Քաղաքական 10:51 20/12/2016 Աշխարհում
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը ահաբեկչական գործողություն է որակել Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանությունը և կոչ է արել պատժել դրա կատարողներին,- «Ռիա նովոստի»-ն գրում է, որ այս մասին ասված է ԱԽ հայտարարության ﬔջ:
«Անվտանգության խորհրդի անդաﬓերն աﬔնայն լրջությամբ դատապարտեցին դեկտեմբերի 19-ի ահաբեկչական գործողությունը Անկարայում, որի հետևանքով սպանվեց Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանը»,- ասված է հայտարարության ﬔջ:
«Անվտանգության խորհրդի անդաﬓերն ընդգծեցին ահաբեկչական գործողության կատարողներին, կազմակերպիչներին ու հովանավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը»,- նշվում է տեքստում:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրեյ Կարլովի վրա զինված հարձակում էին գործել  Անկարայում՜ «Ռուսաստանը թուրքերի աչքերով» ցուցահանդեսի բացմանը:
Աղբյուրը գրում է նաև, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տեղի ունեցածը որակել «ստոր սպանություն» և սադրանք, որն ուղղված է Թուրքիայի հետ բարի հարաբերությունները և Սիրիայի խնդրի կարգավորմանը խաթարելուն:

Politics 11:32 20/12/2016 World
The UN Security Council has condemned "in the strongest terms" the "terrorist attack" that assassinated Russia's ambassador to Turkey and has called for the perpetrators, organizers and sponsors to be brought to justice, WITN news agency reports referring to the statement issued by the council.
A statement Monday night from the U.N.'s most powerful body reaffirms that all forms of terrorism pose one of the most serious threats to international peace and security. It says "that any acts of terrorism are criminal and unjustifiable, regardless of their motivation, wherever, whenever and by whomsoever committed."
The council also expresses "deep condolences" to the family of Ambassador Andrei Karlov and the Russian government.
The council further stresses "the fundamental principle of the inviolability" of diplomats under the 1961 Vienna convention on diplomatic relations and reaffirms the need to combat threats to international peace and security caused by terrorist acts.
To note, Russia’s ambassador to Turkey Andrey Karlov, was shot dead Ankara by Melvut Mert Aydintas, a 22-year old member of Ankara's riot police squad, during an Ankara art exhibit.
Russia’s Putin has called the incident a “vile murder” and a provocation aimed at undermining the Russian-Turkish relations, as well as disrupting the peaceful settlement process of the Syrian conflict.