Փորձում ենք ստեղծել մի հարթակ, որտեղ կօգնենք վերամշակող գյուղատնտեսական մթերումներով զբաղվող մեր կառույցներին. վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը գործադիրի այսօրվա նիստում Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին, Գյուղատնտեսության նախարարին հանձնարարեց՝ առևտրի խոշոր ցանցերում ներկայացված գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման ոլորտի հիմնական տնտեսվարողներին մեկամսյա ժամկետում հանգամանալից ներկայացնել հումքի մթերման վճարումների կատարման համար պետական վարկավորման առաջարկվող մեխանիզմը և գրավչության առկայության դեպքում ներկայացնել առաջարկություններ վարկային նոր պրոդուկտի ներդրման վերաբերյալ:
Վարչապետը նշեց, որ պետք է քննարկել բանկերի և այլ կառույցների հետ նշված մեխանիզմով ֆինանսավորման համար, բացի «Գյուղական ֆինանսավորման կառույց» պետական հիմնարկի կողմից կառավարվող վարկային ֆոնդերից, այլ միջոցներ ներգրավելու հնարավորությունը:
«Խոսքն ինչի՞ մասին է. մենք փորձում ենք ստեղծել մի հարթակ, լոգիստական կենտրոն, որտեղ փորձենք օգնել վերամշակող գյուղատնտեսական մթերումներով զբաղվող մեր կառույցներին, որպեսզի այդ ֆինանսական հոսքերը, մթերումները կազմակերպեն ավելի էֆեկտիվ, ավելի կանխատեսելի: Մենք ակնկալում ենք գյուղատնտեսական ոլորտում պրոդուկտի աճ և լրացուցիչ ֆինանսական ճգնաժամեր որպեսզի չստեղծվեն: Այդ մեխանիզմը մենք առաջարկելու ենք բիզնես կառույցներին, որևէ պարտադրանք, ադմինիստրատիվ հանձնարարական այդ բիզնես կառույցներին չկա: Կարծում եմ՝ մեր առաջարկը լինելու է իրենց համար շահավետ, այդ իսկ պատճառով ով համաձայնվի այդ հարթակում մասնակցություն ունենալ, ապա իր համար կստեղծի նպաստավոր պայմաններ»,- ասաց վարչապետը: :

Экономика 19:21 29/12/2016 Армения
Премьер Армении Карен Карапетян анонсировал новый выгодный механизм кредитования переработчиков сельхозпродукции
На сегодняшнем заседании правительства Армении премьер-министр Карен Карапетян поручил министерству экономического развития и инвестиций, а также Минсельхозу в течение месяца детально представить основным хозяйствующим субъектам перерабатывающей сферы новый механизм госкредитования по выплатам за закупленное сельскохозяйственное сырье и в случае одобрения разработать предложения касательно внедрения нового кредитного продукта.
Глава правительства отметил необходимость обсуждения с банками и другими структурами условий кредитования по данному механизму с целью привлечения новых источников финансирования, помимо тех, что управляются соответствующим госучреждением.
«Мы пытаемся сформировать площадку, логистический центр, где постараемся помочь нашим структурам, занятым переработкой сельхозпродукции, организовать процессы закупок и финансовые потоки более эффективно и предсказуемо. Мы ожидаем увеличения продукции в сельскохозяйственной сфере, и это необходимо с целью избегания дополнительных финансовых кризисов», – отметил премьер.
К. Карапетян при этом подчеркнул: «Мы предложим данный механизм бизнес-структурам, но никакого принуждения, административного поручения им не существует. Полагаю, наше предложение будет для них выгодным. Кто согласится участвовать в формировании данной платформы, тот обеспечит себе благоприятные условия».