Սուրբ ծննդյան օրը երգ ու պարով, խաղերով՝ երթ Ազատության հրապարակ
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան հունվարի 6-ին հրավիրում է միասին նշելու սուրբծննդյան տոնը։ Ֆիլհարմոնիայի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ այս տոնակատարությամբ նպատակ ունեն վերականգնելու և մասսայականացնելու սուրբծննդյան ժողովրդական ավանդական ծիսակարգը:
Ըստ աղբյուրի, վաղը ժամը 15.00-ին երթով, երգ ու պարով, խաղերով ու բարձր տրամադրությամբ Ֆիլհարմոնիայից (Աբովյան 2) տոնախմբության մասնակիցները շարժվելու են դեպի Ազատության հրապարակ, ուր կանցկացնեն սուրբծննդյան ավանդական տոնակատարություն:
• Հայկական ավանդական կենաց ծառի (տոնածառ) զարդարում
• Կաղանդի երգեր
• Սուրբծննդյան և Հայտնության ավետիսներ
• Ամանորյա ծիսական խաղեր
• Երգեր ու պարեր
• Տարի հացի ծիսակարգ
Նշվում է, որ միջոցառմանն իրենց մասնակցությունն են բերել «Տոնացույց» ժողովրդական թատրոնը, «Մասունք» ազգագրական երգի-պարի խումբը, որոնք լավագույնս են տիրապետում ավանդական ծիսակարգին. նրանք գրագետ մատուցմամբ ներկաներին կպատմեն, կցուցադրեն, մասնակից կդարձնեն մեր նախնիների ավանդույթներին:

Общество 19:30 05/01/2017 Армения
Государственная филармония Армении организовывает в Ереване праздничное шествие по случаю Св. Рождества
Государственная филармония Армении 6 января приглашает вместе отметить Рождество Христово.
Как передает пресс-служба филармонии, 6 января в 15.00 часов участники мероприятия двинутся шествием от здания Государственной филармонии Армении в Ереване (ул. Абовян, дом 2) к Площади Республики.
«Все это будет сопровождаться песнями, танцами, играми и отличным настроением», – говорится в распространенном сообщении.
Отметим, 6 января Армянская Апостольская Церковь празднует Рождество Христово, вечером 5 января отмечается Рождественский Сочельник. Как напоминает Qahana.am, поскольку церковный день сменяется в 17:00, вслед за вечерним богослужением, то Св. Рождество начинают праздновать 5 января вечером и продолжают 6 января.
Вечером 5 января во всех церквях Армении служится Св. Литургия Чракалуйца («Чракалуйц» в переводе с армянского означает «возжигание светильников /лампад/»; зажигают также и свечи).