Հասարակություն 10:45 23/12/2016 Աշխարհում
Սիրիայի Հալեպ քաղաքի բնակիչները տոնում են քաղաքի ազատագրումը հանցավոր զինված խմբավորումներից: Ռիա նովոստին գրում է, որ չնայած եղանակային վատ պայմաններին, քաղաքի բնակիչները դուրս են եկել փողոց՝ կիսելու միմյանց հետ կիսելու իրենց ուրախությունը:
Ամենուր լսվում է երաժշտության ձայն, վառվում են տոնական լույսեր:
«Ես կարծում էի՝ այս օրը երբեքչի գա: Մենք սպասում էինք այս օրվան հինգ տարի»,- ասել է քաղաքացիներից մեկը:
Նախօրեին Սիրիայի կառավարական զորքերը պաշտոնապես հայտարարել են, որ երկրի «հյուսիսային մայրաքաղաք» Հալեպն ամբողջությամբ ազատագրվել է գրոհայիններից, գտնվում է իրենց հսկողության ներքո, ահաբեկիչների վերջին խումբը քաղաքից դուրս է եկել:

Society 11:08 23/12/2016
Citizens of Aleppo took to the streets on Thursday following the announcement of the Army General command restoration of security and stability to the city after liberating it form terrorism and terrorists.
According to the report by the state-run Sana agency, the citizens marched through the streets, expressing joy over the victory of the Syrian army and its allies on armed rebels and expelling them from the city.
Aleppo residents carried flags of the homeland and raised pictures of President Bashar al-Assad, while the mosques called to prayers and the churches tolled their bells, according to the report.
Earlier, the last batch of militant groups and their families left neighborhoods of Al-Zibdyah, Ansari and Salah al-Din in East Aleppo.