Քաղաքական 13:35 09/01/2017
Քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանը կարծում է, որ 2016 թվականը բարդ տարի էր, ինչը առաջին հերթին պայմանավորված էր ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծոււմ ապրիլյան իրադարձություններով:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում խոսելով ապրիլյան պատերազմի համատեքստում մեր երկրի արտաքին քաղաքականության հարցում, մասնավորապես, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում, հիմնական մարտահրավերների մասին, Աբրահամյանը նկատեց, որ առաջնային խնդիրը պետք է լինի բանակցությունների վերականգնումը:
«Ճիշտ է՝ ապրիլյան մարտական գործողություններն էլ ավելի հեռացրեցին կողմերին՝ միմյանց նկատմամբ վստահություն ստեղծելու և դրա հիման վրա երկխոսություն կառուցելու համար, սակայն դա չի նշանակում, որ բանակցությունների վերսկսման բոլոր հնարավորությունները սպառվել են», -հավելեց քաղաքագետը:
Բանակցությունների առկախված վիճակը, ըստ մեր զրուցակցի, մեծ մարտահրավեր է նաև միջնորդ երկրների համար, ովքեր, ըստ էության, իրենց հեղինակությունն են դրել գործընթացի հիմքում: Սակայն, նրա խոսքով, ինչպես ժամանակը ցույց տվեց, դա Ադրբեջանին այդքան էլ հետաքրքիր չէ և իր քաղաքականությունն իրացնելիս, այդ երկիրը նման «մանրուքներին» ուշադրություն չի դարձնում:
Հարցին, թե այդ «մանրուքները» հաշվի առնելով, ի՞նչ անելիքներ ունի  Հայաստանը, Տիգրան Աբրահամյանը պատասխանեց. «Եթե խնդրին առավել գլոբալ նայենք, ապա անելիքները շատ են՝ դիվանագիտական ճակատի ակտիվ աշխատանքներից մինչև տնտեսության ուժեղացում»:
Ինչ վերաբերում է զինված ուժերին, ապա 2016-ին, ըստ Աբրահամյանի, այս ոլորտում արմատական կադրային տեղաշարժեր կատարվեցին՝ պաշտպանության նոր նախարարի նշանակում, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի փոփոխություն:
«Պատերազմի մեջ գտնվող երկրի համար սրանք առանցքային նշանակություն ունեցող փոփոխություններ էին: Կարծում եմ՝ մի շարք ուղղություններով վերանայում-փոփոխություններ կլինեն, դրանց մի մասի հիմքերը դրված են: Հատկապես կարևորում եմ նոր տեխնոլոգիաների ակտիվ կիրառումը զինված ուժերում, ինչը ժամանակակից աշխարհում ուժերի հավասարակշռությունը մեր օգտին մշտապես պահելու կարևոր երաշխիք կարող է դառնալ:
Բեկումնային փոփոխութուններ եմ առաջիկա տարիներին ակնկալում զինծառայողների, հատկապես սպայական անձնակազմի կրթության որակի բարձրացման ուղղությամբ: Ընդ որում, երբ խոսում ենք նոր տեխնոլոգիաների՝ բանակ ներմուծման մասին, ապա դա ենթադրում է զինծառայողների համապատասխան մակարդակի ապահովում, ինչը թույլ կտա մեր ունեցած հնարավորություններն առավել արդյունավետ կիրառելու համար», -նկատեց Տիգրան Աբրահամյանը:
Քաղաքագետի խոսքերով, ժամանակի ընթացքում պետք է վերանայումներ անել նաև մարտական հերթապահության կրման մասով. ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրումը սահմանագծին հնարավորություն է տալիս ավելի քիչ ուժերով «խրամատավորվել» ՝ ուժեղացնելով օպերատիվ, արագ արձագանքման ստորաբաժանումներն ու դրանց դերակատարոթյունը:
«Մեր խնդիրը անընդհատ «մարզավիճակում» գտնվելն է, հակառակորդը ոչ մի սանդրանք, մարտական գործողություն սահամանագծին չպետք է «մարսի», հարվածները պետք է լինեն թիրախային և անհամաչափ»,- հավելեց նա:

Politics 14:36 09/01/2017 Armenia
Political scientist Tigran Abrahamyan considers 2016 has been a difficult year given the April escalation that occurred on the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan.
Speaking of the main foreign policy challenges ahead of the country, especially in the Nagorno Karabakh conflict settlement process, Abrahamyan stresses first the need to restore the negotiations.
“April military actions came certainly to further distance the parties for raising confidence and building a dialogue on that foundation, yet the chances to resume the negotiations have not lost yet, “Abrahamyan argued.
According to the speaker, the negotiations currently in stalemate represent a major challenge for the mediating states as well with their reputation put at the basis for the process. However, Abrahamyan insists, Azerbaijan, as demonstrated previously, pays no interest to that fact, ignoring those kind of ‘details’ in implementation of its own policy.
Asked, in the view of the existence of those ‘details’ what are the prime tasks of Armenia, Abrahamyan said: “If we take a global stance over the matter, the challenges include active works starting from the diplomatic front up to strengthening the economy”.
As to the Armed Forces, 2016 brought major shifts in resources, the appointment of a new defense minister and changes in the Chief of Staff of the Armed Forces among them.
“These appear to have been significant changes for a state in war. I expect further reconsiderations and reviews in number of directions with the basis already laid down. I value particularly the application of new technologies in the Armed Forces that may ensure the balance of power in the modern world to permanently serve to our benefits,” reasoned Abrahamyan.
In the words of the political scientist the implementation of the combat guarding should be reviewed over the time as well. Installation of new technologies on the frontline provides an opportunity to organize the guarding with less forces, at the same strengthening operative, rapid reaction units and their role.
“Our task is ‘to stay fit’ all the time, to prevent any provocation, military action of the adversary with a retaliation to be targeted and disproportionate,” Abrahamyan added.