the 3rd time in Armenia aims to teach a variety of programming languages, develop logic, creativity, and problem solving skills. And all of this can be learned through games in just a few hours.
Workshops by leading IT experts were held in parallel with the event. They taught participants how to design and implement games, talked about systems engineering, cyber security, and the importance of strong passwords.
“Programming is cool. From year to year, more and more people are excited about programming. There is no age limit for learning programming; each one at any time can start to learn. Today there are many ways to learn programming without a significant cost. Through the Hour of Code, we want people to start their exciting journey with us," said Ayb School Head Aram Pakhchanian.
"Living in a tech millennium, it is very important to make children not only technology consumers but also technology creators. What we consume online, we can also create. Such activities stimulate interest towards programming, and new ideas and innovative solutions among schoolchildren," said Artashes Vardanyan, director of Microsoft Innovation Center.
“VivaCell-MTS provides continuous support to the organization of the Hour of Code event, based on the imperative of creating awareness and encouraging the interest of the youth toward Information and Communication Technologies, as well as based on the vision of Armenia as a country having competitive advantage in this sphere,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
For the organization of the Hour of Code event, Armenia’s Leading Telecommunications Operator provided internet access with 150Mbps of speed in both uplink and downlink, through Wi-Fi coverage. This ensured simultaneous connection for 300 participants, with every user being provided with internet connectivity speed of 3Mbps, on the average.
The official hashtag was #HourofCodeEVN. The "tasty" partner of the event was Menu.am.
The Hour of Code is an international global movement reaching more than 280 million participants from over 180 countries. Happily, we can state that the interest toward this event is growing. In 2015, the Hour of Code gathered more than 250 participants aged from 5 to 18 from different regions of Armenia. In 2016 the number of participants exceeded 300.