Հիմա մեզ մոտ պրոֆեսիոնալիզմի զարհուրելի ճգնաժամ է. Դավիթ Գասպարյան
«Մենք պետք է կարողանանք մեր ժողովրդի մեջ աստիճանաբար վերականգնել ազգային, մարդկային արժանապատվությունը: Պարտվողականությունը, անարժանապատիվ կեցվածքը պետք է վերանա, առաջվա հպարտ հայի կերպարը չկա, որովհետև սոցիալական վիճակն անմխիթար է»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց գրականագետ Դավիթ Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին կատարված դեպքերն ամեն տեսակի արժեքների կորստի հասցրեցին:
«Այս ամենի մեջ մարդկանց դեմքին ուզում ես ժպիտ որոնել: Որտեղի՞ց գտնես: Այս ամենի մեջ մարդկանց փոխադարձ հարաբերությունների մեջ ուզում եմ բարեկրթություն, որևէ վեհ բան գտնես, չես գտնի, որովհետև իջեցրել ենք ձողն ու շեմը:
Մեր ժողովուրդն ունի ներքին մի ուժ, բայց պահը որ գալիս է, կպայթի զինված խռովության պես: Ժողովրդի համբերության լարն այդքան պետք չէ ձգել: Պետք է երեսով դեպի ժողովուրդը գնալ, մի բան անել ժողովրդի համար, հետո պահանջել: Ժողովուրդն առանց մի լավ բան ստանալու՝ անհատույց իր պետությանը ծառայում է: Դա էլ նրա պարտքն է»,- ասաց գրականագետը՝ միաժամանակ հավելելով, որ պետք է ժողովրդի դեմքին վերադարձնել ժպիտը:
Դ.Գասպարյանը նշեց, որ ծանր է տանում հայոց լեզվի աղավաղումը, որը նկատել է բոլոր ասպարեզներում:
«Մենք պետք է բարձր արվեստ ստեղծենք, նոր խոսենք արվեստի մասին: Վատ գրականություն կարդացող չկա, վատ թատրոն հաճախող չկա: Ամեն ինչ իջեցրել ենք ռաբիսի մակարդակի: Հիմա մեզ մոտ պրոֆեսիոնալիզմի զարհուրելի ճգնաժամ է, միջակին տանում դնում են ուժեղի գլխին տնօրեն, միջակացնում են ամեն ինչ»,- ասաց գրականագետը:
Երաժիշտ Վահան Արծրունիի խոսքով՝ այս տարի ազդակների տարի էր, քաղաքական իմաստով ազդակների. «Իշխանական զանգվածից ուղերձները դեպի հանրություն, քաղաքացի, ակնհայտ էին»:
Նա նշեց, որ, որպես արվետագետ, արձանագրում է մշակութային դաշտի սեգմենտավորում:
Ասուլիսին ներկա ռեժիսոր Հրանտ Վարդանյանն ասաց, որ պետություն ունենալու միակ նպատակն այն է, որպեսզի այդ պետությունը պաշտպան կանգնի իր մշակույթին, այսինքն տեսակին:
«Պետություն դրա համար են ստեղծել, ուրիշ ոչ մի բանի համար: Բայց եթե այսօր մշակույթին ամբողջ բյուջեից տրվում է 2-3 տոկոս…: Հարցն այն չէ, որ պետությունը պետք է ֆինանսավորի մշակույթը, այլ հարցն այն է, որ պետք է կազմակերպի այնպես, որ մշակույթը բարձրանա»,- ասաց ռեժիսորը՝ նշելով, որ միայն մեկ անձով, կոնկրետ նախարարով չէ պայմանավորված մշակույթը, այլ ռազմավարություն է պետք, համակարգը պետք է փոխել:
Հ. Վարդանյանը նշեց, որ այսօր պետք է բոլորի ուշադրությունը սևեռված լինի երեխաների, երիտասարդության վրա, պետք է ապահովել լավ ուսում, շփումը բարձր արվեստի հետ:

Society 16:21 28/12/2016 Armenia
“We should be able to restore human and national dignity in our people and help them to get rid of the psychology of a loser. The character of a former proud Armenian does not exist nowadays as the social status of people is deplorable,” literary critic Davit Gasparyan noted during today’s press conference.
In his words the incidents of the recent years have led to the loss of all kinds of values.
“And we want to seek smiling faces amid this situation. How can you find them? We want to find something noble in interpersonal relationships, however we fail to find it out as the level of the relations has been lowered.
Our people have great inner power ready to manifest itself when the time comes. People’s tolerance is not unlimited and it is necessary to do something for people and only then to demand something in return. People continue serving their country unconditionally without receiving anything good in return. And it is their duty,” the literary critic said adding that it is needed to get the smile back on people’s faces.
D. Gasparyan noted that it is hard for him to see how the Armenian language is distorted in all the spheres.
“We must create quality art and then speak about it. We have reduced everything to the rabiz (low quality) level. Today we face terrible crisis of professionalism. Someone with mediocre abilities is appointed as the supervisor of a professional person, as a result everything is reduced to a mediocre level,” the literary critic noted.
In the words of musician Vahan Artsrouni 2016 was a year of impulses regarding the political sphere. “The messages addressed to the society by the ruling elite were quite comprehensible,” he said.
He noted that as an artist he has observed segmentation in the cultural sphere.
Filmmaker Hrant Vardanyan, who also attended the press conference, noted the primary reason of establishing a state is that state must protect its culture and the identity of its people.
“States are established only for this reason. However when today budgetary allocations to the sphere of culture only make up 2-3 percent…The thing is not that the state must provide funds to the state, but rather it should increase the quality of culture,” the filmmaker said adding that the culture cannot depend on one person only, namely on the minister of culture. A strategy should be worked out and systemic changes are to be made.
H. Vardanyan noted that today more attentions is to be drawn to our children and youth. Quality education and interaction with high art must be available to them.