Հասարակություն 11:33 07/01/2017 Աշխարհում
Apple կորպորացիայի ղեկավար Թիմ Կուկն անցած ֆինանսական տարում ստացել է ընդհանուր 8,85 մլն դոլար աշխատավարձ և հավելավճարներ՝ 1,55 մլն-ով պակաս, քան նախորդ տարի:
Թիմ Կուկը միևնույն ժամանակ ստացել է 136 մլն դոլար հավելյալ եկամուտ՝ ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքից:
BBC-ի ռուսական ծառայությունը գրում է, որ Apple-ի բոլոր ղեկավարների աշխատավարձերն ու հավելավճարները կրճատվել են վաճառքի և շահույթի նվազման պատճառով:
Նախորդ տարի Apple-ի վաճառքի մաքուր ծավալը կազմել է 215,6 մլրդ դոլար՝ 7,7%-ով պակաս, քան 2015 թվականին: Օպերացիոն շահույթը կազմել է 60 մլրդ դոլար՝ 15,7%-ով պակաս նախորդ տարվա ցուցանիշերի համեմատ:

Society 13:09 07/01/2017 World
According to Apple’s SEC filings, the company’s annual sales missed its target of $223.6bn (£181.6bn) by 3.7%, reaching only $215.6bn, while operating income came up 0.5% short at $60bn. As a result, Cook received a total payout of $8.85m in 2016, including salary and bonuses, which was down 15% from $10.3m in 2015 and also down on 2014’s $9.2m.
Other Apple executives also had their pay decreased, although only by an average of 9.6%.
Apple said in its filing: “Our 2016 performance with respect to net sales and operating income was 7.7% and 15.7% below our record-breaking 2015 levels; however, the 2016 payouts to our named executive officers were significantly less than the annual cash incentive payouts for 2015, reflecting strong pay-for-performance alignment.”