Ապրիլից հետո ու առաջ. քաղաքագետների դիտարկումներն ու սպասելիքները
«Վերջին երկու տարվա ընթացքում ղարաբաղյան հիմնահարցնում մինչև ապրիլյան սրացումն աստիճանաբար ականատեսն ենք եղել նրան, որ Ադրբեջանը խոշորացնում է տրամաչափը, նաև օգտագործվող զենքի տրամաչափը: Ապրիլյան օրերը գագաթնակետն էին»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ, ԵՊՀ-ի պրոֆեսոր, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագիտության դոկտոր Ալեքսանդր Մարգարովը:
Նրա խոսքով՝ ապրիլյան դեպքերից հետո համաշխարհային հանրության և միջնորդների մոտ միանշանակ այն ընկալումն է, որ խնդիրը չունի ռազմական լուծում, Ադրբեջանը պետք է հարգանքով վերաբերվի այն պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք են բերվել 1990-ականներին, անհրաժեշտ է ստեղծել մեխանիզմներ, որոնց արդյունքում շփման գծում խախտումների խնդիրներն ավելի հասկանալի կդարձնեն:
«Այստեղ կա անորոշության էլեմնետ: Առաջարկելով ստեղծել վստահության մեխանիզմներ՝ տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը դրսևորում է դասական ապակառուցողական քաղաքականություն, չի ցուցաբերում պատրաստակամություն, չի համաձայնվում այդ մեխանիզմների ստեղծմանը: Ինչո՞ւ: Ադրբեջանը չի ուզում, որ ևս մեկ անգամ հայտնի դառնա, թե ով է սկսում այն գործընթացը, որը բերում է կրակի ռեժիմի դադարեցմանը»,- ասաց քաղաքագետը:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունների ավելացմանը, Ա.Մարգարովը նշեց, որ այստեղ էլ հստակություն չկա. «Անհասկանալի է, թե ինչպես ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունները կարելի են ավելացվել, ինչպես կարող է մեծանալ մշտադիտարկման խումբը, որը լինի մշտական տեղում»:
Նրա խոսքով՝ վերջին հայտարարություններից մեկում բացահայտ ասված է, որ այն քաղաքականությունը, իհարկե, առանց նշելու Ադրբեջանի անունը, որը վարվում է ու հանգեցնում է սրացումների, բացարձակապես անընդունելի է, նոր փորձերը Ադրբեջանի համար կրկին բերելու են անցանկալի հետևանքներ:
«Իսկ բուն բանակցային գործընթացը գտնվում է համարյա նույն տեղը, որը եկել է. կողմերի մոտ կա դիրքորոշումների այնպիսի տարբերությունը, որը թույլ չի տալիս այսօր խոսել այն մասին, որ կարելի է մշակել կամ համաձայնեցնել գոնե այն սկզբունքները, որոնք հայտնի են: Այսինքն հաջորդ խնդիրը լինելու է՝ կամ մոտեցնել դիրքորոշումները և կողմերին բերել համաձայնության կամ ներկայացնել նոր առաջարկներ, ինչը բարդ է»,- ասաց նա
Ասուլիսին ներկա «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Լիանա Հովհաննիսյանի խոսքով՝ բանակցային գործընթացը պետք է բաժանել մինչապրիլյան և հետապրիլյան: Նա նշեց, որ ապրիլյան իրադարաձություններից հետո հիմնական խնդիրը կողմերի միջև վստահության բարձրացումն է: Փորձագետի կարծիքով՝ համանախագահների հիմնական քայլերն հենց այդ ուղղությամբ կլինեն՝ բարձրացնել հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև վստահությունը:

Before and after April – thoughts and expectations by political scientists
“Over the past two years before the April escalation we have seen Azerbaijan gradually increasing the caliber, including that of the applied weapons. The April escalation days came as the culmination,” Professor at Yerevan State University, Director of the Armenian branch at the Institute of CIS countries, political analyst Alexander Margarov told reports on Thursday during a press conference.
To Margarov’s conviction, following the April escalation the international community and the mediators alike realized that the Nagorno Karabakh conflict has no military solution and that Azerbaijan should adhere to the arrangements reached back in 1990s as well as the need for establishing mechanisms to monitor ceasefire violations along the Line of Contact [between Nagorno Karabakh and Azerbaijan].
“There is an element of uncertainty there. Azerbaijan displays non-constructive policy to the proposals of establishing confidence building mechanisms, showing scant interest in realizing those mechanisms. Why? The answer seems obvious, since Azerbaijan is not keen to reveal who is beyond the ceasefire violations,” reasoned the political scientist, pointing out the uncertainty about the proposal of expanding the mandate of the OSCE personal representative and the idea of enlarging the monitoring group unless it is permanently deployed on the ground.
Margarov recalled one of the recent OSCE Minsk groups statements calling the ongoing policy leading to escalations as unacceptable, with the authors failing to name Azerbaijan [as the perpetrator].
“The negotiation process is in the same stalemate with parties of such divergent positions that keeps them away of even drafting and agreeing the well-known principles [for the conflict settlement]. That is to say the next step is to bring the sides together over the existing proposals or come up with new suggestions, which seems quite complex,” Margarov said.
Head of “Hayatsk” Analytic Center Liana Hovhannisyan, present at the discussion, argued that the settlement process should be divided into pre-April and post-April periods, adding main issues after the April escalation are about increasing the trust between the sides. In her words, Co-Chairs’ efforts will be aimed at increasing the level of trust between the Armenian and Azerbaijani sides.