Արցախի Գանձասար վանական համալիրին կից կհիմնվի «Մատենադարանի» մասնաճյուղ
Գործադիրի այսօրվա նիստում ընդունվեց Արցախում «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի մասնաճյուղ ստեղծելու մասին որոշում:
Հիմնավորման համաձայն՝ Մատենադարանում պահվում են հարյուրավոր բացառիկ ձեռագրեր ու հազվագյուտ արխիվային փաստաթղթեր, որոնք գրվել են Արցախում և ներկայացնում-լուսաբանում են Արցախի հոգևոր մշակույթն ու նրա պատմական ժառանգությունը։
Այդ արժեքների հանրահռչակման, դրանց ուսումնասիրության խթանման նպատակով Գանձասարի վանական համալիրին կից, «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամի ներդրումների շնորհիվ վերակերտված կառույցում 2015թ. նոյեմբերի 21-ին բացվել է պատմական Հայաստանի Արցախ և այլ նահանգներում գրչագրված 100-ից ավելի ձեռագիր մատյանների, Արցախի պատմությանն առնչվող հազվագյուտ բնագրերի ու ընդօրինակությունների, վավերա¬գրերի, հնատիպ գրքերի, ինչպես նաև պատմական հանգամանքների բերումով Արցախի վանքերում և եկեղեցիներում այլ շրջաններից բերված կամ փրկագնված ձեռա¬գրերի ցուցադրությունը՝ մասնակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահների, պետական ու հոգևոր այրերի։ Ցուցադրության կարևոր մասն են կազմում Գանձասար վանական համալիրում գրված ձեռագրերն ու վավերագրերը։
Մասնաճյուղը գործելու է «Գանձասար» վանական համալիրի նախկին դպրատան տարածքում՝ ԼՂՀ օրենսդրությանը և իր կանոնադրությանը համապատասխան:

Society 20:09 22/12/2016 Armenia
The Cabinet has adopted a decision on establishing a branch of Matenadaran Scientific Research Institute of Ancient Manuscript named after Mesrop Mashtots at Gandzasar Monastery in Artsakh.  The justification for the decision reads that hundreds of unique manuscripts and archival documents are kept at Matenadaran that were created in Artsakh and spread light on the spiritual and cultural heritage of the historical Armenian land.
The decision is aimed at popularization of those values and encouraging research, considering also the fact that in 2015 an exhibition was opened in the monastery that presented over 100 Artsakhi manuscripts dating from early Middle Ages to modern times, unique originals and copies of the documents related to the history of Artsakh, as well as ancient books.
According to the decision, the branch will operate in the seminary of the monastery with its own charter and in line with the Nagorno Karabakh Republic legislation.