Հասարակություն 10:25 03/01/2017 Հայաստան
Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի համար 2016-ը  հաջողությունների տարի է եղել, աննախադեպ արդյունքներ են արձանագրվել,- Panorama.am-ի  հետ զրույցում ասաց ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սուրեն Դանիելյանը:
Նախորդ տարվա ընթացքում 20 վերելք է եղել Հայաստանից դուրս. «Աշխարհի ամենաբարձրադիր գագաթի՝ Էվերեստի վրա երկու անգամ ծածանվել են Հայաստանի և Արցախի դրոշները: Կարող է նման բան այլևս չլինի, որ մեկ տարում երկու անգամ նման լեռ բարձրանան: Նաև բարձր գագաթների վրա է վերելքներ եղել՝ Մեթերհորն, Մոնբլան, Կազբեկ, Էլբրուս և այլն, որոնք նախկինում  անհասանելի էին հայերի համար: Նաև հաջողություններ ենք ունեցել Պամիր լեռնաշթղայում»:
Ֆեդերացիան արդեն գործում է վեց տարի: Ֆեդերացիայի անդամներն այս տարիների ընթացքում արդեն հաղթահարել են հարյուրավոր լեռնագագաթներ տարբեր երկրներում, հազարավոր՝ Հայաստանի տարածքում: Լեռնամագլցության համար ամենամատչելի եղանակը հուլիս-օգոստոսն է: Լեռներն ընտրում են ըստ դժվարության և բարձրության:  Ֆեդերացիայի փոխնախագահն ասաց, որ ամենաօպտիմալ տարբերակը երեքից վեց հոգանոց խմբով բարձրանալն է, որպեսզի որևէ խնդիր լինելու դեպքում միշտ կարողանան օգնել իրար:
Հայաստանում ժայռամագլցումը զարգացնելու համար, Ս. Դանիելյանն ասաց, որ ստեղծել են պատանի լեռնագնացների խումբ, որից մեծ սպասելիքներ ունեն: Նա նաև նշեց, որ սոցիալական ցանցերով ֆեդերացիայի տարածած լուսանկարները նույնպես խթան են հանդիսանում. «Հայաստանի տարածքում արշավներից այնպիսի լեռների, ջրվեժների, ձորերի լուսանկարներ են ներկայացվում, որ ցանկություն է առաջանում շատերի մոտ գնալ ու տեսնել, արդունքում դառնում են լեռնագնաց»:
Ֆեդերացիան իր գործունեությամբ նպատակ ունի Հայաստանում զարգացնել և մասսայականացնել լեռնագնացությունը որպես մարզաձև, ձևավորել ժայռամագլցողների և լեռնագնացների ազգային և օլիմպիական հավաքականներ:  Հարցին, թե արդյո՞ք ֆեդերացիան իր գործունեության ընթացքում հասցել է իր նպատակն իրականացմանը, նա նշեց. «Մարզաձևի հասնելը մեզ համար դեռ առջևում է:  Անհրաժեշտ է պետության օժանդակությունը, քանի որ սպորտաձև զարգացնելն առանց պետության բավականին դժվար է: Ցավոք, սպորտի նախարարությունն այս ձևին ուշադրության չի դարձնում: Լուրջ ծրագիր ենք ներկայացրել նախարարություն, սպասում ենք նախարարի արձագանքին»,- ասաց Ս. Դանիելյանը:
Ֆեդերացիայի փոխնախագահի խոսքով՝ գերնպատակ ունեն լեռնագնացությունն ինչ-որ տեղ հասանելի դարձնեն նաև սահմանափակ կարողություններ ունեցող մարդկանց:

Общество 12:03 04/01/2017 Армения
Для Армянской федерации альпинизма и горного туризма  минувший 2016 год был годом успехов и беспрецедентных достижений. Об этом в интервью Panorama.am рассказал вице-президент федерации Сурен Даниелян.
В течение минувшего года было организовано 20 восхождений на вершины за пределами Армении. «На высочайшей вершине мира – Эвересте – дважды были подняты флаги Армении и Нагорно-Карабахской Республики (НКР). Подобного (чтобы дважды в год покорить такую вершину) может и не повториться. Кроме того, 2016 год стал успешным для армянских альпинистов восхождениями на Монблан, Маттерхорн, Казбек, Эльбрус и другие вершины, которые ранее были недоступны для наших альпинистов. Успехи армянские альпинисты зарегистрировали и на Памире», – рассказал Сурен Даниелян.
Федерация действует уже 6 лет. Ее члены за эти годы уже покорили сотни вершин в разных странах мира, тысячи – на территории Армении. Самым благоприятным временем для альпинизма является июль-август. Горы для восхождений выбираются по степени сложности  и высоте. Как отметил вице-президент Армянской федерации альпинизма Сурен Даниелян, самый оптимальный вариант – восхождение группами, состоящими из 3-6 человек, чтобы в случае возникновения проблем прийти на помощь друг к другу.
Для развития альпинизма в Армении, по словам собеседника Panorama.am, создан кружок юных альпинистов, с которыми связываются большие ожидания. Сурен Даниелян указал также, что стимулом для этого служат и распространяемые федерацией в соцсетях фотографии. «Из походов, совершенных на территории Армении, представляются фотографии таких гор, водопадов, ущелий, что у смотрящих возникает желание увидеть их вблизи. В результате увеличивается число желающих заниматься альпинизмом», – пояснил он.
Федерация ставит целью своей деятельности развитие и популяризацию альпинизма в Армении как вида спорта, формирование национальных и олимпийских сборных альпинистов.
В ответ на вопрос, в какой степени удалось уже реализовать поставленную цель, Сурен Даниелян сказал: «Пока предстоит добиться того, чтобы альпинизм в Армении стал видом спорта. Необходимо содействие государства, поскольку без этого развивать вид спорта – трудно. К сожалению, министерство спорта не уделяет внимания данному виду. Мы представили в министерство серьезную программу, ждем ответа министра».
По его словам, у федерации есть и цель сделать альпинизм доступным для людей с ограниченными возможностями.